Dziennik Ustaw 2008 Nr 215 poz. 1366 - Rodzaje wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia i innych danych oraz terminy i sposoby ich prezentacji


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 19 listopada 2008 r.

w sprawie rodzajów wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia i innych danych oraz terminów i sposobów ich prezentacji

(Dz. U. z dnia 4 grudnia 2008 r.)


Na podstawie art. 149 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:


§ 1. Rozporządzenie określa:
  1)   rodzaje wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia, które ze względu na szczególne znaczenie dla zapewnienia systematycznej kontroli wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska przekazuje się właściwym organom ochrony środowiska oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska, w tym:
a)  przypadki, w których wymagane jest przedkładanie wyników pomiarów z uwagi na:
–  rodzaj instalacji lub urządzenia,
–  nominalną wielkość emisji,
–  parametry charakteryzujące wydajność lub moc instalacji lub urządzenia,
b)  formy przedkładanych wyników pomiarów,
c)  układy przekazywanych wyników pomiarów,
d)  wymagane techniki przedkładania wyników pomiarów,
e)  terminy przedkładania wyników pomiarów w zależności od ich rodzajów;
  2)   inne niż wyniki pomiarów, o których mowa w art. 147 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, zwanej dalej "ustawą", dane zbierane w wyniku monitorowania procesów technologicznych w związku z wymaganiami pozwolenia, które ze względu na szczególne znaczenie dla zapewnienia systematycznej kontroli wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska przekazuje się właściwym organom ochrony środowiska oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska, zwane dalej "innymi danymi";
  3)   terminy i sposób prezentacji innych danych.

§ 2. 1. Właściwym organom ochrony środowiska oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska przekazuje się wyniki pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia, dla wszystkich instalacji lub urządzeń, na które został nałożony obowiązek ich prowadzenia.
2. Wyniki pomiarów oraz inne dane przedkłada się w formie pisemnej, z zastrzeżeniem § 6.

§ 3. 1. Wyniki ciągłych pomiarów emisji substancji do powietrza przekazuje się w układzie obejmującym wyniki pomiarów, bilans ładunków substancji wprowadzonych do powietrza oraz analizę statystyczną wyników, w oparciu o oprogramowanie będące elementem systemu do ciągłego pomiaru emisji, zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 148 ust. 1 ustawy.
2. Wyniki ciągłych pomiarów emisji substancji do powietrza za rok kalendarzowy przekazuje się wraz z porównaniem, zgodnie z przepisami rozporządzenia wydanego na podstawie art. 145 ust. 1 pkt 1 ustawy, uśrednionych wartości mierzonych stężeń substancji do wielkości emisji dopuszczalnej ustalonej w pozwoleniu na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza albo pozwoleniu zintegrowanym.

§ 4. Określa się następujące rodzaje innych danych, które należy przekazywać wraz z wynikami ciągłych pomiarów emisji substancji do powietrza, za okres, w którym ciągłe pomiary zostały wykonane:
  1)   wyniki, prowadzonych w komorze spalania lub komorze dopalania, pomiarów ciągłych:
a)  temperatury gazów spalinowych, mierzonej w pobliżu ściany wewnętrznej, w sposób eliminujący wpływ promieniowania cieplnego płomienia,
b)  zawartości tlenu w gazach spalinowych,
c)  ciśnienia gazów spalinowych
- do których są obowiązani prowadzący instalację i użytkownik urządzenia na podstawie przepisów w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów;
  2)   czas pracy instalacji lub urządzenia;
  3)   rodzaje i ilości wykorzystywanej energii, materiałów, surowców i paliw;
  4)   parametry wykorzystywanego paliwa.

§ 5. 1. Układ przekazywanych wyników okresowych pomiarów emisji substancji do powietrza oraz inne dane, które należy przekazywać wraz z wynikami okresowych pomiarów emisji substancji do powietrza, są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. Układ przekazywanych wyników pomiarów ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi oraz inne dane są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. Układ przekazywanych wyników pomiarów ilości pobieranej wody jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
4. Układ przekazywanych wyników okresowych pomiarów hałasu w środowisku, pochodzącego od instalacji lub urządzeń, z wyjątkiem hałasu impulsowego, jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
5. Układ przekazywanych wyników okresowych pomiarów hałasu impulsowego w środowisku, pochodzącego od instalacji lub urządzeń, jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.

§ 6. Jeżeli istnieją możliwości techniczne i ekonomiczne, wyniki pomiarów oraz inne dane mogą być przedkładane również w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z 2006 r. Nr 12, poz. 65 i Nr 73, poz. 501 oraz z 2008 r. Nr 127, poz. 817), za pośrednictwem publicznych sieci telekomunikacyjnych w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.3)).

§ 7. Wyniki pomiarów oraz inne dane przedkłada się:
  1)   w przypadku pomiarów ciągłych - w terminie 30 dni od dnia zakończenia półrocza, w którym pomiary zostały wykonane - za I półrocze oraz w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku kalendarzowym, w którym pomiary zostały wykonane - za rok kalendarzowy;
  2)   w przypadku pomiarów okresowych wykonywanych częściej niż jeden raz w miesiącu - w terminie 30 dni od dnia zakończenia kwartału, w którym pomiary zostały wykonane;
  3)   w pozostałych przypadkach - w terminie 30 dni od dnia zakończenia pomiaru.

