|
 |
Monitor Polski 1996 Nr 77 poz. 709 - Ogłoszenie statutu przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe"
OBWIESZCZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 29 października 1996 r.
w sprawie ogłoszenia statutu przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe".
(M.P. z dnia 11 grudnia 1996 r.)
Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1995 r. o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 95, poz. 474) ogłasza się statut przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", zatwierdzony przeze mnie w dniu dzisiejszym. Statut stanowi załącznik do obwieszczenia.
ZAŁĄCZNIK
STATUT PRZEDSIĘBIORSTWA PAŃSTWOWEGO "POLSKIE KOLEJE PAŃSTWOWE"
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1. Przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe", zwane dalej "PKP", działa na podstawie: 1) ustawy z dnia 6 lipca 1995 r. o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 95, poz. 474), zwanej dalej "ustawą o PKP", 2) postanowień niniejszego statutu.
§ 2. 1. PKP jest przedsiębiorstwem transportu publicznego, prowadzącym działalność na zasadach rynkowych, z zastrzeżeniem ust. 2. 2. PKP otrzymuje dotacje z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach prawa budżetowego oraz w ustawie o PKP.
§ 3. 1. PKP posiada osobowość prawną i jest wpisane do rejestru przedsiębiorstw państwowych w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy pod nr R PP-198. 2. Jednostki organizacyjne PKP działają w ramach osobowości prawnej PKP. 3. Siedzibą PKP jest miasto stołeczne Warszawa. 4. PKP działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.
§ 4. PKP prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w przepisach dla przedsiębiorstw państwowych, z uwzględnieniem przepisów rozdziału 4 ustawy o PKP.
§ 5. PKP prowadzi rachunkowość na zasadach określonych w odrębnych przepisach, z uwzględnieniem przepisów i zasad wynikających z ustawy o PKP.
Rozdział 2
Działalność PKP
§ 6. 1. Przedmiotem działalności PKP jest: 1) przewóz osób i rzeczy oraz świadczenie usług związanych z przewozem, 2) budowa, modernizacja, remont i utrzymywanie linii kolejowych, 3) prowadzenie spedycji krajowej i międzynarodowej, 4) udostępnianie linii kolejowych innym podmiotom gospodarczym, 5) przygotowywanie linii kolejowych i taboru do wykonywania zadań przewozowych, wynikających z potrzeb obronnych państwa, na zasadach określonych odrębnymi przepisami, 6) zakładanie i używanie wewnętrznej kolejowej sieci telekomunikacyjnej, na zasadach określonych przepisami o łączności. 2. PKP w trybie i na zasadach określonych odrębnymi przepisami: 1) prowadzi działalność związaną z ustalaniem i wypłatą świadczeń emerytalnych i rentowych dla pracowników kolejowych i ich rodzin, 2) tworzy, utrzymuje i prowadzi publiczne zakłady opieki zdrowotnej, zwane "kolejową służbą zdrowia", 3) wykonuje zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej na obszarach kolejowych, zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o PKP, 4) zapewnia sprawny i bezpieczny przewóz osób i rzeczy oraz ochronę mienia na obszarze kolejowym. 3. PKP uprawnione jest także do: 1) zawierania umów i porozumień w zakresie współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej, socjalnej i kulturalnej z zarządami kolejowymi innych krajów, 2) współpracy z organizacjami międzynarodowymi, 3) tworzenia podmiotów gospodarczych przewidzianych w przepisach prawa, 4) prowadzenia działalności w zakresie handlu zagranicznego. 4. PKP może podejmować i prowadzić inną działalność, jeżeli nie ogranicza ona działalności określonej w ust. 1-3.
Rozdział 3
Organy PKP
§ 7. Organami PKP są: 1) Rada PKP, 2) Zarząd PKP.
