Monitor Polski 1996 Nr 27 poz. 291 - Tryb przeprowadzenia pierwszych wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych


ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ

z dnia 25 kwietnia 1996 r.

w sprawie trybu przeprowadzenia pierwszych wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych.

(M.P. z dnia 30 kwietnia 1996 r.)


Na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (Dz. U. z 1996 r. Nr 1, poz. 3) zarządza się, co następuje:


§ 1. Zarządzenie określa tryb przeprowadzenia pierwszych wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych, zwanych dalej "wyborami".

§ 2. Wybory przeprowadzają:
  1)   komisja wojewódzka,
  2)   komisje okręgowe,
  3)   komisje obwodowe - w wypadku podziału okręgu na obwody głosowania.

§ 3. 1. Do zadań komisji wojewódzkiej należy:
  1)   sprawowanie nadzoru na przestrzeganiem przez komisje okręgowe i komisje obwodowe przepisów dotyczących wyborów,
  2)   powołanie komisji okręgowych,
  3)   rozpatrywanie skarg na działalność komisji okręgowych,
  4)   udzielanie wyjaśnień komisjom okręgowym i obwodowym,
  5)   stwierdzenie wyników wyborów,
  6)   wykonywanie innych czynności przewidzianych przepisami.
2. Regulamin komisji wojewódzkiej określa załącznik nr 1 do zarządzenia.

§ 4. 1. Do zadań komisji okręgowych należy:
  1)   sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przez komisje obwodowe przepisów dotyczących wyborów,
  2)   powołanie komisji obwodowych,
  3)   rozpatrywanie skarg na działalność komisji obwodowych,
  4)   udzielanie wyjaśnień komisjom obwodowym,
  5)   rejestrowanie kandydatów na członków walnego zgromadzenia izby rolniczej,
  6)   zarządzenie druku kart do głosowania,
  7)   przeprowadzenie wyborów, a także głosowania w okręgu nie podzielonym na obwody,
  8)   ustalenie wyników głosowania i wyników wyborów w okręgu i podanie ich do wiadomości publicznej,
  9)   wykonywanie innych czynności przewidzianych przepisami.
2. Regulamin komisji okręgowej określa załącznik nr 2 do zarządzenia.

§ 5. 1. Do zadań komisji obwodowych należy:
  1)   przeprowadzenie głosowania w obwodzie,
  2)   czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów dotyczących wyborów w miejscu i czasie głosowania,
  3)   ustalenie wyników głosowania w obwodzie,
  4)   przekazanie protokołu głosowania komisji okręgowej.
2. Regulamin komisji obwodowej określa załącznik nr 3 do zarządzenia.

§ 6. W skład komisji wojewódzkiej wchodzi 11 osób.

§ 7. W skład komisji okręgowej wchodzi 5-7 osób, powoływanych przez komisję wojewódzką spośród członków samorządu rolniczego płacących podatek na obszarze województwa lub będących członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych mających siedzibę na obszarze województwa, zwanych dalej "osobami uprawnionymi".

§ 8. W skład komisji obwodowej wchodzi 5-7 osób uprawnionych.

§ 9. 1. Komisje wybierają spośród swoich członków przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza komisji. Komisja wojewódzka wybiera sekretarza w wypadku, gdy nie został on powołany przez wojewodę.
2. W skład komisji nie mogą wchodzić osoby kandydujące w wyborach.
3. Osoby wchodzące w skład komisji pełnią swoje funkcje honorowo.
4. Wzory pieczęci komisji określa załącznik nr 4 do zarządzenia.

§ 10. 1. Wojewoda sporządza wykaz okręgów wyborczych, nadaje im numery oraz ustala, na podstawie danych z ewidencji gruntów rolnych, liczbę członków wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych. Wzór wykazu określa załącznik nr 5 do zarządzenia.
2. Wojewoda przekazuje komisji wojewódzkiej wykaz, o którym mowa w ust. 1, najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów.
3. Komisja wojewódzka niezwłocznie przekazuje wykaz komisjom okręgowym i podaje go do wiadomości osób uprawnionych poprzez rozplakatowanie obwieszczenia.

§ 11. 1. Spis osób uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym, zwany dalej "spisem", sporządza się w dwóch egzemplarzach w urzędzie gminy na podstawie:
  1)   ewidencji podatkowej prowadzonej w gminie - w odniesieniu do podatników podatku rolnego,
  2)   informacji uzyskanej z właściwego urzędu skarbowego - w odniesieniu do podatników podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w okręgu wyborczym,
  3)   informacji uzyskanych od właściwych, ze względu na siedzibę, rolniczych spółdzielni produkcyjnych - w odniesieniu do członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadających w tych spółdzielniach wkłady gruntowe.
2. Spis sporządza się pismem maszynowym lub w formie wydruku komputerowego, według miejscowości, ulic i kolejnych numerów domów, a w miejscowościach, w których brak ulic - tylko w kolejności numerów domów.
3. Spis powinien być podpisany przez osobę, która go sporządziła, oraz opatrzony pieczęcią organu odpowiedzialnego za jego sporządzenie. Wzór spisu określa załącznik nr 6 do zarządzenia.
4. Na oddzielnym arkuszu spisu wpisuje się przedstawicieli osób uprawnionych będących osobami prawnymi. Wzór arkusza spisu określa załącznik nr 7 do zarządzenia.

§ 12. W wypadku gdy osoba uprawniona posiada prawo wyborcze z więcej niż jednego tytułu, umieszcza się ją w spisie tylko jeden raz, z odnotowaniem tego faktu w odpowiedniej rubryce spisu.

§ 13. 1. Spis wykładany jest do wglądu w siedzibie urzędu gminy najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów przez okres 5 dni w godzinach pracy urzędu gminy.
2. Spis przesyła się komisji okręgowej najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wyborów.

§ 14. 1. Kandydatem na członka walnego zgromadzenia może być wyłącznie osoba uprawniona. W imieniu osoby prawnej kandyduje jej przedstawiciel.
2. Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym.
3. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje osobom uprawnionym.
4. Zgłoszenie do komisji okręgowej dokonuje osobiście kandydat lub upoważniona przez niego osoba albo przedstawiciel osoby prawnej zgłaszany w jej imieniu, najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów.
5. Zgłoszenie kandydata powinno zawierać:
  1)   imiona, nazwisko, wiek, wykształcenie, zawód i miejsce zamieszkania kandydata oraz oznaczenie okręgu, do którego następuje zgłoszenie kandydata, a w wypadku osoby prawnej - ponadto nazwę i adres siedziby tej osoby,
  2)   imiona, nazwisko, adres zamieszkania oraz serię i numer dowodu osobistego osoby dokonującej zgłoszenia.
Wzór zgłoszenia określa załącznik nr 8 do zarządzenia.
6. Do zgłoszenia załącza się:
  1)   listę co najmniej 50 osób uprawnionych, posiadających prawo wyborcze w okręgu wyborczym, w którym dokonywane jest zgłoszenie, popierających zgłoszenie kandydata; wzór listy określa załącznik nr 9 do zarządzenia,
  2)   pisemne oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie w danym okręgu wyborczym,
  3)   pisemne upoważnienie do dokonania zgłoszenia, podpisane przez kandydata, z oznaczeniem imion, nazwiska i adresu zamieszkania osoby upoważnionej do dokonania zgłoszenia, jeżeli zgłoszenia dokonuje osoba upoważniona przez kandydata,
  4)   dokument wystawiony przez władze osoby prawnej o ustanowieniu przedstawiciela tej osoby, zawierający nazwę i adres siedziby osoby prawnej, nazwę organu, który ustanowił przedstawiciela, oraz imiona i nazwisko oraz adres zamieszkania przedstawiciela, jeżeli zgłoszenie kandydata dokonywane jest w imieniu osoby prawnej.
7. Zgłoszenie każdego kandydata dokonywane jest odrębnie.