§ 8. Wyniki wstępnych pomiarów emisji substancji lub energii wprowadzanej do środowiska, prowadzone dla instalacji lub urządzenia nowo zbudowanego lub zmienionego w istotny sposób, z których emisja wymaga pozwolenia, przekazuje się w formach i układach określonych dla pomiarów okresowych, w terminie 30 dni od dnia zakończenia pomiarów.

§ 9. Do wyników pomiarów wykonanych w terminie do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie przepisy dotychczasowe.

§ 10. Traci moc rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 lutego 2003 r. w sprawie rodzajów wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia, przekazywanych właściwym organom ochrony środowiska oraz terminu i sposobów ich prezentacji (Dz. U. Nr 59, poz. 529).

§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

______
1)   Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 216, poz. 1606).
2)   Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 111, poz. 708, Nr 138, poz. 865, Nr 154, poz. 958, Nr 171, poz. 1056 i Nr 199, poz. 1227.
3)   Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 12, poz. 66, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 170, poz. 1217, Nr 220, poz. 1600, Nr 235, poz. 1700 i Nr 249, poz. 1834, z 2007 r. Nr 23, poz. 137, Nr 50, poz. 331 i Nr 82, poz. 556 oraz z 2008 r. Nr 17, poz. 101.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 ianyUKŁAD PRZEKAZYWANYCH WYNIKÓW OKRESOWYCH POMIARÓW EMISJI SUBSTANCJI DO POWIETRZA

ORAZ INNE DANE, KTÓRE NALEŻY PRZEKAZYWAĆ WRAZ Z WYNIKAMI OKRESOWYCH POMIARÓW

EMISJI SUBSTANCJI DO POWIETRZA

1.     Podmiot zobowiązany do przekazywania wyników pomiarów

Tabela nr 1
Nazwa podmiotu 
Adres: 
- miejscowość- ..............................................................
- kod pocztowy- ..............................................................
- ulica- ..............................................................
- województwo- ..............................................................
- powiat- ..............................................................
- gmina- ..............................................................
REGON 
Miejsce wykonywanej działalności: 
- nazwa zakładu- ..............................................................
- miejscowość- ..............................................................
- kod pocztowy- ..............................................................
- ulica- ..............................................................
- województwo- ..............................................................
- powiat- ..............................................................
- gmina- ..............................................................
Nazwy opomiarowanych instalacji lub
urządzeń
1) ..............................................................
2) ..............................................................

2.     Informacje dotyczące pozwolenia oraz instalacji lub urządzenia

Tabela nr 2
Rodzaj pozwolenia1) 
Organ wydający pozwolenie 
Data wydania pozwolenia 
Znak pozwolenia 
Data obowiązywania pozwolenia 
Nazwa instalacji lub urządzenia 
Dla
instalacji spalania paliw
Data uzyskania pierwszego pozwolenia na
budowę lub odpowiednika tego pozwolenia
 
Termin oddania do eksploatacji 
Data złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na
budowę - dla źródeł nowych w rozumieniu
przepisów w sprawie standardów emisyjnych
z instalacji
 
Data dokonania istotnej zmiany w sposób zgodny
z art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.
- Prawo ochrony środowiska
 
Tabela powtarzana dla wszystkich opomiarowanych instalacji lub urządzeń.

Objaśnienia:
1)  Wybór: pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, pozwolenie zintegrowane.

3.     Informacje dotyczące emitora

Tabela nr 3
Lp.Numer emitoraWspółrzędne geograficzne emitoraDla instalacji spalania paliw
szerokość
(hdd°mm'ss.s'')
długość
(hdd°mm'ss.s'')
źródła, z których gazy
odlotowe
odprowadzane są
danym emitorem
źródła pracujące
w czasie wykonania
pomiarów, z których
gazy odlotowe
odprowadzane są
danym emitorem
1.     
...     
Tabela dla wszystkich emitorów opomiarowanych instalacji lub urządzeń.

4.     Wyniki pomiarów

1)   Nazwa instalacji lub urządzenia: .......
2)   Charakterystyka urządzeń oczyszczających gazy odlotowe: .......
3)   Obciążenie źródła emisji w czasie wykonywania pomiarów, %: ........
4)   Rodzaj paliwa lub strumień masy materiałów w procesach technologicznych: ........
5)   Miejsce pobrania próbek i wykonania pomiarów: ........

Tabela nr 4
Numer identyfikacyjny pomiaru
Nr
próbki
Nr
próbki
   
Data wykonania pomiaru  
Godziny wykonania pomiaru  
Zakres badań Jednostka miary
Wyniki
pomiarów
ŚredniaNiepewność pomiaruMetoda pomiarowa
Warunki meteorologiczneCiśnienie atmosferycznehPa   ----
Temperatura powietrzaK   ----
Przekrój pomiarowyWymiarym   ----
Powierzchniam2   ----
Parametry gazu w przewodzieTemperaturaK   -- 
Ciśnienie statycznePa   -- 
Ciśnienie dynamicznePa   -- 
Stopień zawilżenia gazu X lub wilgotność bezwzględna
kg/kg
% obj.
     