§ 8. 1. Rada PKP działa na podstawie: 1) ustawy o PKP, 2) niniejszego statutu, 3) regulaminu Rady PKP, uchwalonego i zatwierdzonego w trybie przewidzianym przepisami ustawy o PKP. 2. Do kompetencji Rady PKP należy: 1) powoływanie i odwoływanie Prezesa Zarządu PKP - Dyrektora Generalnego PKP oraz na jego wniosek pozostałych członków Zarządu PKP, 2) uchwalanie statutu PKP oraz jego zmian na wniosek Zarządu PKP, 3) dokonywanie okresowej i rocznej oceny działalności PKP oraz Zarządu PKP, 4) zatwierdzanie regulaminu Zarządu PKP, 5) opiniowanie i przedstawianie do zatwierdzenia Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej rocznego sprawozdania finansowego PKP, wraz z opinią biegłego rewidenta i raportem z badania, 6) zatwierdzanie planu rzeczowo-finansowego PKP, 7) opiniowanie wieloletnich programów rozwojowych, 8) wyrażanie zgody na przystąpienie PKP do spółki lub innego wspólnego przedsięwzięcia kapitałowego, wymagającego wniesienia przez PKP wkładu, którego wartość przekracza równowartość kwoty 1.000.000 ECU, oraz na zaciąganie zobowiązań, których wartość przekracza równowartość kwoty 10.000.000 ECU, 9) zatwierdzanie projektów likwidacji linii kolejowych lub ich części, 10) ocena i zatwierdzanie kierunków polityki zatrudnienia i płac, 11) wykonywanie czynności prawnych w zakresie stosunku pracy członków Zarządu PKP oraz określanie warunków ich pracy i płacy, 12) uchwalanie regulaminu Rady PKP oraz zmian tego regulaminu i przedstawianie do zatwierdzenia Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej, 13) opiniowanie projektu umowy między Skarbem Państwa a PKP, określającej szczegółowy sposób finansowania PKP z budżetu państwa, oraz protokołów do tej umowy, 14) opiniowanie innych spraw wniesionych przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej lub Zarząd PKP, 15) opiniowanie projektu wykazu linii kolejowych o państwowym znaczeniu, 16) udzielanie opinii w sprawie wydzielenia z PKP jednostek organizacyjnych lub zorganizowanych części mienia przedsiębiorstwa przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w trybie art. 44 ustawy o PKP, 17) wybór biegłego rewidenta przeprowadzającego badanie sprawozdania finansowego PKP, zgodnie z odrębnymi przepisami, 18) opiniowanie kierunków i programów restrukturyzacji PKP, przedstawianych przez Zarząd PKP, oraz ocena ich realizacji, 19) opiniowanie projektów tworzenia, łączenia i likwidacji jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 13, 20) wykonywanie innych zadań określonych w ustawie o PKP.
§ 9. 1. Zarząd PKP wykonuje uprawnienia w zakresie zarządzania PKP oraz reprezentuje PKP na zewnątrz. 2. Zarząd PKP składa się z: 1) Prezesa Zarządu PKP - Dyrektora Generalnego PKP, 2) zastępcy Prezesa Zarządu PKP - Dyrektora Generalnego PKP, 3) 3-5 członków Zarządu PKP. 3. Prezesa Zarządu PKP - Dyrektora Generalnego PKP oraz na jego wniosek zastępcę i pozostałych członków Zarządu PKP powołuje Rada PKP. 4. Zarząd PKP powoływany jest na okres 3 lat. 5. Bieżącą działalnością PKP kieruje Prezes Zarządu PKP - Dyrektor Generalny PKP. 6. Zarząd PKP działa na podstawie: 1) ustawy o PKP, 2) niniejszego statutu, 3) regulaminu Zarządu PKP.
§ 10. Zarząd PKP wydaje zarządzenia wewnętrzne, instrukcje służbowe i regulaminy normujące organizację i działalność PKP.
§ 11. 1. Zarząd PKP podejmuje uchwały w następujących sprawach: 1) przyjęcia statutu PKP lub jego zmiany, 2) przyjęcia rocznego planu rzeczowo-finansowego lub jego zmiany, 3) przyjęcia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z działalności PKP za rok ubiegły, 4) wniesienia przez PKP wkładu, którego wartość przekracza równowartość kwoty 1.000.000 ECU, oraz zaciągania zobowiązań, których wartość przekracza równowartość kwoty 10.000.000 ECU, 5) ustanawiania taryf przewozowych, 6) likwidacji nieczynnych linii kolejowych lub ich części, 7) określania kierunków polityki zatrudnienia i płac, 8) tworzenia podmiotów gospodarczych i przedstawicielstw PKP za granicą, 9) udostępniania linii kolejowych lub ich części innym podmiotom krajowym lub zagranicznym, 10) powołania i odwołania kierowników jednostek organizacyjnych PKP bezpośrednio podległych Zarządowi PKP oraz przedstawicieli PKP za granicą, 11) przyjęcia regulaminu Zarządu PKP lub jego zmiany, 12) wydawania zarządzeń wewnętrznych, regulaminów i instrukcji normujących organizację i działalność PKP, 13) tworzenia, łączenia i likwidacji jednostek organizacyjnych PKP, 14) uznanych za istotne dla działalności PKP i przedstawionych przez Prezesa Zarządu PKP - Dyrektora Generalnego PKP. 2. Inne sprawy wymagające uchwały określa regulamin Zarządu PKP.
Rozdział 4
Podział terytorialny sieci kolejowej PKP
§ 12. 1. W układzie terytorialnym sieć kolejowa PKP dzieli się na okręgi. 2. Nazwy oraz terytorialny obszar okręgów określa załącznik nr 1 do statutu. 3. Ze względów techniczno-eksploatacyjnych granice okręgów oraz obszar działania jednostek organizacyjnych PKP określają odpowiednie zarządzenia i regulaminy wewnętrzne PKP, wydawane w trybie § 10.