§ 15. 1. Komisja okręgowa niezwłocznie rejestruje kandydata, jeżeli zgłoszenia dokonano zgodnie z przepisami, sporządzając protokół rejestracji kandydata. Wzór protokołu określa załącznik nr 10 do zarządzenia.
2. Jeżeli zgłoszenie kandydata nie spełnia warunków określonych w § 14, komisja okręgowa niezwłocznie odmawia rejestracji kandydata i wzywa zgłaszającego do uzupełnienia zgłoszenia w terminie trzech dni, nie później jednak niż do upływu terminu określonego w § 14 ust. 4.
3. Od decyzji, o której mowa w ust. 2, zgłaszającemu przysługuje prawo wniesienia odwołania do komisji wojewódzkiej w terminie trzech dni od dnia wydania decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem komisji okręgowej.
4. Komisja wojewódzka rozpatruje odwołanie w terminie trzech dni od dnia jego wniesienia. Decyzja komisji wojewódzkiej jest ostateczna.

§ 16. 1. Jeżeli w terminie przewidzianym do zgłoszenia kandydatów nie zostanie zgłoszona w danym okręgu wyborczym liczba kandydatów odpowiadająca co najmniej liczbie mandatów do obsadzenia, komisja okręgowa wzywa osoby uprawnione, przez rozplakatowanie obwieszczenia, następnego dnia po upływie terminu, do zgłoszenia dodatkowych kandydatów.
2. W wypadku, o którym mowa w ust. 1, termin do zgłoszenia i zarejestrowania kandydatów upływa trzeciego dnia od dnia rozplakatowania obwieszczenia.

§ 17. 1. Po zarejestrowaniu kandydatów komisja okręgowa sporządza, w porządku alfabetycznym, listę kandydatów i podajedo wiadomości osób uprawnionych poprzez rozplakatowanie obwieszczenia najpóźniej w dziesiątym dniu przed dniem wyborów.
2. Na liście kandydatów umieszcza się dane kandydata, o których mowa w § 14 ust. 5 pkt 1.

§ 18. 1. Komisja okręgowa zarządza drukowanie kart do głosowania na podstawie listy kandydatów.
2. Wzór karty do głosowania określa załącznik nr 11 do zarządzenia.

§ 19. 1. Głosowanie przeprowadza się na obszarze okręgu wyborczego.
2. Komisja okręgowa może postanowić o podziale okręgu wyborczego na dwa lub więcej obwodów głosowania.

§ 20. 1. W wypadku podziału okręgu wyborczego na obwody głosowania:
  1)   komisja okręgowa sporządza wykaz obwodów głosowania w okręgu, określa ich granice i nadaje im numery oraz najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wyborów przekazuje komisjom obwodowym odpowiednią liczbę kart do głosowania; wzór wykazu określa załącznik nr 12 do zarządzenia,
  2)   spis sporządza się odrębnie dla każdego obwodu głosowania,
  3)   głosowanie przeprowadzają komisje obwodowe, sporządzając po jego zakończeniu w dwóch egzemplarzach protokół wyników głosowania w obwodzie; wzór protokołu określa załącznik nr 13 do zarządzenia.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, podpisują członkowie komisji obecni przy jego sporządzaniu. Po opatrzeniu pieczęcią komisji jest on niezwłocznie przekazywany komisji okręgowej.
3. Przepisy § 10 ust. 3 i § 13 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

§ 21. 1. Głosowanie odbywa się bez przerwy między godziną 8,00 a 20,00 w lokalu komisji okręgowej lub obwodowej, zwanym dalej "lokalem wyborczym".
2. Przed rozpoczęciem głosowania komisja sprawdza, czy urna jest pusta, czy na miejscu znajdują się spisy oraz potrzebna liczba kart do głosowania, jak również czy w lokalu wyborczym znajdują się w dostatecznej ilości pomieszczenia zapewniające tajność głosowania, po czym komisja zamyka i pieczętuje urnę wyborczą pieczęcią komisji.
3. Od chwili zapieczętowania aż do zakończenia głosowania urny otwierać nie wolno.

§ 22. Od chwili rozpoczęcia głosowania do chwili jego zakończenia w lokalu wyborczym powinni być obecni: przewodniczący komisji lub jego zastępca oraz co najmniej dwaj członkowie komisji.

§ 23. 1. Przed przystąpieniem do głosowania osoba uprawniona okazuje komisji dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający jej tożsamość.
2. Osoba uprawniona otrzymuje od komisji kartę do głosowania, potwierdzając jej otrzymanie własnym podpisem w rubryce spisu na to przeznaczonej.
3. Karty do głosowania opatrzone są pieczęcią komisji okręgowej, a w wypadku przeprowadzania głosowania w obwodzie - również pieczęcią komisji obwodowej.

§ 24. 1. Po otrzymaniu karty do głosowania osoba uprawniona udaje się do pomieszczenia zapewniającego tajność głosowania, znajdującego się w lokalu wyborczym.
2. Na karcie do głosowania osoba uprawniona oddaje głos na określonego kandydata w okręgu jednomandatowym lub na nie więcej niż dwóch kandydatów w okręgu dwumandatowym, stawiając znak "x" w kratce z prawej strony obok nazwiska kandydata, na którego głosuje.
3. Jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "x" w kratkach z prawej strony obok większej liczby nazwisk kandydatów niż jest wybieranych w danym okręgu wyborczym lub nie postawiono znaku "x" w kratce z prawej strony obok nazwiska żadnego kandydata, to głos taki jest nieważny.
4. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk albo poczynienie innych dopisków lub skreśleń nie pociąga za sobą skutków prawnych i nie wpływa na ważność głosu.
5. Osoba uprawniona wrzuca kartę do głosowania do urny w obecności komisji.

§ 26. 1. Głosowania przerywać nie wolno. Gdyby wskutek nadzwyczajnych wydarzeń przeprowadzenie głosowania było na czas przejściowy uniemożliwione, komisja może przedłużyć je lub odroczyć do dnia następnego. Zarządzenie takie powinno być natychmiast przesłane komisji wojewódzkiej oraz podane do wiadomości publicznej.
2. W wypadku gdy głosowanie przeprowadza komisja obwodowa, zarządzenie, o którym mowa w ust. 1, przesyła się również właściwej komisji okręgowej.
3. W razie przerwania głosowania komisja pieczętuje urnę i podajena przechowanie przewodniczącemu komisji. Po wznowieniu głosowania komisja stwierdza protokolarnie, czy pieczęcie nie zostały naruszone.