Prędkość średniam/s   ----
Skład chemicznyO2%     
CO2%     
Gęstość gazu wilgotnego w warunkach pomiarukg/m3   -- 
Gęstość gazu w warunkach normalnych1)kg/m3N   -- 
Gęstość gazu w warunkach umownych2)kg/m3U   -- 
 
 
Pomiar zapylaniaCzas zasysania próbkis  -- 
Częściowy strumień gazu w warunkach normalnych1)m3N/h  -- 
Częściowy strumień gazu w warunkach
umownych2)
m3U/h  -- 
Nr identyfikacyjny próbki pyłu   -- 
Masa pyług  -- 
Stężenie substancji
w gazie w warunkach pomiaru
...mg/m3    
...mg/m3    
...mg/m3    
Stężenie substancji
w gazie
w warunkach normalnych1)
...mg/m3N    
...mg/m3N    
...mg/m3N    
Stężenie substancji
w gazie
w warunkach umownych2)
...mg/m3U    
...mg/m3U    
...mg/m3U    
Stężenie
substancji
w gazie
w warunkach
umownych2)
przeliczone na
zawartość tlenu
O2 = ........ %
...mg/m3U    
...mg/m3U    
...mg/m3U    
Stężenie substancji
w gazie przeliczone na jednostkę energii chemicznej wprowadzonej w paliwie (wskaźnik emisji)
...g/GJ    
...g/GJ    
...g/GJ    
Strumień objętości gazu
Gazu wilgotnego
w warunkach pomiaru
m3/h    
Gazu w warunkach normalnych1)m3N/h    
Gazu w warunkach umownych2)m3U/h    
Gazu w warunkach umownych2) dla
........ %O2
m3U/h    
 
 
Emisja uzyskana w wyniku pomiaru...kg/h    
...kg/h    
...kg/h    
Ilość gazów lub pyłów dopuszczonych do wprowadzania do powietrza......    
......  
......  
Przekroczenie......  
......  
......  
Tabela powtarzana dla wszystkich opomiarowanych instalacji lub urządzeń.

Objaśnienia:
1)  Warunki normalne oznaczają temperaturę 273K i ciśnienie 101,3 kPa, określające normalny metr sześcienny m3N.
2)  Warunki umowne oznaczają temperaturę 273K, ciśnienie 101,3 kPa i gazy suche (o zawartości pary wodnej nie
większej niż 5 g/kg gazów odlotowych), określające umowny metr sześcienny m3U.

Pouczenia:
1.  W przypadku wyznaczania natężenia przepływu spalin metodą bilansową należy przedstawić obliczenia.
2.  W przypadku wyznaczania współczynnika wilgotności spalin metodą bilansową należy przedstawić obliczenia.

5.     Aparatura pomiarowa

Tabela nr 5
Nazwa aparatury pomiarowej 
Typ aparatury pomiarowej 
Świadectwowzorcowania nr* 
 kalibracji nr* 
Wydane przez 
Data wydania świadectwa wzorcowania* 
Data wydania świadectwa kalibracji* 
Data ważności świadectwa kalibracji* 
*   Należy wypełnić rubryki właściwe dla danego przyrządu pomiarowego.

Tabela powtarzana dla wszystkich wykorzystywanych przyrządów.

6.     Wykonawca pomiarów
1)   Nazwa i adres laboratorium wykonującego pomiary: ........
2)   Dane dotyczące certyfikatu posiadanego przez laboratorium wykonujące pomiary:

Tabela nr 6
Nazwa certyfikatu 
Przez kogo wydany certyfikat 
Nr certyfikatu 
Data wydania certyfikatu 
Data ważności certyfikatu 
Normy i/lub* udokumentowane procedury
badawcze
 
*   Niepotrzebne skreślić.

7.     Inne dane

1)   Czas pracy instalacji lub urządzenia:

a)  w poprzednim roku kalendarzowym: ........
b)  w okresie od początku roku do dnia wykonania przedmiotowych pomiarów wielkości
emisji: ........

2)   Wyniki, prowadzonych w komorze spalania lub komorze dopalania, pomiarów ciągłych następujących parametrów procesu:

a)  temperatury gazów spalinowych, mierzonej w pobliżu ściany wewnętrznej, w sposób
eliminujący wpływ promieniowania cieplnego płomienia: ........
b)  zawartości tlenu w gazach spalinowych: ........
c)  ciśnienia gazów spalinowych: .........
wykonane w dniu okresowych pomiarów emisji substancji do powietrza - do których zobowiązani są prowadzący instalację lub użytkownik urządzenia na podstawie przepisów w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów.

8.     Osoba przekazująca wyniki pomiarów i inne dane
1)   Imię i nazwisko: ........

2)   Stanowisko: ..............
ZAŁĄCZNIK Nr 2 ....UKŁAD PRZEKAZYWANYCH WYNIKÓW POMIARÓW ILOŚCI I JAKOŚCI ŚCIEKÓW WPROWADZANYCH DO WÓD LUB DO ZIEMI ORAZ INNE DANE

1.    Podmiot zobowiązany do przekazywania wyników pomiarów

Tabela nr 1
Nazwa podmiotu 
Adres: 
- miejscowość- .........................................................
- kod pocztowy- .........................................................
- ulica- .........................................................
- województwo- .........................................................
- powiat- .........................................................
- gmina- .........................................................
REGON 
Miejsce wykonywanej działalności: 
- nazwa zakładu- .........................................................
- miejscowość- .........................................................
- kod pocztowy- .........................................................
- ulica- .........................................................
- województwo- .........................................................
- powiat- .........................................................
- gmina 
Nazwa instalacji 

2.    Informacje dotyczące pozwolenia, rodzaju ścieków, oczyszczalni oraz odbiornika


ścieków

Tabela nr 2
Rodzaj pozwolenia1) 
Organ wydający pozwolenie 
Data wydania pozwolenia 
Znak pozwolenia 
Data obowiązywania pozwolenia 
Rodzaj ścieków2) 
Charakterystyka urządzeń oczyszczających
lub podczyszczających ścieki3)
 