Rozdział 5
Struktura organizacyjna
§ 13. Jednostkami organizacyjnymi PKP są: 1) Dyrekcja Generalna PKP z siedzibą w Warszawie, stanowiąca aparat wykonawczy Zarządu PKP oraz wykonująca obsługę administracyjną Rady PKP, 2) dyrekcje okręgowe kolei państwowych, podległe bezpośrednio Zarządowi PKP, których wykaz stanowi załącznik nr 2 do statutu, 3) inne niż wymienione w pkt 2 jednostki organizacyjne podległe bezpośrednio Zarządowi PKP, których wykaz stanowi załącznik nr 3 do statutu, 4) przedstawicielstwa PKP za granicą.
§ 14. Na obszarze okręgów działają wykonawcze jednostki organizacyjne PKP, takie jak: stacje rejonowe, oddziały, zakłady taboru, wagonownie, lokomotywownie oraz inne tworzone na zasadach określonych w rozdziale 6 statutu, stosownie do przedmiotu działalności i potrzeb PKP.
§ 15. W PKP działają także publiczne zakłady opieki zdrowotnej, zwane "kolejową służbą zdrowia", tworzone i utrzymywane przez PKP w trybie i na zasadach określonych przepisami o zakładach opieki zdrowotnej.
§ 16. Zakres działania i organizację jednostek, o których mowa w § 13, 14 i 15, zasady kierowania i zarządzania tymi jednostkami, a także podporządkowanie jednostek wykonawczych określają regulaminy organizacyjne tych jednostek wydawane w trybie i na zasadach określonych w regulaminie Zarządu PKP.
§ 17. Zarząd PKP może wyznaczać na czas określony kierowników jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 14.
§ 18. 1. Zarząd PKP może powoływać i odwoływać organy opiniodawcze i doradcze Zarządu PKP. 2. Zakres działania, tryb pracy i skład osobowy organów, o których mowa w ust. 1, ustala Zarząd PKP.
Rozdział 6
Zasady tworzenia, łączenia i likwidacji jednostek organizacyjnych PKP, w tym przedstawicielstw PKP za granicą
§ 19. 1. Jednostki organizacyjne PKP, w tym przedstawicielstwa PKP za granicą, tworzy, łączy i likwiduje Zarząd PKP. 2. Jednostki organizacyjne, o których mowa w § 13, tworzy, łączy i likwiduje Zarząd PKP po zasięgnięciu opinii Rady PKP.
§ 20. Kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 13 pkt 2 i 3, mogą tworzyć, łączyć i likwidować podległe im wykonawcze jednostki organizacyjne za zgodą Zarządu PKP, z zastrzeżeniem § 15.
Rozdział 7
Uprawnienia do dokonywania czynności prawnych, pełnomocnictwa i zakres odpowiedzialności
§ 21. 1. Do dokonywania czynności prawnych samodzielnie w imieniu PKP uprawnieni są: Prezes Zarządu PKP - Dyrektor Generalny PKP, Zastępca Prezesa Zarządu PKP - Dyrektora Generalnego PKP, pozostali członkowie Zarządu PKP oraz pełnomocnicy działający w granicach umocowania. 2. Jeżeli czynności prawne, dokonywane przez osoby określone w ust. 1, obejmują rozporządzenie prawem, którego wartość przekracza równowartość kwoty 100.000 ECU, lub czynności te mogą spowodować powstanie zobowiązania do świadczenia o wartości przekraczającej równowartość kwoty 100.000 ECU, do skuteczności oświadczeń woli jest wymagane współdziałanie co najmniej dwóch osób.
§ 22. 1. Pełnomocników PKP ustanawia i odwołuje zarząd PKP. 2. Udzielenie pełnomocnictwa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. 3. Udzielenie i odwołanie pełnomocnictwa podlega ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorstw państwowych. 4. Ujawnienie, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy pełnomocnictwa do dokonywania poszczególnych czynności oraz ustanowienia pełnomocnictw procesowych. 5. Pełnomocnictw do dokonywania poszczególnych czynności oraz pełnomocnictw procesowych mogą udzielać inne niż Zarząd osoby, jeśli wynika to z ich umocowania.
§ 23. Członkowie organów PKP, pełnomocnicy oraz kierownicy jednostek organizacyjnych PKP ponoszą odpowiedzialność za decyzje podjęte w ramach posiadanych uprawnień.
Rozdział 8
System kontroli wewnętrznej
§ 24. System kontroli wewnętrznej w PKP obejmuje: 1) instytucjonalną kontrolę gospodarczą, 2) funkcjonalną kontrolę w określonych rodzajach działalności prowadzonej przez jednostki organizacyjne PKP, 3) specjalistyczną kontrolę.
§ 25. Zadaniem instytucjonalnej kontroli gospodarczej jest: 1) planowanie, organizowanie i przeprowadzanie instytucjonalnej kontroli gospodarczej w jednostkach organizacyjnych PKP, 2) przygotowywanie wniosków i zaleceń pokontrolnych oraz sprawdzanie ich realizacji, 3) opracowywanie i przedkładanie informacji o wynikach kontroli oraz analiz pokontrolnych Zarządowi PKP i Radzie PKP, 4) współdziałanie z organami kontroli zewnętrznej oraz innymi organami, 5) przeprowadzanie dochodzeń służbowych zlecanych przez Zarząd PKP.