§ 27. 1. O godz. 20,00 przewodniczący komisji zarządza zamknięcie lokalu wyborczego. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu przed godziną 20,00.
2. Komisja może zarządzić wcześniejsze zakończenie głosowania, jeżeli wszyscy wyborcy objęci spisem wzięli udział w głosowaniu.

§ 28. Komisja przystępuje do ustalenia wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu.

§ 29. 1. Wyniki głosowania i wynik wyborów w okręgu wyborczym ustala komisja okręgowa.
2. W wypadku podziału okręgu wyborczego na obwody głosowania, komisja okręgowa ustala protokolarnie wyniki głosowania i wynik wyborów na podstawie protokołów komisji obwodowych.

§ 30. 1. W okręgu jednomandatowym mandat do walnego zgromadzenia uzyskuje kandydat, który otrzymał największa liczbę ważnych głosów. W wypadku gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu, o pierwszeństwie rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez komisję okręgową.
2. W okręgu dwumandatowym mandaty do walnego zgromadzenia uzyskują dwaj kandydaci, którzy otrzymali kolejno największą liczbę ważnych głosów. W wypadku gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu i kandydatów tych jest więcej niż mandatów do uzyskania, o pierwszeństwie rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez komisję okręgową.

§ 31. 1. Komisja okręgowa po ustaleniu wyników głosowania i wyniku wyborów w okręgu sporządza w dwóch egzemplarzach protokół wyników głosowania i wyniku wyborów, którego wzór określa załącznik nr 14 do zarządzenia, i przekazuje go niezwłocznie komisji wojewódzkiej. Przepis § 20 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2. Komisja okręgowa podaje do publicznej wiadomości wyniki głosowania i wynik wyborów w okręgu poprzez wywieszenie informacji w lokalu wyborczym.
3. Komisja wojewódzka, na podstawie protokołów otrzymanych od komisji okręgowych, stwierdza protokolarnie wyniki wyborów i niezwłocznie przekazuje protokół wojewodzie. Wzór protokołu określa załącznik nr 15 do zarządzenia.

§ 32. Po zakończeniu wyborów komisje obwodowe i okręgowe, za pośrednictwem komisji wojewódzkiej, przekazują wojewodzie całość dokumentacji z wyborów, wraz z kartami do głosowania.

§ 33. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załączniki 

Załącznik nr 1 

REGULAMIN KOMISJI WOJEWÓDZKIEJ

§ 1. 1. Komisja wojewódzka, zwana dalej "komisją", wykonuje zadania i czynności określone w ustawie o izbach rolniczych i w zarządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sprawie trybu przeprowadzenia pierwszych wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych oraz stosuje się do wyjaśnień udzielonych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
2. W wykonaniu powierzonych zadań komisja może zwracać się do Ministra o udzielenie wyjaśnień.

§ 2. W sprawach należących do jej właściwości komisja podejmuje rozstrzygnięcia w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.

§ 3. 1. Komisja zbiera się na pierwszym posiedzeniu niezwłocznie po powołaniu.
2. Pierwsze posiedzenie zwołuje sekretarz komisji, a jeżeli sekretarz nie został powołany, pierwsze posiedzenie zwołuje wojewoda.
3. Do czasu wyboru przewodniczącego komisji pierwsze posiedzenie prowadzi odpowiednio sekretarz komisji bądź wojewoda.

§ 4. Na pierwszym posiedzeniu komisja:
  1)   wybiera ze swego składu przewodniczącego i jego zastępcę, a jeżeli nie został powołany sekretarz - także sekretarza komisji,
  2)   omawia zadania i tryb swojej pracy,
  3)   uchwala ramowy plan pracy, określając w nim przewidywane terminy i tematykę posiedzeń,
  4)   ustala przewidywany termin i tryb powołania komisji okręgowych,
  5)   określa formy sprawowania nadzoru nad wykonywaniem zadań przez komisje niższego stopnia oraz sposób udzielania pomocy tym komisjom w ich działalności.

§ 5. 1. Komisja wykonuje swoje zadania zgodnie z uchwalonym planem pracy.
2. Komisja może przydzielić do wykonania określone czynności wynikające z jej zadań zastępcy przewodniczącego, członkom komisji i sekretarzowi komisji lub zespołom powołanym w tym celu ze swego składu.

§ 6. 1. Pracami komisji kieruje przewodniczący, który w szczególności:
  1)   czuwa nad wykonaniem zadań komisji,
  2)   reprezentuje komisje na zewnątrz,
  3)   ustala projekty porządku obrad komisji, zwołuje jej posiedzenia i im przewodniczy,
  4)   podpisuje uchwały podjęte na posiedzeniach, w których uczestniczył, oraz pisma związane z działalnością komisji.
2. W razie nieobecności przewodniczącego komisji, jego funkcje pełni zastępca przewodniczącego.

§ 7. Do zadań sekretarza komisji należy:
  1)   przygotowanie materiałów do prac komisji i czuwanie nad obsługą organizacyjna,
  2)   przygotowanie i przedstawianie komisji projektów uchwał, rozstrzygnięć oraz innych materiałów będących przedmiotem posiedzeń,
  3)   podejmowanie współdziałania z wojewodą i zarządami gmin dla prawidłowego przebiegu prac przygotowawczych do wyborów,
  4)   wykonywanie innych zadań zleconych przez komisję, w tym organizowanie szkolenia członków komisji okręgowych i obwodowych.

§ 8. 1. Członkowie komisji mają obowiązek aktywnego uczestniczenia w posiedzeniach i innych pracach komisji.
2. W razie niemożności wzięcia udziału w pracach komisji, jej członek powinien powiadomić o tym przewodniczącego lub sekretarza komisji.

§ 9. 1. Uchwały komisji zapadają większością głosów w głosowaniu jawnym. W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
2. Wybory przewodniczącego komisji, jego zastępcy i sekretarza (jeżeli nie został powołany przez wojewodę) odbywają się w głosowaniu jawnym. Wyniki wyborów odnotowuje się protokole posiedzenia komisji.
3. Powołanie komisji okręgowych następuje w formie uchwały.

§ 10. 1. W posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji.
2. Na wniosek członka komisji posiedzenie lub jego część odbywa się wyłącznie z udziałem członków komisji.

§ 11. 1. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół, w którym podaje się:
  1)   porządek obrad,
  2)   imiona i nazwiska uczestników,
  3)   zwięzłą treść wystąpień,
  4)   podjęte rozstrzygnięcia.
2. Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
3. Uchwały komisji podpisuje przewodniczący posiedzenia.
4. Protokół podpisują przewodniczący posiedzenia i sekretarz.