Przepustowość oczyszczalni według
projektu (m3/dobę)
 
Wielkość oczyszczalni wyrażona wielkością
RLM
 
Miejsce wprowadzania ścieków: 
- obszar dorzecza- .........................................................
- region wodny lub nazwa części wód
przybrzeżnych
- .........................................................
- nazwa odbiornika w przypadku wód
powierzchniowych
- .........................................................
Inne ustalenia pozwolenia
- .........................................................
- .........................................................
Objaśnienia:
1)   Wybór: pozwolenie wodnoprawne, pozwolenie zintegrowane.
2)   Wybór: komunalne, przemysłowe, bytowe, pozostałe.
3)   Wybór: oczyszczalnia mechaniczna, mechaniczno-biologiczna, mechaniczno-biologiczna z pogłębionym usuwaniem biogenów, mechaniczno-chemiczna, pozostałe.
3.    Lokalizacja punktu wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi

Tabela nr 3
Lp.Współrzędne geograficzne
 
szerokość
(hdd°mm'ss.s'')
długość
(hdd°mm'ss.s'')
1.  
...  

4.    Wyniki pomiarów ilości wprowadzanych ścieków

Tabela nr 4
OkresIlość ścieków (m3)
RokDoba1) 
 1 
 ... 
 ... 
 ... 
 ... 
  

Objaśnienia:
1)  W przypadku prowadzenia pomiarów ciągłych ilości odprowadzanych ścieków należy podawać wynik sumy dla
doby.

5.    Wyniki pomiarów jakości wprowadzanych ścieków

1)   Data wykonania pomiarów i poboru próbek: ....
2)   Numer kolejny pomiarów i poboru próbek w danym roku (nr/rok): .....
3)   Wielokrotność rozcieńczenia (dotyczy ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe, jeśli podlegają rozcieńczeniu innymi ściekami): ......
4)   Wyniki pomiarów i analiz:

Tabela nr 5
Lp.Badany parametr stanu1) lub składu ściekówWynik pomiaru
NazwaMetoda pomiarowaJednostka miary
Rodzaj próby:
a) średnia dobowa ....
b) inna ....
Wartość
dopływ2)odpływ
1.      
...      

Objaśnienia:
1)  Przy ciągłym pomiarze pH podajemy wynik najbardziej odbiegający od wartości 7,00 w skali doby. Przy ciągłym pomiarze temperatury podajemy wartość najwyższą w skali doby.
2)  Podać w przypadku, gdy pomiar na dopływie jest wymagany.

6.    Wykonawca pomiarów

1)   Nazwa i adres laboratorium wykonującego pomiary: ......
2)   Dane dotyczące certyfikatu posiadanego przez laboratorium wykonujące pomiary:

Tabela nr 6
Nazwa certyfikatu 
Przez kogo wydany certyfikat 
Nr certyfikatu 
Data wydania certyfikatu 
Data ważności certyfikatu 
Normy i/lub* udokumentowane procedury badawcze 
*   Niepotrzebne skreślić.

7.    Inne dane - dotyczące ilości wykorzystanego surowca, materiału, paliwa lub ilości powstającego produktu

Tabela nr 7
Nazwa substancjiNazwa surowca, materiału, paliwa lub powstającego produktuIlość wykorzystanego surowca, materiału, paliwa lub ilość powstającego produktu (kg)
na dobęna miesiącw innym okresie (podać okres)
.....    
.....    

8.    Osoba przekazująca wyniki pomiarów i inne dane

1)   Imię i nazwisko: ..............

2)   Stanowisko: ....................
ZAŁĄCZNIK Nr 3 ....UKŁAD PRZEKAZYWANYCH WYNIKÓW POMIARÓW ILOŚCI POBIERANEJ WODY

1.    Podmiot pobierający wodę

Tabela nr 1
Nazwa podmiotu 
Adres: 
- miejscowość..........................................................
- kod pocztowy..........................................................
- ulica..........................................................
- województwo..........................................................
- powiat..........................................................
- gmina..........................................................
REGON 
Miejsce wykonywanej działalności: 
- nazwa zakładu..........................................................
- miejscowość..........................................................
- kod pocztowy..........................................................
- ulica..........................................................
- województwo..........................................................
- powiat..........................................................
- gmina 
Nazwa obiektu służącego do ujmowania
wody
 

2.    Informacje dotyczące pozwolenia wodnoprawnego, rodzaju pobieranych wód i miejsca


poboru

Tabela nr 2
Rodzaj pozwolenia1) 
Organ wydający pozwolenie 
Data wydania pozwolenia 
Znak pozwolenia 
Data obowiązywania pozwolenia 
Rodzaj pobieranej wody2)  
Głębokość punktu poboru wody3) 
Obszar dorzecza 
Region wodny lub nazwa części wód
przybrzeżnych
 
Nazwa miejsca poboru wody4) 
Inne ustalenia pozwolenia
.......................................................
.......................................................
.......................................................

Objaśnienia:
1)  Wybór: pozwolenie wodnoprawne, pozwolenie zintegrowane.
2)  Wybór: woda powierzchniowa, woda podziemna.
3)  Dotyczy tylko wód podziemnych.
4)  Dotyczy wyłącznie wód powierzchniowych.

3.    Lokalizacja punktu poboru wody

Tabela nr 3
Lp.Współrzędne geograficzne
 
szerokość
(hdd°mm'ss.s'')
długość
(hdd°mm'ss.s'')
1.  
...  

