Nowe, obowiązkowe ubezpieczenie lekarzy
26 kwietnia rząd podpisał rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów. Nowe prawo wejdzie w życie 12 czerwca.
Wciąż jeszcze w Polsce istnieje kilka obligatoryjnych rodzajów ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej dla lekarza i lekarza dentysty. Na mocy rozporządzenia z grudnia 2004 roku lekarz jest zobowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenie, jeśli posiada kontrakt ze szpitalem. Na mocy rozporządzenia z grudnia 2007 roku lekarz zawiera umowę ubezpieczenie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Rozporządzenie z kwietnia 2010 roku wprowadza nowe, obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy praktykujących w zakładzie opieki zdrowotnej oraz w ramach indywidualnej i grupowej praktyki lekarskiej. Przepis wynika z art. 48a ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty ze stycznia 2010 r.
Ubezpieczenia OC lekarz zobowiązany jest wykupić nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania czynności zawodowych. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia wynosi 25 tys. euro.
Ministerstwo Zdrowia, interpretując kwietniowe rozporządzenie, oceniło, że lekarze zatrudnieni w zakładach opieki zdrowotnej w ramach umowy o pracę nie są zobligowani do zawarcia umowy nowego ubezpieczenia OC.
|