§ 26. Kontrola funkcjonalna prowadzona jest w jednostkach organizacyjnych PKP w zakresie wynikającym z zadań tych jednostek, określonych w ich regulaminach organizacyjnych.
§ 27. Kontrola specjalistyczna wykonywana jest w zakresie: 1) bezpieczeństwa ruchu kolejowego, 2) bezpieczeństwa i higieny pracy, 3) stanu sanitarnego na obszarze kolejowym, 4) ochrony przeciwpożarowej, 5) przestrzegania przepisów porządkowych na obszarze kolejowym.
§ 28. Zadania, organizację i zasady wykonywania instytucjonalnej kontroli gospodarczej, kontroli funkcjonalnej i kontroli specjalistycznej ustala Zarząd PKP, z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie odrębnych przepisów.
Rozdział 9
Stosunki prawne między jednostkami organizacyjnymi PKP
§ 29. 1. Wzajemne stosunki gospodarcze między jednostkami organizacyjnymi PKP kształtowane są na zasadach stosunków cywilnoprawnych. 2. Zarząd PKP może nakładać na jednostki organizacyjne PKP obowiązek zawierania umów pomiędzy tymi jednostkami oraz określać ich treść.
Rozdział 10
Komisja do Spraw Sporów Majątkowych
§ 30. Spory majątkowe oraz spory o zawarcie umów, ustalenie lub zmianę ich treści, powstałe między jednostkami organizacyjnymi PKP, rozstrzyga Komisja do Spraw Sporów Majątkowych, zwana dalej "Komisją", działająca przy Zarządzie PKP.
§ 31. 1. Komisja składa się z: 1) członków stałych - radców prawnych Dyrekcji Generalnej PKP, 2) członków niestałych - przedstawicieli komórek organizacyjnych Dyrekcji Generalnej PKP. 2. Pracami Komisji kieruje przewodniczący Komisji, powoływany i odwoływany przez Zarząd PKP. 3. Komisja rozpoznaje spory i orzeka w zespołach trzyosobowych. 4. Przewodniczącym zespołu orzekającego jest przewodniczący Komisji lub wyznaczony przez niego radca prawny. 5. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Komisji może zarządzić rozpoznanie sporu w składzie powiększonym.
§ 32. 1. Rozstrzygnięcie sporu następuje przez wydanie orzeczenia. 2. Orzeczenie Komisji podlega wykonaniu w terminie 30 dni od dnia doręczenia. 3. Stronom sporu przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu od orzeczenia Komisji w terminie 14 dni od daty jego otrzymania, jeżeli orzeczenie narusza interes PKP lub uzasadniony interes strony. 4. Sprzeciw wnosi się do Zarządu PKP za pośrednictwem przewodniczącego Komisji. 5. Wniesienie sprzeciwu nie wstrzymuje wykonania orzeczenia Komisji. 6. Ugoda zawarta przez strony w toku postępowania przed Komisją podlega zatwierdzeniu orzeczeniem Komisji.
§ 33. Zakres działania, szczegółowy tryb postępowania Komisji oraz sposób powoływania imiennego składu Komisji i zespołów orzekających określa regulamin Komisji ustalany przez Zarząd PKP.
Rozdział 11
Zasady i tryb przeprowadzania konkursu na stanowiska kierowników jednostek organizacyjnych PKP
§ 34. 1. W drodze konkursu powołuje się kierowników jednostek organizacyjnych wymienionych w załączniku nr 4 do statutu. 2. Powołanie na stanowisko następuje na okres 5 lat. 3. Odwołanie kierownika jednostki organizacyjnej ze stanowiska, o którym mowa w ust. 2, może nastąpić na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§ 35. 1. Kryteria, jakim powinni odpowiadać kandydaci na stanowiska kierowników jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 34 ust. 1, ustala oraz konkurs ogłasza organ uprawniony do powołania kierowników tych jednostek organizacyjnych, zwany dalej "organem uprawnionym", w ciągu 14 dni od dnia, w którym powstała sytuacja wymagająca obsadzenia tego stanowiska. 2. Decyzja o ogłoszeniu konkursu oraz zasady jego przeprowadzenia podlegają ogłoszeniu w kolejowym organie prasowym, a także w prasie lokalnej i w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym.
§ 36. W celu przeprowadzenia konkursu organ uprawniony powołuje komisję konkursową, określając jej skład osobowy, szczegółowe zasady i tryb przeprowadzenia konkursu oraz kryteria oceny kandydatów.