4.    Pomiary ilości pobieranej wody

Tabela nr 4
RokDoba1) Ilość pobranej wody (m3)
 1. 
 .... 
 .... 
 .... 
 .... 
  

Objaśnienia:

1)  W przypadku prowadzenia pomiarów ciągłych ilości pobieranej wody należy podawać wynik sumy dla doby.

5.    Dane urządzenia pomiarowego:

-   nazwa, typ: .........................

-   ważność legalizacji: tak/nie*

*   Niepotrzebne skreślić.

6.    Osoba przekazująca wyniki pomiarów

1)   Imię i nazwisko: .................

2)   Stanowisko: .......................

ZAŁĄCZNIK Nr 4 ....UKŁAD PRZEKAZYWANYCH WYNIKÓW OKRESOWYCH POMIARÓW HAŁASU W ŚRODOWISKU, POCHODZĄCEGO OD INSTALACJI LUB URZĄDZEŃ, Z WYJĄTKIEM HAŁASU IMPULSOWEGO

1.    Podmiot zobowiązany do przekazywania wyników pomiarów

Tabela nr 1
Nazwa podmiotu 
Adres: 
- miejscowość- .................................................
- kod pocztowy- .................................................
- ulica- .................................................
- województwo- .................................................
- powiat- .................................................
- gmina- .................................................
REGON 
Miejsce wykonywanej działalności: 
- nazwa zakładu- .................................................
- miejscowość- .................................................
- kod pocztowy- .................................................
- ulica- .................................................
- województwo- .................................................
- powiat- .................................................
- gmina 
Nazwa instalacji (w przypadku pozwolenia zintegrowanego)  

2.    Dopuszczalne poziomy hałasu

Tabela nr 2
Rodzaj decyzji1) 
Organ wydający decyzję 
Data wydania decyzji 
Znak decyzji 
Dopuszczalny poziom hałasu wyrażony wskaźnikiem: 
- LAeq D [dB]- ........................
- LAeq N [dB]- ........................

Objaśnienia:

1)  Wybór: pozwolenie zintegrowane, pozwolenie na emitowanie hałasu, decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu.

3.    Opis i charakterystyka źródeł hałasu

4.    Lokalizacja punktów pomiarowych

Tabela nr 3
Lp.
Oznaczenie
punktu pomiarowego
Wysokość punktu pomiarowego nad poziomem terenu
h (m)
Współrzędne geograficzne
szerokość
(hdd°mm'ss.s'')
długość
(hdd°mm'ss.s'')
1.    
...    

5.    Charakterystyka otoczenia zakładu, oznaczona na fragmencie mapy cyfrowej terenu. W przypadku braku takiej mapy - opisowo:

1)   Rodzaj zabudowy: ................
2)   Szacunkowa odległość pierwszej linii zabudowy od granicy terenu, do którego władający zakładem (instalacją) posiada tytuł prawny: .................
3)   Szacunkowa wysokość pierwszej linii zabudowy lub liczba kondygnacji: ..................
4)   Obiekty odbijające fale akustyczne w otoczeniu źródła i punktu pomiarowego: .................

6.    Szkic sytuacyjno-wysokościowy

Szkic sytuacyjno-wysokościowy (jeśli możliwe - w skali od 1:500 do 1:10.000), z oznaczeniem granic zakładu, źródeł hałasu, punktów pomiarowych, położeniem terenów chronionych
przed hałasem i z opisem dopuszczalnych poziomów hałasu

7.    Określenie metody badań*

đ Metoda pomiarowa
đ Pomiary wykonywane w sposób ciągły w czasie odniesienia T
đ Pomiary wykonywane metodą próbkowania
đ Metoda obliczeniowa

*   Zaznaczyć właściwe.

7.1.  Metoda pomiarowa

a)  Warunki meteorologiczne:

Tabela nr 4
Wielkości mierzone (średnie) Wartość
Prędkość i kierunek wiatru (m/s)  
Temperatura otoczenia (°C)  
Wilgotność względna (%)  
Ciśnienie atmosferyczne (hPa)  
Inne spostrzeżenia 
 
b)  Aparatura pomiarowa:

Tabela nr 5
Nazwa aparatury pomiarowej 
Typ 
Nr seryjny 
Nr i data świadectwa wzorcowania 
Nr i data świadectwa legalizacji1) 
Tabela powtórzona dla wszystkich wykorzystanych przyrządów.

Objaśnienia:
1)  Jeśli legalizacja jest wymagana.


c)  Parametry pomiaru: stała czasowa: ...................
korekcja: ............................


d)  Wyniki sprawdzenia (kalibracji) urządzeń pomiarowych (przed i po pomiarze)


e)  Wyniki pomiarów hałasu:
1)  wykonywanych w sposób ciągły w czasie odniesienia T (dla każdego punktu
pomiarowego)

Punkt pomiarowy nr .............................
Pomiary przeprowadzono od: data .................... godz. .................
do: data .................... godz. .................