§ 12. Uchwały komisji podjęte w wyniku odwołań na odmowę rejestracji kandydata przez komisję okręgowa oraz protokół wyników wyborów do walnego zgromadzenia podpisują wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie komisji.

§ 13. Uchwały komisji, a także inne wydawane przez komisję dokumenty, są opatrywane pieczęcią komisji.

§ 14. Komisja w zakresie swojej właściwości udziela komisjom okręgowym i obwodowym niezbędnej pomocy w celu zgodnego z prawem i sprawnego przeprowadzenia głosowania i ustalenia jego wyników, w szczególności:
  1)   organizuje spotkania i szkolenia dla omówienia zadań i trybu pracy komisji,
  2)   przekazuje komisjom okręgowym i obwodowym wyjaśnienia wydawane przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz udziela im bieżących wyjaśnień i wskazówek,
  3)   rozpatruje skargi na działalność komisji okręgowych, występuje o usunięcie stwierdzonych uchybień i informuje skarżących o rozstrzygnięciach i działaniach podjętych w tych sprawach.

§ 15. Komisja współdziała w wykonywaniu zadań związanych z przygotowaniem na terenie województwa i przeprowadzeniem wyborów z wojewodą oraz wójtami lub burmistrzami (prezydentami miast), w szczególności w sprawach:
  1)   właściwego i terminowego sporządzenia spisu osób uprawnionych do udziału w wyborach oraz wykonania innych czynności wyborczych,
  2)   zapewnienia informacji o okręgach wyborczych i obwodach głosowania,
  3)   zwołania pierwszych posiedzeń komisji okręgowych i obwodowych oraz prowadzenia szkoleń ich członków,
  4)   zapewnienia warunków pracy tym komisjom, a zwłaszcza:
a)  urządzenia i wyposażenia lokali do głosowania,
b)  zapewnienia środków łączności i transportu,
c)  dostarczenia kart do głosowania, formularzy protokołów i innych urzędowych dokumentów,
d)  udzielenia pomocy w przekazaniu protokołów głosowania i dokumentacji dotyczącej wyborów.

§ 16. W wykonywaniu swoich zadań członkowie komisji legitymują się zaświadczeniem potwierdzającym członkostwo w komisji, wydanym przez wojewodę.

§ 17. W wypadku konieczności dokonania zmiany w składzie komisji, przewodniczący powiadamia o tym wojewodę.

§ 18. Właściwe wykonanie zadań i obsługę komisji zapewnia wojewoda we współdziałaniu z delegaturą wojewódzką Krajowego Biura Wyborczego.

Załącznik nr 2 

REGULAMIN KOMISJI OKRĘGOWEJ

§ 1. Komisja okręgowa, zwana dalej "komisją", wykonuje zadania i czynności określone w ustawie o izbach rolniczych i w zarządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sprawie trybu przeprowadzenia pierwszych wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych oraz stosuje się do wyjaśnień udzielanych przez komisję wojewódzką oraz Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

§ 2. 1. Komisja rozstrzyga w sprawach należących do jej właściwości na posiedzeniach, w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
2. Uchwały komisji zapadają większością głosów w głosowaniu jawnym. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
3. Komisja może przydzielić do wykonania określone czynności wynikające z jej zadań zastępcy przewodniczącego, sekretarzowi i członkom komisji lub zespołom powołanym w tym celu ze swego składu.

§ 3. 1. Komisja zbiera się na pierwszym posiedzeniu niezwłocznie po powołaniu. O terminie i miejscu pierwszego posiedzenia komisji zawiadamia członków komisji komisja wojewódzka we współdziałaniu z wójtem, burmistrzem (prezydentem miasta).
2. Na pierwszym posiedzeniu komisja:
  1)   wybiera przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza komisji,
  2)   omawia swoje zadania i tryb pracy oraz obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w jej skład,
  3)   uchwala ramowy plan pracy i dokonuje podziału czynności pomiędzy osoby wchodzące w jej skład,
  4)   ustala działania związane z przyjmowaniem zgłoszeń kandydatów na członków walnego zgromadzenia izby rolniczej,
  5)   ustala sposób podania do publicznej wiadomości informacji o swoim składzie, siedzibie i pełnionych dyżurach, w szczególności dla przyjmowania zgłoszeń kandydatów na członków walnego zgromadzenia izby rolniczej.

§ 4. 1. Pracami komisji kieruje przewodniczący komisji, który w szczególności:
  1)   czuwa nad wykonaniem zadań komisji,
  2)   reprezentuje komisję na zewnątrz,
  3)   zwołuje posiedzenia komisji i im przewodniczy,
  4)   podpisuje uchwały oraz dokumenty i pisma związane z działalnością komisji.
2. W razie nieobecności przewodniczącego komisji, jego funkcje wypełnia zastępca przewodniczącego.
3. Sekretarz komisji czuwa w szczególności nad sprawną organizacją pracy komisji, podejmując w tych sprawach bieżące współdziałanie z wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta).

§ 5. 1. W posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji.
2. Na wniosek członka komisji posiedzenie lub jego część odbywa się wyłącznie z udziałem członków komisji.

§ 6. 1. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół, w którym podaje się: czas trwania obrad, porządek posiedzenia, imiona i nazwiska uczestników, zwięzłą treść wystąpień oraz podjęte rozstrzygnięcia.
2. Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
3. Protokół podpisują przewodniczący posiedzenia i sekretarz.

§ 7. 1. Uchwały komisji i protokoły podpisują wszystkie osoby obecne przy ich sporządzeniu.
2. Uchwały i protokoły, o których mowa w ust. 1, a także, stosownie do decyzji przewodniczącego, inne wydawane przez komisję dokumenty opatruje się pieczęcią komisji.

§ 8. W wypadku podjęcia uchwały o utworzeniu obwodów głosowania, komisja sporządza wykaz obwodów głosowania w okręgu, określa ich granice i nadaje im numery, a następnie w ustalonym przez siebie trybie powołuje komisje obwodowe.

§ 9. 1. Komisja sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących wyborów przez komisje obwodowe i udziela tym komisjom, w zakresie swojej właściwości, niezbędnej pomocy w celu zgodnego z prawem i sprawnego przeprowadzenia głosowania.
2. Komisja w szczególności:
  1)   organizuje szkolenia członków komisji obwodowych,
  2)   zwołuje narady przewodniczących i sekretarzy komisji obwodowych,
  3)   może dokonywać kontroli wykonywania zadań przez komisje obwodowe,
  4)   udziela komisjom obwodowym potrzebnej pomocy oraz wyjaśnień w sprawach związanych z realizacją ich zadań,
  5)   przekazuje komisjom obwodowym wyjaśnienia komisji wojewódzkiej oraz Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
3. Do przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 2 pkt 3, komisja może upoważnić osoby delegowane przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta).
4. Osoby upoważnione do kontroli działają w zakresie i w sposób określony przez komisję w upoważnieniu.

§ 10. Komisja obowiązana jest starannie i bez zwłoki badać skargi na działalność komisji obwodowych oraz informować skarżących o rozstrzygnięciach w tych sprawach bądź czynnościach podjętych w związku ze skargą.