§ 37. 1. Liczba osób zgłaszających udział w konkursie nie jest ograniczona. 2. Komisja konkursowa wyłania dwóch kandydatów spośród zgłoszonych i przedstawia ich kandydatury organowi uprawnionemu, który podejmuje decyzję o powołaniu jednego z nich na stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej. 3. W razie zgłoszenia mniej niż dwóch kandydatów lub gdy zgłoszeni kandydaci nie spełniają wymogów, o których mowa w § 35 ust. 1, Komisja konkursowa zwraca się do organu uprawnionego o ponowne ogłoszenie konkursu. 4. W przypadku ponownego niewyłonienia kandydatów z przyczyn, o których mowa w ust. 3, organ uprawniony powołuje kierownika jednostki organizacyjnej spośród osób spełniających wymogi kwalifikacyjne, o których mowa w § 35 ust. 1.
§ 38. Postanowienia w sprawie wyłaniania kandydatów w drodze konkursu na stanowiska kierowników jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 34, mają zastosowanie przy obsadzaniu tych stanowisk począwszy od dnia wejścia w życie Statutu PKP i nie dotyczą pracowników, których okres zatrudnienia w trybie powołania w drodze konkursu jeszcze nie upłynął.
Rozdział 12
Postanowienia końcowe
§ 39. 1. PKP używa pieczęci okrągłej ustalonej przez Zarząd PKP. 2. PKP, w trybie i na zasadach określonych odrębnymi przepisami, ma prawo używania znaku towarowego.
§ 40. 1. PKP wydaje Biuletyn PKP, w którym ogłaszane są zarządzenia wewnętrzne, instrukcje służbowe i regulaminy normujące organizację i działalność PKP oraz obwieszczenia. 2. W Biuletynie PKP mogą być również ogłaszane uchwały Zarządu PKP i Rady PKP. 3. Decyzje o ogłoszeniu uchwał w Biuletynie PKP podejmują organy PKP, które uchwały te podjęły.
§ 41. 1. Statut PKP został uchwalony przez Radę PKP w dniu 30 września 1996 r. 2. Statut PKP wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.
ZAŁĄCZNIKI
ZAŁĄCZNIK Nr 1
PODZIAŁ TERYTORIALNY SIECI KOLEJOWEJ PKP
Nazwa okręgu | Województwo | Obszar okręgu |
1 | 2 | 3 |
1. Centralny Okrąg | 1) warszawskie | cały obszar województwa bez części gminy Grodzisk Mazowiecki |
| 2) bialskopodlaskie | Terespol, Sarnaki, Zalesie, Platerów, Piszczac, Międzyrzec Podlaski, Łosice, Kąkolewnica Wschodnia, Drelów, Biała Podlaska |
| 3) białostockie | cały obszar województwa |
| 4) ciechanowskie | Winnica, Karniewo, Płońsk, Krasne, Grudusk, Gołymin-Ośrodek, Raciąż, Opinogóra Górna, Baboszewo, Szydłowo, Pułtusk, Pokrzywnica, Czernice Borowe, Nowe Miasto oraz części gmin: Nasielsk, Mława, Ciechanów, Regimin |
| 5) konińskie | części gmin: Grzegorzew, Olszówka, Kłodawa, Chodów |
| 6) łomżyńskie | cały obszar województwa |
| 7) łódzkie | Zgierz, Głowno, Parzęczew, Andrespol, Stryków, Pabianice, Łódź oraz część gminy Ozorków |
| 8) ostrołęckie | cały obszar województwa |
| 9) piotrkowskie | Bełchatów, Będków, Czarnocin, Dobryszyce, Gorzkowice, Gomunice, Kamieńsk, Koluszki, Moszczenica, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Rozprza, Rokiciny, Ujazd, Wola Krzysztoporska, Żelechlinek oraz części gmin: Tomaszów Mazowiecki, Inowłódz |
| 10) płockie | Bielsk, Bedlno, Dobrzelin, Gostynin, Gozdowo, Krzyżanów, Kutno, Łąck, Mochowo, Płock, Sierpc, Strzelce, Stara Biała, Szczutowo, Witonia, Zawidz oraz części gmin: Krośniewice, Łęczyca, Nowe Ostrowy |
| 11) radomskie | części gmin: Belsk Duży, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnica, Błędów, Grójec |
| 12) siedleckie | Siedlce, Bielany, Borowie, Cegłów, Dębe Wielkie, Jadów, Kotuń, Kołbiel, Kosów Lacki, Sokołów Podlaski, Łochów, Mińsk Mazowiecki, Mordy, Mrozy, Osieck, Parysów, Pilawa, Poświętne, Przesmyki, Sadowne, Siennica, Sobienie Jeziory, Stanin, Stanisławów, Stoczek, Stoczek Łukowski, Suchożebry, Trzebieszów, Wiśniew, Zbuczyn Poduchowny oraz części gmin: Łuków, Garwolin |