Tabela nr 6
Opis
sytuacji akustycznej
Poziom
dźwięku
z tłem akustycznym
Poziom tła akustycznego przed
pomiarem
Poziom tła akustycznego po pomiarze
Równoważny
poziom dźwięku A,
dla czasu
odniesienia T,
wyrażony
wskaźnikiem
hałasu1) po
korekcie tła akustycznego
[dB]
Uwagi
LAeqzm [dB]LAt1 [dB]LAt2 [dB]
      
      

Objaśnienia:
1)  Wybór: LAeq D, LAeq N

2)  wykonywanych metodą próbkowania (dla każdego punktu pomiarowego)

Punkt pomiarowy nr .............................
Pomiary przeprowadzono od: data .................... godz. .................
do: data .................... godz. .................
Tabela nr 7
Przedział czasu tp lub nazwa źródłaZmierzony poziom dźwięku próbkiCzas pomiaru próbki
Średni
poziom dźwięku A
dla
przedziału tp lub danego źródła
hałasu
Średni poziom tła akustycznegoPoziom emisji hałasu
Czas
trwania przedziału
tp lub czas pracy
danego
źródła
Uwagi
LAk [dB]to [s]LAsr [dB]LAt [dB]LAek [dB]tj [s] 
tp1 (lub nazwa źródła)       
 
 
 
 
tp2(lub nazwa źródła)       
 
 
 
 
   
 
 
 
 

f)  Wyznaczanie równoważnego poziomu dźwięku A dla czasu odniesienia T wyrażonego

wskaźnikiem hałasu LAeq D lub LAeq N, wraz z niepewnością pomiaru (niepewność rozszerzona

oszacowana dla poziomu ufności 95 % (U95)). Opis sposobu określenia równoważnego poziomu

dźwięku oraz niepewności pomiaru, tabelaryczne zestawienie uzyskanych wartości.

Tabela nr 8
Nr punktu pomiarowegoWartość równoważnego poziomu dźwięku A, dla czasu odniesienia T, wyrażonego wskaźnikiem hałasu1) [dB]
Wartość równoważnego
poziomu dźwięku A, dla czasu
odniesienia T, wyrażonego
wskaźnikiem hałasu1) po
korekcie
(z uwagi na lokalizację punktu pomiarowego przy elewacji budynku)
[dB]
Niepewność pomiaru U95 [dB]
symbol2)wartość
1.    
...    

Objaśnienia:

1)  Wybór: LAeq D, LAeq N.
2)  U95 (przedział symetryczny) lub +U95+ (dla niesymetrycznych przedziałów niepewności) - zgodnie z "Metodyką referencyjną wykonywania okresowych pomiarów hałasu w środowisku, pochodzącego od instalacji lub urządzeń, z wyjątkiem hałasu impulsowego", stanowiącą załącznik do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 148 ust. 1 ustawy.

7.2.  Metoda obliczeniowa

a)   Zastosowany model obliczeniowy (charakterystyka)
b)   Dane wejściowe do modelu (zestawienia)
c)   Wyniki pomiarów danych wejściowych do modelu, o ile takie były wykonywane
d)   Dane wejściowe do modelu pozyskane w inny sposób niż za pomocą pomiarów (źródła danych, wiarygodność danych)
e)   Wyznaczenie równoważnego poziomu dźwięku A dla czasu odniesienia T, wyrażonego wskaźnikiem hałasu LAeq D lub LAeq N (opis sposobu określenia równoważnego poziomu dźwięku, tabelaryczne zestawienie uzyskanych wartości)
f)   Graficzne przedstawienie zasięgu hałasu (o ile takie oceny wykonano)

8.    Wykonawca pomiarów

1)   Nazwa i adres laboratorium wykonującego pomiary: ..........................
2)   Dane dotyczące certyfikatu posiadanego przez laboratorium wykonujące pomiary:

Tabela nr 9
Nazwa certyfikatu 
Przez kogo wydany certyfikat 
Nr certyfikatu 
Data wydania certyfikatu 
Data ważności certyfikatu 
Normy i/lub* udokumentowane procedury
badawcze
 
*   Niepotrzebne skreślić.

9.    Osoba przekazująca wyniki pomiarów

1)   Imię i nazwisko: .......................

2)   Stanowisko: .............................

ZAŁĄCZNIK Nr 5 ....UKŁAD PRZEKAZYWANYCH WYNIKÓW OKRESOWYCH POMIARÓW HAŁASU IMPULSOWEGO W ŚRODOWISKU, POCHODZĄCEGO OD INSTALACJI LUB URZĄDZEŃ

1.     Podmiot zobowiązany do przekazywania wyników pomiarów

Tabela nr 1
Nazwa podmiotu 
Adres: 
- miejscowość- .....................................................
- kod pocztowy- .....................................................
- ulica- .....................................................
- województwo- .....................................................
- powiat- .....................................................
- gmina- .....................................................
REGON 
Miejsce wykonywanej działalności: 
- nazwa zakładu- .....................................................
- miejscowość- .....................................................
- kod pocztowy- .....................................................
- ulica- .....................................................
- województwo- .....................................................
- powiat- .....................................................
- gmina 
Nazwa instalacji (w przypadku pozwolenia zintegrowanego)  

2.     Dopuszczalne poziomy hałasu

Tabela nr 2
Rodzaj decyzji1) 
Organ wydający decyzję 
Data wydania decyzji 
Znak decyzji 
Dopuszczalny poziom hałasu wyrażony wskaźnikiem: 
- LAeq D [dB]- ........................
- LAeq N [dB]- ........................

Objaśnienia:
1)  Wybór: pozwolenie zintegrowane, pozwolenie na emitowanie hałasu, decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu.

3.     Opis i charakterystyka źródeł hałasu


4.     Określenie typu impulsów źródeł hałasu (zgodnie z rozdziałem 3 normy PN-ISO


1996-2:1999/A1: 2002. Akustyka. Opis i pomiary hałasu środowiskowego. Zbieranie


danych dotyczących sposobu zagospodarowania terenu. (Zmiana 1))*

đ Dźwięk o dużej impulsowości
đ Dźwięk impulsowy o dużej energii
đ Typowy dźwięk impulsowy

* Zaznaczyć właściwe.