§ 11. 1. Na żądanie komisji wojewódzkiej komisja przedstawia informacje o wykonaniu swoich zadań i czynności oraz udostępnia dokumenty i materiały w tym zakresie.
2. Komisja może zwracać się do komisji wojewódzkiej o udzielenie wyjaśnień.

§ 12. Komisja współdziała w wykonywaniu zadań wyborczych z wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), w szczególności w sprawach:
  1)   właściwego i terminowego sporządzania spisów osób uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym,
  2)   druku kart do głosowania oraz druku i rozplakatowania obwieszczeń wyborczych,
  3)   dostarczania komisjom obwodowym kart do głosowania, spisów osób uprawnionych do głosowania, obwieszczeń i formularzy wyborczych,
  4)   zwołania pierwszych posiedzeń komisji obwodowych i organizacji szkoleń ich członków,
  5)   zapewnienia warunków pracy komisjom obwodowym, zwłaszcza w zakresie: urządzenia i wyposażenia lokali wyborczych, zapewnienia środków łączności i transportu, dostarczenia kart do głosowania, druków i formularzy wyborczych, przekazania protokołów głosowania i dokumentacji wyborczej.

§ 13. Osoby wchodzące w skład komisji legitymują się dokumentem potwierdzającym członkostwo i funkcje pełnione w komisji, podpisanym przez przewodniczącego komisji.

§ 14. W wypadku konieczności dokonania zmiany w składzie komisji, jej przewodniczący niezwłocznie powiadamia o tym komisję wojewódzką.

Załącznik nr 3 

REGULAMIN KOMISJI OBWODOWEJ

§ 1. Komisja obwodowa, zwana dalej "komisją", wykonuje zadania i czynności określone w ustawie o izbach rolniczych i w zarządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sprawie trybu przeprowadzenia pierwszych wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych oraz stosuje się do wyjaśnień Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a także komisji wyższego szczebla. W razie wątpliwości komisja może zwracać się o dodatkowe wyjaśnienia w sprawach dotyczących wyborów do komisji okręgowej.

§ 2. 1. Komisja zbiera się na pierwszym posiedzeniu nie później niż w 7 dniu od dnia jej powołania. O terminie i miejscu pierwszego posiedzenia komisji zawiadamia członków komisji komisja okręgowa we współdziałaniu z wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta).
2. Na pierwszym posiedzeniu komisja:
  1)   wybiera ze swego składu przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza,
  2)   omawiania swoje zadania i tryb pracy, a także obowiązki osób wchodzących w jej skład,
  3)   ustala zadania do dnia wyborów, w tym związane z przygotowaniem lokalu wyborczego, odbiorem i zabezpieczeniem kart do głosowania i spisu osób uprawnionych do głosowania,
  4)   sporządza plan pracy w dniu głosowania.

§ 3. 1. Pracami komisji kieruje przewodniczący komisji, który w szczególności:
  1)   czuwa nad wykonaniem zadań komisji,
  2)   reprezentuje komisję na zewnątrz,
  3)   zwołuje posiedzenia komisji i im przewodniczy,
  4)   podpisuje uchwały oraz dokumenty i pisma związane z działalnością komisji.
2. W razie nieobecności przewodniczącego komisji, jego funkcje wypełnia zastępca przewodniczącego.
3. Sekretarz komisji czuwa w szczególności nad sprawną organizacją pracy komisji, zapewnieniem warunków lokalowych i organizacyjno-technicznych dla przeprowadzenia głosowania, podejmując w tych sprawach bieżące współdziałanie z wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta).

§ 4. Komisja odbywa posiedzenia i może podejmować uchwały w obecności co najmniej połowy swego składu, w tym przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego komisji.

§ 5. 1. Komisja podejmuje uchwały większością głosów. W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
2. Uchwały podpisuje przewodniczący posiedzenia.

§ 6. 1. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół, w którym podaje się:
  1)   porządek obrad,
  2)   imiona i nazwiska uczestników,
  3)   podjęte rozstrzygnięcia.
2. Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
3. Protokół podpisują przewodniczący posiedzenia i sekretarz.

§ 7. 1. Protokół wyników głosowania w obwodzie podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji, obecne przy jego sporządzeniu.
2. Uchwały komisji lub zarządzenia jej przewodniczącego, dotyczące przebiegu głosowania bądź ustalenia jego wyników, wpisuje się w rubryce "uwagi" protokołu wyników głosowania.
3. Uchwały, protokół wyników głosowania i inne dokumenty komisji oraz wydawane karty do głosowania opatrywane są pieczęcią komisji.

§ 8. Komisja udziela informacji o wykonywaniu swoich zadań i udostępnia dokumentację członkom komisji okręgowej oraz komisji wojewódzkiej lub osobom przez nie upoważnionym.

§ 9. Komisja współdziała w wykonywaniu zadań z wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), w szczególności w zakresie:
  1)   przygotowania i wyposażenia lokalu wyborczego do głosowania,
  2)   odbioru i zabezpieczenia kart do głosowania, formularzy protokołu, spisu osób uprawnionych do głosowania, pieczęci komisji, obwieszczeń i innych materiałów wyborczych,
  3)   przekazania wyników głosowania w obwodzie do właściwej komisji okręgowej,
  4)   zapewnienia środków łączności i transportu oraz pomocy niezbędnej do pracy komisji.

§ 10. Osoby wchodzące w skład komisji legitymują się dokumentem potwierdzającym członkostwo i funkcję pełnione w komisji, podpisanym przez przewodniczącego komisji okręgowej.

§ 11. 1. Członkowie komisji mają obowiązek aktywnego uczestniczenia w posiedzeniach i innych pracach komisji.
2. W razie niemożności wzięcia udziału w pracach komisji, zwłaszcza w dniu wyborów, jej członek powinien jak najwcześniej zawiadomić o tym przewodniczącego komisji.

§ 12. W wypadku konieczności dokonania zmiany w składzie komisji, jej przewodniczący niezwłocznie powiadamia o tym przewodniczącego komisji okręgowej.

Załącznik nr 4 

WZORY PIECZĘCI KOMISJI WOJEWÓDZKICH, OKRĘGOWYCH I OBWODOWYCH

Ustala się następujące wzory pieczęci komisji wojewódzkich, okręgowych i obwodowych:
  1)   pieczęcią komisji wojewódzkiej jest pieczęć okrągła o średnicy 35 mm, z napisem określającym nazwę i siedzibę komisji,
  2)   pieczęcią komisji okręgowej jest pieczęć okrągła o średnicy 35 mm, z napisem określającym nazwę i siedzibę oraz numer okręgu wyborczego,
  3)   pieczęcią komisji obwodowej jest pieczęć okrągła o średnicy 35 mm, z napisem określającym nazwę i siedzibę komisji oraz numer obwodu głosowania.