| 13) skierniewickie | Skierniewice, Bolimów, Domaniewice, Godzianów, Lipce Reymontowskie, Łowicz, Łyszkowice, Maków, Nieborów, Nowa Sucha, Puszcza Mariańska, Rogów, Słupia, Sochaczew, Teresin, Wiskitki, Zduny, Żabia Wola, Żyrardów, Jeżów, Głuchów, Rawa Mazowiecka oraz części gmin: Baranów, Biała Rawska, Cielądz, Mszczonów, Jaktorów |
| 14) sieradzkie | Łask, Dobroń, część gminy Zduńska Wola |
| 15) suwalskie | Augustów, Biała Piska, Ełk, Giżycko, Gołdap, Kalinowo, Kowale Oleckie, Kruklanki, Mikołajki, Nowinka, Olecko, Orzysz, Pisz, Prostki, Puńsk, Ryn, Raczki, Ruciane-Nida, Stare Juchy, Suwałki, Szypliszki, Sztabin, Wieliczki, Wydminy |
| 16) włocławskie | część gminy Skępe |
| 17) olsztyńskie | część gminy Mrągowo |
2. Wschodni Okręg | 1) bialskopodlaskie | Parczew, Milanów, Siemień, Wohyń, Ulan-Majorat, Radzyń Podlaski |
| 2) chełmskie | cały obszar województwa |
| 3)częstochowskie | Kroczyce, Włodowice, Irządze, Secemin, Szczekociny, Żarki oraz części gmin: Lelów, Myszków |
| 4) katowickie | części gmin: Zawiercie, Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Sławków |
| 5) kieleckie | cały obszar województwa, bez części gmin: Charsznica i Miechów |
| 6) krakowskie | części gmin: Koniusza, Proszowice, Kocmyrzów-Luborzyca |
| 7) krośnieńskie | część gminy Cisna |
| 8) lubelskie | cały obszar województwa |
| 9) piotrkowskie | Opoczno, Rzeczyca, Poświętne, Żarnów, Sławno, Białaczów, Fałków, Kluczewsko, Paradyż oraz części gmin: Tomaszów Mazowiecki, Inowłódz |
| 10) przemyskie | części gmin: Dynów, Jawornik Polski, Kańczuga, Przeworsk |
| 11) radomskie | cały obszar województwa, bez części gmin: Belsk Duży, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnica, Błędów, Grójec |
| 12) rzeszowskie | części gmin: Stary Dzikowiec, Hyżne |
| 13) siedleckie | Stanin, Krzywda, Kłoczew, Łaskarzew, Sobolew, Trojanów oraz części gmin: Łuków, Garwolin |
| 14) skierniewickie | Kowiesy, Radziejowice oraz części gmin: Cielądz, Baranów, Mszczonów, Jaktorów, Biała Rawska |
| 15) tarnobrzeskie | cały obszar województwa |
| 16) warszawskie | część gminy Grodzisk Mazowiecki |
| 17) zamojskie | cały obszar województwa |
3. Południowy Okręg | 1) bielskie | Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Maków Podhalański, Mucharz, Przeciszów, Spytkowice, Stryszów, Sucha Beskidzka, Tomice, Zator, Zembrzyce oraz części gmin: Oświęcim, Stryszawa, Wadowice, Chełmek |
| 2) katowickie | Chrzanów, Libiąż, Trzebinia oraz część gminy Jaworzno |
| 3) kieleckie | część gminy Miechów |
| 4) krakowskie | cały obszar województwa, bez części gmin: Koniusza, Proszowice, Kocmyrzów-Luborzyca |
| 5) krośnieńskie | cały obszar województwa, bez części gminy Cisna |
| 6) nowosądeckie | cały obszar województwa |
| 7) przemyskie | cały obszar województwa, bez części gmin: Dynów, Jawornik Polski, Kańczuga, Przeworsk |
| 8) rzeszowskie | cały obszar województwa, bez części gmin: Stary Dzikowiec, Hyżne |
| 9) tarnowskie | cały obszar województwa |
4. Śląski Okręg | 1) bielskie | Andrychów, Chybie, Goleszów, Haźlach, Jasienica, Jaworze, Jeleśnia, Kęty, Kozy, Łodygowice, Milówka, Oświęcim, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Kęty, Skoczów, Strumień, Świnna, Węgierska Górka, Wilamowice, Bielsko-Biała, Cieszyn, Wilkowice, Strumień, Ustroń, Wisła, Żywiec oraz części gmin: Stryszawa, Oświęcim, Wadowice, Chełmek |
| 2) częstochowskie | cały obszar województwa, bez gmin: Irządze, Kroczyce, Secemin, Szczekociny i część gmin: Dobrodzień, Lelów, Myszków, Praszka |
| 3) katowickie | cały obszar województwa, bez gmin: Chrzanów, Libiąż, Trzebinia oraz części gmin: Jaworzno, Zawiercie, Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Sławków |
| 4) kieleckie | część gminy Charsznica |
| 5) opolskie | Leśnica, Bierawa oraz części gmin: Kędzierzyn-Koźle, Kietrz, Zawadzkie, Zdzieszowice |
| 6) piotrkowskie | Rząśnia |
| 7) sieradzkie | Działoszyn, Kiełczygłów, Siemkowice oraz część gminy Pątnów |