5.     Lokalizacja punktów pomiarowych

Tabela nr 3
Lp.Oznaczenie punktu pomiarowego
Wysokość
punktu
pomiarowego
nad poziomem
terenu
h(m)
Współrzędne geograficzne
szerokość
(hdd°mm'ss.s'')
długość
(hdd°mm'ss.s'')
1.    
...    

6.     Charakterystyka otoczenia zakładu, oznaczona na fragmencie mapy cyfrowej terenu.


W przypadku braku takiej mapy - opisowo.

1)   Rodzaj zabudowy: .................
2)   Szacunkowa odległość pierwszej linii zabudowy od granicy terenu, do którego władający instalacją ma tytuł prawny: .................
3)   Szacunkowa wysokość pierwszej linii zabudowy lub liczba kondygnacji: ......................
4)   Obiekty odbijające fale akustyczne w otoczeniu źródła i punktu pomiarowego: ...................

7.     Szkic sytuacyjno-wysokościowy

Szkic sytuacyjno-wysokościowy (jeśli możliwe - w skali od 1:500 do 1:10.000), z oznaczeniem granic zakładu, źródeł hałasu, punktów pomiarowych, położeniem terenów chronionych przed hałasem i z opisem dopuszczalnych poziomów hałasu

8.     Metoda badań (opis metody pomiarów w oparciu o normę: PN-ISO 10843. Akustyka. Metody opisu i pomiaru pojedynczych impulsów lub serii impulsów)

1)   Warunki meteorologiczne:

Tabela nr 4
Wielkości mierzone (średnie) Wartość
Prędkość i kierunek wiatru (m/s)  
Temperatura otoczenia (°C)  
Wilgotność względna (%)  
Ciśnienie atmosferyczne (hPa)  
Inne spostrzeżenia 

W przypadku pomiarów wykonywanych w dużej odległości od źródła dźwięku należy podać - o ile to możliwe - dodatkowe informacje o warunkach meteorologicznych, takie jak gradienty temperatury i prędkości wiatru.
2)   Używana aparatura pomiarowa: nazwy i typy używanych przyrządów pomiarowych oraz ich numery seryjne
3)   Dane identyfikacyjne świadectw legalizacji przyrządów, dla których istnieje obowiązek posiadania tego typu dokumentów, świadectw wzorcowania (przykładowo numer i data wydania)
4)   Wielkości mierzone, zgodnie z rozdz. 4 normy PN-ISO 10843
5)   Tabelaryczne zestawienie wyników pomiarów impulsów akustycznych (tabela określona dla rodzaju mierzonych wielkości)
6)   Czas trwania pomiaru
Podczas pomiaru poziomu ekspozycyjnego lub poziomu równoważnego należy podać czas trwania pomiaru lub godzinę rozpoczęcia i zakończenia pomiaru.
7)   Wyznaczenie wartości wskaźników hałasu LAeq D oraz LAeq N, z uwzględnieniem korekcji związanej z występowaniem impulsów akustycznych*, wraz z niepewnością pomiaru (niepewność rozszerzona oszacowana dla poziomu ufności 95 % (U95)) (opis sposobu określenia równoważnego poziomu dźwięku A z korekcją oraz niepewności pomiaru, tabelaryczne zestawienie uzyskanych wartości).

Tabela nr 5
Nr punktu pomiarowegoWartość zastosowanej poprawki impulsowej Kl [dB]Wartość wskaźnika hałasu1) po uwzględnieniu poprawki impulsowej [dB]
Wartość wskaźnika hałasu1) po korekcie
z uwagi na lokalizację punktu pomiarowego przy elewacji budynku [dB]
Niepewność
pomiaru
U95[dB]
symbol2)wartość
1.     
...     

Objaśnienia:
*)  Zgodnie z normą PN-ISO 1996-2:1999/A1. Akustyka. Opis i pomiary hałasu środowiskowego. Zbieranie danych dotyczących sposobu zagospodarowania terenu (Zmiana A1).

1)  Wybór: LAeq D, LAaq N.
2)  U95 (przedział symetryczny) lub +U95+ (dla niesymetrycznych przedziałów niepewności) - zgodnie z "Metodyką referencyjną wykonywania okresowych pomiarów hałasu w środowisku, pochodzącego od instalacji lub urządzeń,
z wyjątkiem hałasu impulsowego", stanowiącą załącznik do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 148 ust. 1 ustawy.

9.     Wykonawca pomiarów

1)   Nazwa i adres laboratorium wykonującego pomiary: ......................
2)   Dane dotyczące certyfikatu posiadanego przez laboratorium wykonujące pomiary: ......................

Tabela nr 6
Nazwa certyfikatu 
Przez kogo wydany certyfikat 
Nr certyfikatu 
Data wydania certyfikatu 
Data ważności certyfikatu 
Normy i/lub* udokumentowane procedury
badawcze
 
*   Niepotrzebne skreślić.

10.    Osoba przekazująca wyniki pomiarów

1)   Imię i nazwisko: ..............................
2)   Stanowisko: ....................................