Załącznik nr 5 

WYKAZ OKRĘGÓW WYBORCZYCH, UTWORZONYCH DO PRZEPROWADZENIA PIERWSZYCH WYBORÓW DO WALNEGO ZGROMADZENIA IZBY ROLNICZEJ W WOJEWÓDZTWIE ......................... ZARZĄDZONYCH NA ............................. 1996 R.

1. Pierwsze wybory do Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej w
województwie ............................... zostaną
przeprowadzone w następujących okręgach wyborczych:
1) okręg wyborczy nr 1, jednomandatowy (dwumandatowy),
  obejmujący obszar gminy ................; siedziba Komisji
  Okręgowej znajduje się w ...................................
                                       (adres)
2) okręg wyborczy nr 2, jednomandatowy (dwumandatowy),
  obejmujący obszar gminy ..................; siedziba Komisji
  Okręgowej znajduje się w ...................................
                                      (adres)
  3) ............................................................
  4) ............................................................
  5) ............................................................
2. Siedziba Komisji Wojewódzkiej znajduje się w
  ...............................
                    (adres)

Załącznik nr 6 
Pieczęć nagłówkowa
urzędu gminy

SPIS OSÓB

UPRAWNIONYCH DO GŁOSOWANIA

W OKRĘGU WYBORCZYM NR... (OBWÓD GŁOSOWANIA NR... W............)
 
Lp.
Nazwisko i imię
(imiona)
Imię ojcaData urodzeniaMiejsce zamieszkaniaSymbolPotwierdzenie otrzymania karty do głosowaniaUwagi
    miejscowość, ulicanr domunr mieszkania   
 
 
 
 
 
 
         
 
                         .....................................
                         (podpis, z podaniem imienia, nazwiska
                             i stanowiska służbowego)
Uwaga!
W rubryce "Symbol" należy zaznaczyć tytuł praw wyborczych:
"R" - dla podatników podatku rolnego,
"US" - dla podatników podatku od działów specjalnych produkcji rolnej,
"RSP" - dla członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, którzy wnieśli wkład gruntowy do spółdzielni.

Załącznik nr 7 

Pieczęć nagłówkowa
urzędu gminy

        SPIS OSÓB - PRZEDSTAWICIELI OSÓB PRAWNYCH,
                UPRAWNIONYCH DO GŁOSOWANIA
  W OKRĘGU WYBORCZYM NR ....... (OBWÓD GŁOSOWANIA NR .... W
           .............................)
 
Lp.Nazwisko i imię (imiona)Miejsce zamieszkaniaNazwa osoby prawnejAdres siedziby osoby prawnejPotwierdzenie otrzymania karty do głosowaniaUwagi
  miejscowość, ulicanr domunr mieszkania    
 
 
 
 
 
        
 
                        .....................................
                         (podpis, z podaniem imienia, nazwiska
                              i stanowiska służbowego)

Załącznik nr 8 

ZGŁOSZENIE KANDYDATA

                                            Komisja Okręgowa
                      w ....................................
                      (nazwa gminy będącej siedzibą komisji)
I.*) ...................................... lat ..............,
          (nazwisko i imię-imiona)
    wykształcenie .............., zawód ......................
    zamieszkały(a) ...........................................
                        (miejscowość, numer domu, gmina)
    zgłaszam swoją kandydaturę w okręgu wyborczym nr .........
    w ...................
         (nazwa gminy)
    do Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej w województwie ....
    ......................
II.*) ........................................................
                  (nazwisko i imię-imiona)
    zamieszkały(a) ............., dowód osobisty .............
                                              (seria i numer)
    działając z upoważnienia niżej wymienionego(ej) zgłaszam
    w okręgu wyborczym nr .................
    w ......................... do Walnego Zgromadzenia Izby
            (nazwa gminy)
    Rolniczej w województwie .................... kandydaturę
    Pana/Pani ......................... lat ............,
             (nazwisko i imię-imiona)
    wykształcenie ...................., zawód ................
    zamieszkałego (ej) w .....................................
                              (miejscowość, nr domu, gmina)
III.*)........................................................
                  (nazwisko i imię-imiona)
     zamieszkały(a) w ..........., dowód osobisty ............
                                               (seria i numer)
     działając jako przedstawiciel ...........................
                                      (nazwa osoby prawnej
                                   udzielającej pełnomocnictwa
                                 .............................
                                         i adres jej siedziby)
    zgłaszam kandydaturę Pana/Pani ..........................
    (nazwisko i imię-imiona)
    wykształcenie .............., zawód .....................
    zamieszkałego(ej) .......................................
                       (miejscowość, nr domu, gmina)
    w okręgu nr ......... w ................... do Walnego
    Zgromadzenia Izby Rolniczej w województwie ..............
IV. Do zgłoszenia dołączam:
   1) wykaz podpisów ......... osób uprawnionych popierających
                     (liczba)
      zgłoszenie kandydata,
   2) oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie,
   3)*) upoważnienie udzielane przez kandydata do zgłoszenia
        jego kandydatury,
   4)*) upoważnienie do zgłoszenia kandydata, udzielane
        przez uprawniony organ osoby prawnej

                       .......................................
                      (data zgłoszenia i podpis zgłaszającego)

*) Niepotrzebne skreślić.

Załącznik nr 9 

WZÓR LISTY OSÓB POPIERAJĄCYCH ZGŁOSZENIE KANDYDATA NA CZŁONKA WALNEGO ZGROMADZENIA IZBY ROLNICZEJ

1. Ustala się następujący wzór listy osób popierających
zgłoszenie kandydata na członka walnego zgromadzenia izby
rolniczej:

                          Lista osób
          popierających zgłoszenie kandydatury Pana (Pani)
               ............................
                (nazwisko, imię-imiona)
  w okręgu wyborczym - nr ....... w.........................
        na członka Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej
            w województwie.............................
 
Lp.Nazwisko i imię (imiona)Adres zamieszkania (miejscowość, nazwa ulicy, nr domu i mieszkania)Seria i nr dowodu osobistegoPodpis osoby popierającej zgłoszenie
 
 
 
 
 
    
 
2. Część tytułowa listy, zawierająca nazwisko kandydata, powtarzana jest na każdej stronie listy.
3. Gdy poparcia udziela osoba prawna, w rubryce "nazwisko i imię (imiona)" należy wpisać nazwę osoby prawnej oraz nazwisko i imię przedstawiciela wskazanego przez władze osoby prawnej. W rubryce "adres zamieszkania" podaje się adres siedziby osoby prawnej, w rubryce zaś "seria i numer dowodu osobistego" podaje się serię i numer dowodu osobistego przedstawiciela osoby prawnej. Przedstawiciel osoby prawnej składa swój podpis w ostatniej rubryce listy.
4. W miejscowościach, w których nie ma ulic, adres zamieszkania może obejmować tylko nazwę wsi i nr posesji, a jeśli nie ma ustalonej numeracji posesji - tylko nazwę wsi.
5. Nieczytelnie wpisanie danych osoby popierającej zgłoszenie, brak podpisu tej osoby lub pominięcie niektórych danych wskazanych we wzorze albo wpisanie danych nieprawdziwych spowoduje pominięcie nazwiska osoby, której dotyczy uchybienie, przy ustalaniu liczby osób udzielających poparcia.