5. Północny Okręg | 1) bydgoskie | cały obszar województwa, bez części gmin: Janowiec Wielkopolski, Kcynia, Żnin |
| 2) ciechanowskie | Świercze, Lidzbark, Stupsk, Wiśniewo, Sońsk, Iłowo-Osada, Działdowo, Płośnica, Rybno oraz części gmin: Regimin, Nasielsk, Mława, Ciechanów |
| 3) elbląskie | cały obszar województwa |
| 4) gdańskie | cały obszar województwa |
| 5) konińskie | Dąbie oraz części gmin: Świnice Warckie, Orchowo, Olszówka, Grzegorzew, Babiak, Wierzbinek |
| 6) olsztyńskie | cały obszar województwa, bez części gminy Mrągowo |
| 7) sieradzkie | Kiełczygłów, Rusiec, Widawa, Sędziejowice, Szadek, Zadzim, Poddębice oraz część gminy Zduńska Wola |
| 8) słupskie | Łeba, Wicko, Lębork, Cewice, Człuchów, Nowa Wieś Lęborska oraz część gminy Debrzno |
| 9) suwalskie | Węgorzewo |
| 10) toruńskie | cały obszar województwa |
| 11) włocławskie | Rogowo, Rypin, Lipno, Kikół, Czernikowo, Lubień Kujawski, Kowal, Raciążek, Ciechocinek oraz części gmin: Włocławek, Aleksandrów Kujawski, Nieszawa, Radziejów, Piotrków Kujawski |
6. Dolnośląski Okręg | 1) częstochowskie | część gminy Dobrodzień |
| 2) jeleniogórskie | cały obszar województwa |
| 3) legnickie | cały obszar województwa, bez części gminy Gromadka |
| 4) kaliskie | części gmin: Łęka Opatowska, Syców |
| 5) leszczyńskie | część gminy Rawicz |
| 6) opolskie | Baborów, Biała, Brzeg, Byczyna, Chrząstowice, Cisek, Dąbrowa, Namysłów, Dobrzeń Wielki, Domaszowice, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Grodków, Izbicko, Kamiennik, Kluczbork, Kolonowskie, Komprachcice, Krapkowice, Lasowice Wielkie, Leśnica, Lewin Brzeski, Lubsza, Lubrza, Łambinowice, Łubniany, Murów, Niemodlin, Nysa, Olszanka, Opole, Otmuchów, Ozimek, Paczków, Pakosławice, Pawłowiczki, Polska Cerekiew, Pokój, Popielów, Prudnik, Reńska Wieś, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Strzeleczki, Świerczów, Tarnów Opolski, Turawa, Ujazd, Walce, Wilków, Wołczyn, Zębowice, Tułowice oraz części gmin: Kietrz, Zdzieszowice, Kędzierzyn-Koźle, Zawadzkie |
| 7) wałbrzyskie | cały obszar województwa |
| 8) wrocławskie | cały obszar województwa, bez gminy Cieszków oraz części gmin: Trzebnica, Milicz, Żmigród, Prusice, Twardogóra |
| 9) zielonogórskie | gmina Gozdnica oraz części gmin: Bytom Odrzański, Iłowa |
7. Zachodni Okręg | 1) bydgoskie | części gmin: Janowiec Wielkopolski, Kcynia, Żnin |
| 2) częstochowskie | część gminy Praszka |
| 3) gorzowskie | Międzychód, Międzyrzec, Ośno Lubuskie, Skwierzyna, Słubice, Sulęcin, Trzciel, Rzepin, Bledzew, Deszczno, Lubniewice, Miedzichowo, Przytoczna, Pszczew oraz części gmin: Santok, Drezdenko |
| 4) kaliskie | cały obszar województwa, bez części gmin: Łęka Opatowska, Syców |
| 5) konińskie | Koło, Konin, Słupca, Golina, Lądek, Kramsk, Osiek Mały, Turek, Strzałkowo, Dąbie, Kleczew, Przedecz, Pyzdry, Rychwał, Sompolno, Ślesin, Tuliszków, Uniejów, Witkowo, Zagórów, Brudzew, Grabów, Kazimierz Biskupi, Kościelec, Krzymów, Malanów, Ostrowite, Przykona, Rzgów, Turek, Wilczyn, Władysławów oraz części gmin: Grzegorzew, Kłodawa, Chodów, Olszówka, Orchowo, Świnice Warckie, Babiak, Wierzbinek |
| 6) leszczyńskie | cały obszar województwa, bez części gminy Rawicz |
| 7) łódzkie | część gminy Ozorków |
| 8) pilskie | Chodzież, Czarnków, Wągrowiec, Gołańcz, Margonin, Rogoźno, Szamocin, Wronki, Budzyń, Chodzież, Czarnków, Damasławek, Drawsko, Lubasz, Wapno, Połajewo, Ryczywół oraz części gmin: Trzcianka, Ujście, Wieleń |
| 9) płockie | Daszyna, Dąbrowice oraz części gmin: Łęczyca, Nowe Ostrowy, Krośniewice |
| 10) poznańskie | cały obszar województwa |
| 11) sieradzkie | Sieradz, Wieluń, Błaszki, Wróblew, Biała, Czarnożyły, Mokrsko oraz części gmin: Zduńska Wola, Pątnów |