Pozycje

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048, 1049, 1050, 1051, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1064, 1065, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094, 1095, 1096, 1097, 1098, 1099, 1100, 1101, 1102, 1103, 1104, 1105, 1106, 1107, 1108, 1109, 1110, 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1119, 1120, 1121, 1122, 1123, 1124, 1125, 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136, 1137, 1138, 1139, 1140, 1141, 1142, 1143, 1144, 1145, 1146, 1147, 1148, 1149, 1150, 1151, 1152, 1153, 1154, 1155, 1156, 1157, 1158, 1159, 1160, 1161, 1162, 1163, 1164, 1165, 1166, 1167, 1168, 1169, 1170, 1171, 1172, 1173, 1174, 1175, 1176, 1177, 1178, 1179, 1180, 1181, 1182, 1183, 1184, 1185, 1186, 1187, 1188, 1189, 1190, 1191, 1192, 1193, 1194, 1195, 1196, 1197, 1198, 1199, 1200, 1201, 1202, 1203, 1204, 1205, 1206, 1207, 1208, 1209, 1210, 1211, 1212, 1213, 1214, 1215, 1216, 1217, 1218, 1219, 1220, 1221, 1222, 1223, 1224, 1225, 1226, 1227, 1228, 1229, 1230, 1231, 1232, 1233, 1234, 1235, 1236, 1237, 1238, 1239, 1240, 1241, 1242, 1243, 1244, 1245, 1246, 1247, 1248, 1249, 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262, 1263, 1264, 1265, 1266, 1267, 1268, 1269, 1270, 1271, 1272, 1273, 1274, 1275, 1276, 1277, 1278, 1279, 1280, 1281, 1282, 1283, 1284, 1285, 1286, 1287, 1288, 1289, 1290, 1291, 1292, 1293, 1294, 1295, 1296, 1297, 1298, 1299, 1300, 1301, 1302, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307, 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1313, 1314, 1315, 1316, 1317, 1318, 1319, 1320, 1321, 1322, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1329, 1330, 1331, 1332, 1333, 1334, 1335, 1336, 1337, 1338, 1339, 1340, 1341, 1342, 1343, 1344, 1345, 1346, 1347, 1348, 1349, 1350, 1351, 1352, 1353, 1354, 1355, 1356, 1357, 1358, 1359, 1360, 1361, 1362, 1363, 1364, 1365, 1366, 1367, 1368, 1369, 1370, 1371, 1372, 1373, 1374, 1375, 1376, 1377, 1378, 1379, 1380, 1381, 1382, 1383, 1384, 1385, 1386, 1387, 1388, 1389, 1390, 1391, 1392, 1393, 1394, 1395, 1396, 1397, 1398, 1399, 1400, 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1406, 1407, 1408, 1409, 1410, 1411, 1412, 1413, 1414, 1415, 1416, 1417, 1418, 1419, 1420, 1421, 1422, 1423, 1424, 1425, 1426, 1427, 1428, 1429, 1430, 1431, 1432, 1433, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439, 1440, 1441, 1442, 1443, 1444, 1445, 1446, 1447, 1448, 1449, 1450, 1451, 1452, 1453, 1454, 1455, 1456, 1457, 1458, 1459, 1460, 1461, 1462, 1463, 1464, 1465, 1466, 1467, 1468, 1469, 1470, 1471, 1472, 1473, 1474, 1475, 1476, 1477, 1478, 1479, 1480, 1481, 1482, 1483, 1484, 1485, 1486, 1487, 1488, 1489, 1490, 1491, 1492, 1493, 1494, 1495, 1496, 1497, 1498, 1499, 1500, 1501, 1502, 1503, 1504, 1505, 1506, 1507, 1508, 1509, 1510, 1511, 1512, 1513, 1514, 1515, 1516, 1517, 1518, 1519, 1520, 1521, 1522, 1523, 1524, 1525, 1526, 1527, 1528, 1529, 1530, 1531, 1532, 1533, 1534, 1535, 1536, 1537, 1538, 1539, 1540, 1541, 1542, 1543, 1544, 1545, 1546, 1547, 1548, 1549, 1550, 1551, 1552, 1553, 1554, 1555, 1556, 1557, 1558, 1559, 1560, 1561, 1562, 1563, 1564, 1565, 1566, 1567, 1568, 1569, 1570, 1571, 1572, 1573, 1574, 1575, 1576, 1577, 1578, 1579, 1580, 1581, 1582, 1583, 1584, 1585, 1586, 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593, 1594, 1595, 1596, 1597, 1598, 1599, 1600, 1601, 1602, 1603, 1604, 1605, 1606, 1607, 1608, 1609, 1610, 1611, 1612, 1613, 1614, 1615, 1616, 1617, 1618, 1619, 1620, 1621, 1622, 1623, 1624, 1625, 1626, 1627, 1628, 1629, 1630, 1631, 1632, 1633, 1634, 1635, 1636, 1637, 1638, 1639, 1640, 1641, 1642, 1643, 1644, 1645, 1646, 1647, 1648, 1649, 1650, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1663, 1664, 1665, 1666

Polecamy

Poszukując najlepszego prawnika na dolnym śląsku pamiętajmy że tylko prawnik Wrocław oferuje najtańsze usługi prawnicze w tej części kraju. Planujesz remont? Poszukujesz projektanta domu? Najlepsi fachowcy pomogą Ci w każdej pracy budowlanej – kwiaty na telefon Wrocław – najtaniej zakupisz w kwiaciarni Margarita we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich. Kiedy zdaży Ci się stłuczka lub kiedy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa - znajdź najlepszą firmę holowniczą dzięki serwisowi o tematyce "pomoc drogowa". Polecamy równierz.
Wszelkie prawa zastrzeżone, © ZnanyPrawnik 2025
Dodaj do ulubionych Mapa strony Polityka prywatności Regulamin Reklama Współpraca Kontakt