Załącznik nr 10 

WZÓR PROTOKOŁU REJESTRACJI KANDYDATA

Okręg wyborczy nr ..........
w ..........................
  (nazwa gminy)

              Protokół rejestracji kandydata

Komisja Okręgowa Nr ..... w .................... na posiedzeniu
w dniu .............. 1996 r. po rozpatrzeniu przedłożonych jej
dokumentów stwierdza, że dokonane w dniu .............. 1996 r.
zgłoszenie kandydatury ........................................
                             (nazwisko i imię-imiona)
na członka Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej w województwie
............................, wybieranego w okręgu nr .......,
nastąpiło zgodnie z przepisami § 14zarządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia
25 kwietnia 1996 r. w sprawie trybu przeprowadzenia pierwszych
wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych (Monitor Polski Nr
27, poz. 291) i na podstawie § 15 tego
zarządzenia postanawia:
zarejestrować w okręgu wyborczym nr ....... w .................
                                               (nazwa gminy)
kandydaturę ..................................................
               (nazwisko i imię-imiona, wiek, wykształcenie,
                     zawód, miejsce zamieszkania)
w wyborach do Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej w
województwie ................................
Jeden egzemplarz niniejszego protokołu Komisja przekazuje, jako
zawiadomienie o rejestracji kandydata, Panu/Pani
.........................., zamieszkałemu(ej) ................
(nazwisko i imię-imiona)                   (dokładny adres)
dokonującemu(ej) zgłoszenia kandydata.
Przewodniczący        .....................    ...............
                     (nazwisko i imię-imiona)     (podpis)
Zastępca przewodniczącego ...................   ...............
Sekretarz                 ...................   ...............
Członkowie:
1) ................                     .......................
2) ................                     .......................
3) ................                     .......................
4) ................                     .......................

W załączeniu zgłoszenie wraz z załącznikami.  (pieczęć komisji)

Załącznik nr 11 

WZÓR KARTY DO GŁOSOWANIA W OKRĘGU WYBORCZYM W PIERWSZYCH WYBORACH DO WALNYCH ZGROMADZEŃ IZB ROLNICZYCH

1. W pierwszych wyborach do walnych zgromadzeń izb rolniczych stosuje się karty do głosowania sporządzone według następującego wzoru:
 
Gmina ...............................
Okręg wyborczy nr ......... jednomandatowy (dwumandatowy)

Karta do głosowania
w pierwszych wyborach
do Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej w województwie ..............

Kandydaci na członków Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej
w województwie ........................
1. .................................... [  ]
 (nazwisko, imię-imiona)
2. .................................... [  ]
3. .................................... [  ]
4. .................................... [  ]
5. .................................... [  ]
6. .................................... [  ]

Informacja (na karcie do głosowania w okręgu jednomandatowym)

Głosować można nie więcej niż na jednego kandydata, stawiając znak "x" w kratce z prawej strony po nazwisku i imieniu kandydata. Postawienie znaku "x" w więcej niż jednej kratce lub niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Informacja (na karcie do głosowania w okręgu dwumandatowym)

Głosować można nie więcej niż na dwóch kandydatów, stawiając znak "x" w kratkach z prawej strony po nazwiskach i imionach dwóch kandydatów. Postawienie znaku "x" w więcej niż dwóch kratkach lub niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

        pieczęć                             pieczęć
    komisji obwodowej                   komisji okręgowej
 
2. Nazwiska kandydatów umieszczone są na karcie do głosowania w kolejności alfabetycznej.
3. Karta do głosowania jest drukowana na papierze koloru białego, rodzajem i wielkością czcionki jednakowymi dla wszystkich kandydatów w danym okręgu wyborczym.
4. Karty do głosowania mogą mieć format A-6, A-5 lub A-4 w zależności od liczby zarejestrowanych kandydatów. W razie stosowania karty formatu A-4, nazwiska kandydatów mogą być umieszczone w więcej niż jednej pionowej kolumnie. W takim przypadku numerację nazwisk prowadzi się w ramach pionowych kolumn, poczynając od kolumny lewej. Poszczególne kolumny oddziela się na karcie liniami pionowymi.

Załącznik nr 12 

Komisja Okręgowa Nr.......
w ........................
  (nazwa gminy)
                 WYKAZ OBWODÓW GŁOSOWANIA
W OKRĘGU WYBORCZYM NR ...... OBEJMUJĄCYM OBSZAR GMINY ........
          W WYBORACH DO WALNEGO ZGROMADZENIA IZBY ROLNICZEJ
         W WOJEWÓDZTWIE ........................
         ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ ................
 
Nr obwoduGranice obwodu głosowania (miejscowość wchodzące w skład obwodu lub miejscowość i ulice)Siedziba komisji obwodowej (adres)
 
 
 
 
 
 
  
 
                              Przewodniczący Komisji Okręgowej
                              ................................
                                   (imię, nazwisko, podpis)

Uwaga: Głosowanie przeprowadzone zostanie w siedzibach komisji
      obwodowych od godz. 800 do 2000. Spis osób uprawnionych
      do udziału w głosowaniu będzie wyłożony do publicznego
      wglądu w siedzibie urzędu gminy w dniach od ..........
      do .........., w godzinach od ........do ............*)

_________________
*) Tekst "uwagi" należy umieścić na wykazie obwodów głosowania
  podawanym do publicznej wiadomości.

Załącznik nr 13 

Okręg wyborczy nr ..........        Komisja Obwodowa nr ......
w ..........................         w .......................
     (nazwa gminy)                      (nazwa miejscowości)

PROTOKÓŁ WYNIKÓW GŁOSOWANIA W OBWODZIE

1. Głosowanie w dniu ........ 199 ... r. rozpoczęło się o godz.
  ....... i trwało bez przerwy do godz. .....
2. Liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła
  (liczba osób umieszczonych w spisach)        ...............
                                                  (liczba)
3. Liczba osób, którym wydano karty do głosowania .............
4. Komisja stwierdziła, że pieczęcie na urnie pozostały
  nienaruszone. Po wyjęciu z urny kart Komisja ustaliła na ich
  podstawie następujące wyniki głosowania:
  a) oddano głosów (liczba kart wyjętych z urny) .............
                                                     (liczba)
  b) głosów nieważnych oddano                    .............
  c) głosów ważnych oddano                       .............
  d) poszczególni kandydaci otrzymali następującą liczbę
     głosów ważnych:
1) ................................       .....................
     (nazwisko i imię-imiona)                     (liczba)
2) ................................       .....................
3) ................................       .....................
4) ................................       .....................
................................          .....................
................................       .....................
5. W trakcie głosowania wydano następujące zarządzenia:
  ............................................................
  ............................................................
6. Uwagi Komisji związane z przebiegiem głosowania:
  ............................................................
  ............................................................
  Przy sporządzaniu protokołu obecni byli:
1) ......................................  ....................
      (nazwisko i imię-imiona,
          funkcja w Komisji)                    (podpis)
2) .....................................   ....................
3) .....................................   ....................
4) .....................................   ....................
5) .....................................   ....................
6) .....................................   ....................
7) .....................................   ....................