| 12) włocławskie | Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubraniec, Bądkowo, Boniewo, Choceń, Dobre, Koneck, Zakrzewo, Osięciny oraz części gmin: Włocławek, Aleksandrów Kujawski, Nieszawa, Radziejów, Lubanie, Piotrków Kujawski |
| 13) wrocławskie | Cieszków oraz części gmin: Trzebnica, Milicz, Twardogóra, Żmigród, Prusice |
| 14) zielonogórskie | cały obszar województwa, bez gminy Gozdnica i części gmin: Bytom Odrzański i Iłowa |
| 15) legnickie | część gminy Gromadka |
8. Pomorski Okręg | 1) gorzowskie | Barlinek, Bierzwnik, Bogdaniec, Boleszkowice, Choszczno, Dobiegniew, Drawno, Górzyca, Krzęcin, Kłodawa, Krzeszyce, Lubiszyn, Myślibórz, Nowogródek Pomorski, Pełczyce, Recz, Dębno, Stare Kurowo, Strzelce Krajeńskie, Słońsk, Witnica i Zwierzyn oraz części gmin: Santok, Drezdenko |
| 2) koszalińskie | cały obszar województwa |
| 3) pilskie | Białośliwie, Człopa, Jastrowie, Kaczory, Krzyż Wielkopolski, Krajenka, Lipka, Łobżenica, Miasteczko Krajeńskie, Mirosławiec, Okonek, Tarnówka, Tuczno, Szydłowo, Wałcz, Wyrzysk, Wysoka, Zakrzewo, Złotów, Drawsko oraz części gmin: Trzcianka, Ujście, Wieleń |
| 5) słupskie | Borzytuchom, Bytów, Czarna Dąbrówka, Czarne, Człuchów, Damnica, Ustka, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kępice, Kobylnica, Koczała, Kołczygłowy, Konarzyny, Lipnica, Miastko, Parchowo, Postomino, Potęgowo, Przechlewo, Rzeczenica, Sławno, Smołdzino, Słupsk, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie oraz część gminy Debrzno |
| 6) szczecińskie | cały obszar województwa |
ZAŁĄCZNIK Nr 2
WYKAZ DYREKCJI OKRĘGOWYCH KOLEI PAŃSTWOWYCH
1) Centralna Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Warszawie 2) Wschodnia Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Lublinie 3) Południowa Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Krakowie 4) Śląska Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Katowicach 5) Północna Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Gdańsku 6) Dolnośląska Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych we Wrocławiu 7) Zachodnia Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Poznaniu 8) Pomorska Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Szczecinie
ZAŁĄCZNIK Nr 3
WYKAZ INNYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH PKP PODLEGŁYCH BEZPOŚREDNIO ZARZĄDOWI PKP
1) Centrum Informatyki Kolejnictwa w Warszawie 2) Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa w Warszawie 3) Centralne Biuro Rozrachunków Zagranicznych PKP w Bydgoszczy 4) Centralne Biuro Zakupów i Sprzedaży "Ferpol" w Warszawie 5) Centralna Składnica Części Zamiennych CETAKOL w Sosnowcu 6) Centralne Biuro Konstrukcyjne PKP w Poznaniu 7) Centralne Biuro Obsługi Podróżnych POLRES w Warszawie 8) Biuro Kontroli Dochodów w Łodzi 9) Biuro Kontroli Dochodów w Krakowie 10) Biuro Kontroli Dochodów w Olsztynie 11) Biuro do Spraw Przejazdów Bezbiletowych w Gnieźnie 12) Biuro Wypłaty Rent Kolejowych w Olsztynie 13) Ośrodek Diagnostyki i Spawalnictwa Nawierzchni Kolejowej w Warszawie 14) Państwowe Koleje Linowe w Zakopanem 15) Zakład Maszyn Torowych w Gdańsku 16) Zakład Maszyn Torowych w Krakowie 17) Zakład Maszyn Torowych we Wrocławiu 18) Zakład Regeneracji Podkładów w Ostrowi Mazowieckiej 19) Drukarnia Kolejowa w Warszawie 20) Drukarnia Kolejowa w Krakowie 21) Drukarnia Kolejowa w Poznaniu 22) Dyrekcja Kolejowej Służby Zdrowia w Warszawie
ZAŁĄCZNIK Nr 4
WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH PKP, KTÓRYCH KIEROWNIKÓW POWOŁUJE SIĘ W DRODZE KONKURSU
1) Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa w Warszawie 2) Centralne Biuro Konstrukcyjne PKP w Poznaniu 3) Państwowe Koleje Linowe w Zakopanem 4) Drukarnia Kolejowa w Poznaniu 5) Drukarnia Kolejowa w Krakowie 6) Drukarnia Kolejowa w Warszawie 7) Jednostki organizacyjne kolejowej służby zdrowia (według odrębnych przepisów)

Pozycje
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761
|