                                   (pieczęć Komisji Obwodowej)

Załącznik nr 14 

Okręg wyborczy nr ......
w ......................
    (nazwa gminy)
                                     Komisja Okręgowa Nr .....
                                     w .......................

                              PROTOKÓŁ
  WYNIKÓW GŁOSOWANIA I WYNIKÓW WYBORÓW DO WALNEGO ZGROMADZENIA
                         IZBY ROLNICZEJ
                W WOJEWÓDZTWIE...................
                               I
1. Wyniki głosowania w okręgu wyborczym ustalono w dniu
  ............ 199 ... r.
2. Głosowanie przeprowadzono w ........... obwodach głosowania
                                 (liczba)
  i na podstawie protokołów głosowania otrzymanych ze
  wszystkich obwodów/okręgu wyborczym i*) Komisja ustaliła
  następujące wyniki głosowania w okręgu wyborczym:
  a) liczba osób uprawnionych do głosowania        ..........
                                                     (liczba)
  b) liczba osób, którym wydano karty do głosowania ..........
  c) oddano głosów                                  ..........
  d) głosów nieważnych oddano                       ..........
  e) głosów ważnych oddano                          ..........
  f) poszczególni kandydaci otrzymali następującą liczbę
     głosów ważnych:
1) ..................................                ..........
      (nazwisko i imię-imiona)                      (liczba)
2) ..................................                ..........
3) ..................................                ..........
                              II
1. W okręgu wyborczym wybierano
  - jednego członka Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej*)
  - dwóch członków Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej*).
2. Na podstawie wyników głosowania Komisja stwierdza
  następujący wynik wyborów: **)
  (A) Najwięcej głosów ważnych uzyskał kandydat
      ..........................             ...............
        (nazwisko i imię-imiona)                   (liczba)
      który został wybrany do Walnego Zgromadzenia Izby
      Rolniczej*)
  (B) Następujący kandydaci otrzymali w okręgu wyborczym
      kolejno najwięcej głosów ważnych, wobec czego zostali
      wybrani do Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej:
      1) ...........................          ...............
           (nazwisko i imię-imiona)                (liczba)
      2) ...........................          ...............
  (C)***) W związku z tym, iż ......... kandydatów otrzymało w
                              (liczba)
          okręgu wyborczym największą i równą liczbę głosów
          ważnych, Komisja przeprowadziła losowanie, w wyniku
          którego członkiem Walnego Zgromadzenie Izby
          Rolniczej został:
          ................................................
                         (nazwisko imię-imiona)
                             III
Uwagi: .......................................................
..............................................................
..............................................................
                                  IV
Przy sporządzaniu protokołu obecni byli:
1) ...................................         ...............
 (nazwisko, imiona, funkcja w Komisji)             (podpis)
2) ...................................         ...............
3) ...................................         ...............
4) ...................................         ...............
5) ...................................         ...............
6) ...................................         ...............
7) ...................................         ...............

                                   (pieczęć Komisji Okręgowej)

*)   Niepotrzebne skreślić.
**)  Wypełnić odpowiednio części (A) lub (B).
***) Część (C) wypełnić w wypadku przeprowadzonego losowania,
    podając zwięźle w rubryce "Uwagi" jego przebieg.

Załącznik nr 15 

Komisja Wojewódzka
w ................

PROTOKÓŁ WYNIKÓW WYBORÓW DO WALNEGO ZGROMADZENIA IZBY ROLNICZEJ
              W WOJEWÓDZTWIE ..................
            PRZEPROWADZONYCH W DNIU ............... 1996 R.

  I. 1. Ustalenia wyników wyborów do Walnego Zgromadzenia Izby
Rolniczej w województwie ................. dokonano w dniu
..................... na podstawie protokołów głosowania i
wyników wyborów otrzymanych od .......... komisji okręgowych,
które ustaliły wyniki wyborów we wszystkich okręgach na
obszarze województwa.
  2. Ustalono, że w województwie ........................
1) uprawnionych do głosowania było ........ osób,
2) karty do głosowania wydano ....... osobom,
3) oddano głosów (wzięło udział w głosowaniu osób) ......
  w tym:
  a) głosów ważnych oddano ...........
  b) głosów nieważnych oddano ............
4) w głosowaniu wzięło udział .............% uprawnionych do
  głosowania.
  3. W poszczególnych okręgach wyborczych otrzymały największą
liczbę głosów i zostały wybrane w skład Walnego Zgromadzenia
Izby Rolniczej w województwie ............. następujące osoby:
1) W jednomandatowym okręgu wyborczym nr 1 - gmina ............
  został(a) wybrany(a) .....................................
                            (nazwisko i imię-imiona)
  Do udziału w głosowaniu w tym okręgu uprawnione były
  ........ osoby, a w głosowaniu wzięły udział .... osoby.
  Frekwencja wyborcza wyniosła ...............%.
2) W dwumandatowym okręgu wyborczym nr 2 - gmina ............
  zostali wybrani:
  ........................., który(a) otrzymał(a) .... głosów,
   (nazwisko i imię-imiona)
   ......................., który(a) otrzymał(a) ..... głosów.
  (nazwisko i imię-imiona)
  Do udziału w głosowaniu w tym okręgu uprawnione były
  .......... osoby, a w głosowaniu wzięły udział ...........
  osoby. Frekwencja wyborcza wyniosła ......%.
3) W jednomandatowym (dwumandatowym) okręgu wyborczym nr 3...
  II.1. Komisja Wojewódzka stwierdza, że w wyborach do Walnego
Zgromadzenia Izby Rolniczej w województwie ..............
wzięło udział ..........% uprawnionych do głosowania i
utworzono Izbę Rolniczą w tym województwie, gdyż spełniony
został warunek utworzenia Izby określony w
art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r.
o izbach rolniczych (Dz. U. z 1996 r. Nr 1, poz. 3).*)
  2. Komisja Wojewódzka stwierdza, że w wyborach do Walnego
Zgromadzenia Izby Rolniczej w województwie .................
wzięło udział .............% uprawnionych do głosowania i nie
utworzono Izby Rolniczej w tym województwie, gdyż nie został
spełniony warunek utworzenia Izby określony w
art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r.
o izbach rolniczych (Dz. U. z 1996 r. Nr 1, poz. 3).*)
  III. Uwagi
Przy sporządzaniu protokołu obecni byli:
  1) .................................      .................
     (nazwisko i imię-imiona,
         funkcja w Komisji)                        (podpis)
  2) ................................       .................
  3) ................................       .................
  4) ................................       .................
  5) ................................       .................
  6) ................................       .................
  7) ................................       .................
  8) ................................       .................
  9) ................................       .................
  10) ...............................       .................
  11) ...............................       .................

                                            (pieczęć Komisji)
___________________
*) W zależności od frekwencji należy skreślić ust. 1 lub ust. 2
  II części protokołu.

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2024
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt