|
|
Dziennik Ustaw 2004 Nr 89 poz. 846 - Zgłoszenia INTRASTAT
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 21 kwietnia 2004 r.
w sprawie zgłoszeń INTRASTAT
(Dz. U. z dnia 29 kwietnia 2004 r.)
Na podstawie art. 98 ust. 2 i art. 100 ust. 3 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Rozporządzenie określa: 1) szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania zgłoszeń INTRASTAT oraz korekt tych zgłoszeń; 2) wzory i sposób wypełniania formularzy stosowanych przy dokonywaniu zgłoszeń INTRASTAT oraz korekt tych zgłoszeń; 3) właściwość miejscową organów celnych w sprawach dotyczących zgłoszeń INTRASTAT; 4) szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania upomnień oraz wezwań.
§ 2. 1. Osoba zobowiązana, o której mowa w art. 97 pkt 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, dokonuje zgłoszeń INTRASTAT odnoszących się do przywozu towarów, zwanych zgłoszeniami INTRASTAT w przywozie, lub zgłoszeń INTRASTAT odnoszących się do wywozu towarów, zwanych zgłoszeniami INTRASTAT w wywozie, jeżeli: 1) wartość dokonanych przez nią w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przywozów towarów lub wywozów towarów przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu asymilacji w przywozie albo statystycznego progu asymilacji w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, lub 2) wartość dokonanych przez nią w roku sprawozdawczym przywozów towarów lub wywozów towarów przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu asymilacji w przywozie albo statystycznego progu asymilacji w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy. 2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, osoba zobowiązana dokonuje zgłoszeń INTRASTAT w roku sprawozdawczym, poczynając od zgłoszenia INTRASTAT za pierwszy okres sprawozdawczy roku sprawozdawczego. 3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2, osoba zobowiązana dokonuje zgłoszeń INTRASTAT w roku sprawozdawczym, poczynając od zgłoszenia INTRASTAT za okres sprawozdawczy, w którym wartość dokonanych przywozów albo wywozów towarów przekroczyła wartość określoną dla odpowiedniego statystycznego progu asymilacji. 4. Jeżeli wartość dokonanych przywozów lub wywozów towarów przekroczyła u osoby zobowiązanej w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu specyficznego w przywozie lub statystycznego progu specyficznego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, osoba ta dokonuje w roku sprawozdawczym zgłoszeń INTRASTAT zgodnie z wymogami ustalonymi dla każdego z tych progów.
Rozdział 2
Forma i zakres informacyjny zgłoszeń INTRASTAT
§ 3. Zgłoszenie INTRASTAT może zostać dokonane w formie: 1) pisemnej; 2) z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego (elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT).
§ 4. Zgłoszenie INTRASTAT powinno zostać sporządzone zgodnie z wymogami określonymi dla poszczególnej formy zgłoszenia oraz zawierać wymagane dane.
§ 5. 1. Zgłoszenie INTRASTAT w przywozie w formie pisemnej powinno zostać dokonane na formularzu "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ", którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia. 2. Zgłoszenie INTRASTAT w wywozie w formie pisemnej powinno zostać dokonane na formularzu "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ", którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 6. Elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT powinno zostać sporządzone zgodnie z wymogami zawartymi w specyfikacji elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT w standardzie XML, publikowanej na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
§ 7. 1. Elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT powinno zawierać kod identyfikacyjny osoby fizycznej, dokonującej zgłoszenia INTRASTAT w imieniu własnym albo w imieniu osoby zobowiązanej. 2. Kod identyfikacyjny osoby fizycznej dokonującej zgłoszenia INTRASTAT w imieniu własnym albo w imieniu osoby zobowiązanej jest ustalany lub nadawany przez właściwego miejscowo dyrektora izby celnej. 3. Kod identyfikacyjny, o którym mowa w ust. 1 i 2, zastępuje podpis osoby dokonującej zgłoszenia INTRASTAT w imieniu własnym albo w imieniu osoby zobowiązanej. 4. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się w przypadku użycia podpisu elektronicznego.
§ 8. Elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT może zostać dokonane tylko po uprzednim uzgodnieniu z właściwym dyrektorem izby celnej warunków dotyczących stosowania tej formy zgłoszenia INTRASTAT, a w szczególności: 1) sposobu dokonywania elektronicznego zgłoszenia INTRASTAT i powiadamiania o jego przyjęciu; 2) sposobu przekazywania osobie uprawnionej do dokonywania elektronicznego zgłoszenia INTRASTAT informacji dotyczących dokonanych zgłoszeń; 3) stosowania zabezpieczeń w trakcie przesyłania w formie elektronicznej danych, w celu zapewnienia ich niejawności wobec osób trzecich; 4) ustalenia lub nadania oraz posługiwania się kodem identyfikacyjnym.
§ 9. Dokonanie elektronicznego zgłoszenia INTRASTAT nie wymaga złożenia dodatkowo zgłoszenia INTRASTAT w formie pisemnej, jednakże w uzasadnionych przypadkach organ celny może zażądać, aby elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT zostało dokonane dodatkowo w formie pisemnej.
§ 10. Osoba zobowiązana, która w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym dokonała przywozów lub wywozów towarów o wartości przekraczającej wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu asymilacji w przywozie lub statystycznego progu asymilacji w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, dokonuje zgłoszeń INTRASTAT w przywozie lub w wywozie obejmujących pola formularza "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" lub formularza "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ" nr: 1) 1 - "Okres sprawozdawczy"; 2) 2 - "Rodzaj deklaracji"; 3) 3 - "Kod izby celnej, do której adresowana jest deklaracja INTRASTAT"; 4) 4 - "Odbiorca" - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo "Nadawca" - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie; 5) 5 - "Przedstawiciel" - w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez przedstawiciela; 6) 6 - "Łączna wartość fakturowa w PLN"; 7) 8 - "Łączna liczba pozycji"; 8) 9 - "Numer pozycji"; 9) 10 - "Opis towaru"; 10) 11 - "Kod kraju wysyłki" - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo "Kod kraju przeznaczenia" - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie; 11) 13 - "Kod rodzaju transakcji"; 12) 14 - "Kod towaru"; 13) 16 - "Kod kraju pochodzenia" - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie; 14) 17 - "Masa netto (w kg)"; 15) 18 - "Ilość w uzupełniającej jednostce miary"; 16) 19 - "Wartość fakturowa w PLN"; 17) 21 - "Wypełniający".
§ 11. 1. Osoba zobowiązana, która w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym dokonała przywozów lub wywozów towarów o wartości przekraczającej wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu specyficznego w przywozie lub statystycznego progu specyficznego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, dokonuje zgłoszeń INTRASTAT w przywozie lub w wywozie obejmujących pola formularza "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" lub formularza "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ", o których mowa w § 10, oraz dodatkowo pola nr: 1) 7 - "Łączna wartość statystyczna w PLN"; 2) 12 - "Kod warunków dostawy"; 3) 15 - "Kod rodzaju transportu"; 4) 20 - "Wartość statystyczna w PLN". 2. W przypadkach uzasadnionych względami minimalizacji obowiązków nakładanych na osobę zobowiązaną w zakresie dokonywania zgłoszeń INTRASTAT, właściwy miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę osoby zobowiązanej dyrektor izby celnej, na wniosek takiej osoby, może zezwolić, aby niektóre elementy wliczane lub niewliczane do deklarowanych w zgłoszeniach INTRASTAT wartości statystycznych towarów były obliczane przez tę osobę na podstawie kryteriów szczególnych. 3. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, powinno być udzielone w formie pisemnej, na czas oznaczony, nie dłuższy niż do końca roku sprawozdawczego następującego po roku, w którym udzielane jest zezwolenie.
§ 12. Sposób wypełniania formularzy "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" i "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ", w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT określa Instrukcja wypełniania formularza-deklaracja INTRASTAT oraz dokonywania zgłoszeń INTRASTAT, stanowiąca załącznik nr 3 do rozporządzenia. Instrukcję tę stosuje się odpowiednio do zgłoszenia INTRASTAT dokonywanego z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.
Rozdział 3
Właściwość miejscowa organów celnych i tryb dokonywania zgłoszeń INTRASTAT
§ 13. Zgłoszenia INTRASTAT dokonuje się w izbie celnej właściwej miejscowo ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania osoby zobowiązanej.
§ 14. Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno zostać dokonane nie później niż do 10 dnia kalendarzowego miesiąca następującego po tym okresie.
§ 15. 1. Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy może zostać dokonane również poprzez złożenie częściowych zgłoszeń INTRASTAT, obejmujących informacje o części dokonanych przez osobę zobowiązaną przywozów lub wywozów towarów, jednakże ostatnie częściowe zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno zostać dokonane w terminie, o którym mowa w § 14. 2. Do częściowych zgłoszeń INTRASTAT przepisy § 3-14 i § 16-26 stosuje się odpowiednio.
§ 16. 1. Zgłoszenie INTRASTAT w formie pisemnej może zostać nadane w placówce pocztowej albo złożone osobiście przez osobę zobowiązaną bądź przez osobę upoważnioną, o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne. 2. Elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT uznaje się za przyjęte po potwierdzeniu przyjęcia tego zgłoszenia przez organ celny.
§ 17. 1. Jeżeli zgłoszenie INTRASTAT nie odpowiada wymogom formalnym, organ celny może odmówić jego przyjęcia i zwrócić je z żądaniem uzupełnienia braków i powtórnego przesłania w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. W przypadku niezastosowania się do tego wezwania przez osobę, której zgłoszenie INTRASTAT zostało zwrócone, uznaje się je z mocy prawa za niedokonane. 2. Wezwanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać pouczenie o skutkach prawnych nieuzupełnienia w ustalonym terminie zgłoszenia INTRASTAT o elementy wskazane w wezwaniu. 3. Zwrot zgłoszenia INTRASTAT, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagany w przypadku dokonywania elektronicznego zgłoszenia INTRASTAT.
§ 18. Jeżeli zgłoszenie INTRASTAT nie zawiera adresu i elementów identyfikacyjnych osoby zobowiązanej oraz przedstawiciela i nie ma możliwości ustalenia tych elementów na podstawie posiadanych danych, zgłoszenie INTRASTAT pozostawia się bez rozpoznania.
§ 19. 1. Kopie dokonanych zgłoszeń INTRASTAT, a także dokumenty, na podstawie których osoba zobowiązana zadeklarowała dane w tych zgłoszeniach, powinny być przechowywane przez tę osobę przez okres 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystąpił okres sprawozdawczy, do którego zgłoszenie INTRASTAT i dokumenty się odnoszą. 2. W przypadku dokonywania elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT, osoba zobowiązana powinna przechowywać kopie takich zgłoszeń zapisane na nośniku informacji lub w formie wydruku.
§ 20. 1. Jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że zgłoszenie INTRASTAT zostało dokonane omyłkowo, organ celny z urzędu albo na wniosek zainteresowanej osoby może unieważnić zgłoszenie INTRASTAT. 2. O unieważnieniu zgłoszenia INTRASTAT organ celny pisemnie informuje osobę zobowiązaną, która dokonała zgłoszenia INTRASTAT.
§ 21. Jeżeli zgłoszenie INTRASTAT dokonywane jest w imieniu osoby zobowiązanej przez jej przedstawiciela, pisemne upoważnienie, o którym mowa w art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, przedstawiane jest organowi celnemu najpóźniej w chwili dokonywania zgłoszenia INTRASTAT.
Rozdział 4
Korekta zgłoszeń INTRASTAT
§ 22. Po przyjęciu zgłoszenia INTRASTAT, organ celny przystępuje do badania poprawności danych zawartych w tym zgłoszeniu.
§ 23. 1. Jeżeli przyjęte przez organ celny zgłoszenie INTRASTAT zawiera niekompletne lub nieprawidłowe dane bądź gdy sporządzono je niezgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniu, osoba zobowiązana, która dokonała zgłoszenia INTRASTAT, powinna dokonać korekty tego zgłoszenia. 2. Korekta zgłoszenia INTRASTAT może polegać na: 1) zamianie zgłoszenia INTRASTAT, powodującej zastąpienie w całości uprzednio dokonanego zgłoszenia INTRASTAT; 2) zmianie poszczególnych danych w pozycji lub pozycjach zgłoszenia INTRASTAT; 3) dodaniu nowych pozycji w zgłoszeniu INTRASTAT; 4) anulowaniu pozycji zgłoszenia INTRASTAT. 3. Korekta zgłoszenia INTRASTAT może zostać dokonana: 1) na odpowiednim formularzu "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" lub "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ, o których mowa w § 5; 2) z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. 4. Sposób wypełniania formularzy "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" i "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ" w przypadku dokonywania korekty zgłoszenia INTRASTAT określa Instrukcja, o której mowa w § 12. Instrukcję tę stosuje się odpowiednio dla korekty zgłoszenia INTRASTAT dokonywanej z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. 5. Korektę zgłoszenia INTRASTAT z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego sporządza się zgodnie z ustalonymi warunkami oraz specyfikacją elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT w standardzie XML, publikowaną na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych; przepisy § 7 stosuje się odpowiednio. 6. Korekty zgłoszenia INTRASTAT nie dokonuje się w przypadku, gdy: 1) pierwotnie podana wartość w polu nr 19 lub 20 zgłoszenia zmieniłaby się w wyniku korekty nie więcej niż o równowartość 500 euro lub 2) pierwotnie podane w polu 17 lub 18 zgłoszenia dane zmieniłyby się w wyniku korekty nie więcej niż o 5 %, lub 3) dane, które miałyby podlegać korekcie w polach 10-18 zgłoszenia, dotyczą towaru, dla którego w polu 19 lub 20 zgłoszenia wskazano wartość równą albo niższą od równowartości 500 euro, lub 4) korekta miałaby dotyczyć pól: 1-9 lub 21 zgłoszenia INTRASTAT. 7. W stosunku do korekty zgłoszenia INTRASTAT, o której mowa w ust. 2 pkt 1, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1-6 oraz § 16-22 i § 24-26. 8. W stosunku do korekt zgłoszenia INTRASTAT, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4, stosuje się odpowiednio przepisy § 16-22 oraz § 25 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-4.
§ 24. Korekty zgłoszenia INTRASTAT nie dokonuje się po upływie 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystąpił okres sprawozdawczy, do którego odnosi się zgłoszenie INTRASTAT.
Rozdział 5
Wezwania i upomnienia
§ 25. 1. W razie stwierdzenia lub zaistnienia uzasadnionego przypuszczenia, że przyjęte zgłoszenie INTRASTAT zawiera niekompletne lub nieprawidłowe dane bądź że sporządzono je niezgodnie z wymogami, organ celny telefonicznie, telefaksem lub za pomocą innych środków łączności może wezwać osobę zobowiązaną, która dokonała zgłoszenia INTRASTAT, do: 1) złożenia wyjaśnień dotyczących tego zgłoszenia lub 2) dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT - wskazując jednocześnie przyczyny, z powodu których informacje zawarte w zgłoszeniu INTRASTAT poddaje się w wątpliwość lub elementy zgłoszenia, które należy poddać korekcie, a także termin do dokonania tych czynności. 2. Organ celny może odstąpić od wezwania, o którym mowa w ust. 1, w takim zakresie, w jakim pociągałoby ono za sobą nakłady niewspółmierne do zamierzonego celu. 3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, albo w razie niemożności nawiązania z osobą zobowiązaną, która dokonała zgłoszenia INTRASTAT, kontaktu telefonicznego, przy użyciu telefaksu lub innych środków łączności, funkcjonariusz celny dokonuje adnotacji na deklaracji INTRASTAT albo dokonuje odpowiednich zapisów w systemie teleinformatycznym. 4. Złożenie przez osobę zobowiązaną wyjaśnień dotyczących zgłoszenia INTRASTAT w wyniku wezwania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, powinno zostać dokonane również w formie pisemnej, chyba że organ celny uzna za wystarczające informacje przekazane przez tę osobę telefonicznie, telefaksem lub przy użyciu innych środków łączności. W ostatnim przypadku, funkcjonariusz celny dokonuje adnotacji na deklaracji INTRASTAT albo dokonuje odpowiednich zapisów w systemie teleinformatycznym.
§ 26. 1. Jeżeli osoba zobowiązana nie dokonała w wymaganym terminie zgłoszenia INTRASTAT w przywozie lub w wywozie albo nie dokonała, jeżeli jest to konieczne, korekty złożonego uprzednio zgłoszenia INTRASTAT, organ celny upomina tę osobę pisemnie o konieczności wykonania tego obowiązku w terminie 7 dni od dnia otrzymania upomnienia. 2. Jeżeli pomimo prawidłowego doręczenia upomnienia, o którym mowa w ust. 1, osoba zobowiązana nie dokonała w wyznaczonym terminie czynności, do wykonania których była zobowiązana, organ celny ponownie upomina osobę zobowiązaną o konieczności wywiązania się z tego obowiązku w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego upomnienia. 3. Jeżeli, pomimo prawidłowego doręczenia upomnienia, o którym mowa w ust. 2, osoba zobowiązana nie dokonała w wyznaczonym terminie czynności, do wykonania których była zobowiązana, organ celny po raz trzeci upomina osobę zobowiązaną o konieczności wywiązania się z tego obowiązku w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego upomnienia. 4. Pisemne upomnienia o konieczności dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT, o których mowa w ust. 1-3, powinny wskazywać przyczyny, z powodu których informacje zawarte w zgłoszeniu INTRASTAT poddaje się w wątpliwość i elementy zgłoszenia, które należy poddać korekcie.
Rozdział 6
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 27. W celu ustalenia istnienia obowiązku dokonywania zgłoszeń INTRASTAT w 2004 r.: 1) za wartość przywiezionych towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy uznaje się sumę zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych wartości statystycznych towarów, o których mowa w załączniku nr 4 do rozporządzenia, przywiezionych w 2003 r. na polski obszar celny, przez osobę zobowiązaną, z państw będących członkami Wspólnoty w tym okresie oraz z następujących państw: Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Słowenii i Słowacji, zwanych dalej "innymi państwami przystępującymi do Wspólnoty"; 2) za wartość wywiezionych towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy uznaje się sumę zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych wartości statystycznych towarów, o których mowa w załączniku nr 5 do rozporządzenia, wywiezionych w 2003 r. z polskiego obszaru celnego, przez osobę zobowiązaną, do państw będących członkami Wspólnoty w tym okresie oraz do innych państw przystępujących do Wspólnoty; 3) za wartość przywiezionych towarów w roku sprawozdawczym uznaje się sumę zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych wartości statystycznych towarów, o których mowa w załączniku nr 4 do rozporządzenia, przywiezionych od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 30 kwietnia 2004 r., przez osobę zobowiązaną, na polski obszar celny z państw będących członkami Wspólnoty w tym okresie oraz z innych państw przystępujących do Wspólnoty i wartości fakturowych towarów przywiezionych do kraju z innych Państw Członkowskich Wspólnoty od dnia 1 maja 2004 r.; 4) za wartość wywiezionych towarów w roku sprawozdawczym uznaje się sumę zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych wartości statystycznych towarów, o których mowa w załączniku nr 5 do rozporządzenia, wywiezionych od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 30 kwietnia 2004 r. z polskiego obszaru celnego, przez osobę zobowiązaną, do państw będących członkami Wspólnoty w tym okresie oraz do innych państw przystępujących do Wspólnoty i wartości fakturowych towarów wywiezionych z kraju do innych Państw Członkowskich Wspólnoty od dnia 1 maja 2004 r.
§ 28. W celu ustalenia istnienia obowiązku dokonywania zgłoszeń INTRASTAT w 2005 r.: 1) za wartość przywiezionych towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy uznaje się wartość, o której mowa w § 27 pkt 3; 2) za wartość wywiezionych towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy uznaje się wartość, o której mowa w § 27 pkt 4.
§ 29. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.
_________ 1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).
ZAŁĄCZNIKI
ZAŁĄCZNIK Nr 1
WZÓR
DEKLARACJA INTRASTAT PRZYWÓZ
ZAŁĄCZNIK Nr 2
WZÓR
DEKLARACJA INTRASTAT WYWÓZ
ZAŁĄCZNIK Nr 3
INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA FORMULARZA-DEKLARACJA INTRASTAT ORAZ DOKONYWANIA ZGŁOSZEŃ INTRASTAT
CZĘŚĆ I
Uwagi ogólne
1. Formularze "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" i "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ" mogą zostać wykorzystane do: 1) dokonania zgłoszenia INTRASTAT; 2) dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT, która może polegać na: a) zamianie zgłoszenia INTRASTAT, powodującej zastąpienie w całości uprzednio dokonanego zgłoszenia INTRASTAT, b) zmianie poszczególnych danych w pozycji lub pozycjach zgłoszenia INTRASTAT, c) dodaniu nowych pozycji w zgłoszeniu INTRASTAT, d) anulowaniu pozycji zgłoszenia INTRASTAT. 2. Do dokonania zgłoszenia INTRASTAT w przywozie należy posłużyć się formularzem "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ", zaś do dokonania zgłoszenia INTRASTAT w wywozie należy posłużyć się formularzem "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ". Niedopuszczalne jest wykorzystanie formularza "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" do dokonania zgłoszenia INTRASTAT w wywozie. Niedopuszczalne jest również wykorzystanie formularza "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ" do dokonania zgłoszenia INTRASTAT w przywozie. 3. Korekta zgłoszenia INTRASTAT w przywozie powinna zostać dokonana na formularzu "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ", zaś korekta zgłoszenia INTRASTAT w wywozie powinna zostać dokonana na formularzu "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ". Niedopuszczalne jest wykorzystanie formularza "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT w wywozie. Niedopuszczalne jest również wykorzystanie formularza "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ" do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT w przywozie. 4. Deklaracje INTRASTAT powinny być wypełnione czytelnie, pismem maszynowym lub komputerowo. Dopuszczalne jest ręczne wypełnienie deklaracji INTRASTAT długopisem w kolorze czarnym lub niebieskim, dużymi drukowanymi literami. W polach, w których zostały zamieszczone linie pomocnicze, wpisy powinny zostać dokonane z uwzględnieniem tych linii. W przypadku gdy deklarowane wartości w polach 6, 7, 17, 18, 19 i 20 są liczbowo większe, niż ilość przewidzianych miejsc wyznaczonych przez linie pomocnicze, wpisów należy dokonać bez uwzględnienia tych linii. 5. Zapisy w poszczególnych polach deklaracji INTRASTAT nie mogą być wycierane lub zamalowywane. Ewentualne zmiany należy wprowadzać po skreśleniu nieprawidłowych danych, jednakże nowe wpisy muszą być czytelne. Każdą zmianę powinna potwierdzić podpisem osoba wypełniająca deklarację. 6. W przypadku użycia komputerowych wydruków formularzy, powinny one być sporządzone na białym papierze do maszynopisania o gramaturze przynajmniej 70 g/m2. Formularze powinny mieć format 210 x 297 mm, przy czym dopuszczalne są odchylenia w długości od -5 do +8 mm. Nadruk powinien być dokonany w odcieniach szarości. 7. W polach 4 i 5 dopuszcza się stosowanie odpowiednich stempli i pieczęci, przy czym powinny one czytelnie wskazywać NIP i REGON danej osoby. 8. Jeżeli wartość dokonanych przez osobę zobowiązaną przywozów lub wywozów towarów nie przekroczyła statystycznego progu specyficznego odpowiednio w przywozie lub w wywozie, przy dokonywaniu zgłoszenia INTRASTAT lub jego korekty możliwe jest niewypełnienie tych pól, które w tych przypadkach nie są wymagane. 9. Jeżeli deklaracja INTRASTAT służy do dokonania zgłoszenia INTRASTAT lub do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT, polegającej na zamianie zgłoszenia INTRASTAT, a przedmiotem przywozów albo wywozów było więcej niż cztery pozycje towarowe, dla zadeklarowania kolejnych pozycji należy posłużyć się dodatkowymi odpowiednimi deklaracjami INTRASTAT. W takim przypadku poszczególne pozycje należy numerować kolejno bez żadnych przerw (pole nr 9), a łączna liczba pozycji musi być wpisana w polu 8 na pierwszej stronie kompletu deklaracji stanowiącej zgłoszenie INTRASTAT lub korektę, polegającą na zamianie zgłoszenia INTRASTAT, przy czym liczba ta nie może być większa niż 9999. Jeżeli deklaracja INTRASTAT wykorzystywana jest do zadeklarowania w zgłoszeniu INTRASTAT pozycji od 5 do 9999, wówczas należy wypełnić pole nr 1 oraz pole nr 4 dodatkowych formularzy, a także pola od nr 9 do 20. Pola nr 2-3, 5-8 i 21 należy w tym przypadku na dodatkowych formularzach pozostawić niewypełnione. 10. Jeżeli formularz "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" lub "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ" służy do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT, polegającej na: a) zamianie zgłoszenia INTRASTAT - deklarację INTRASTAT należy wypełnić w sposób, w jaki wypełnia się zgłoszenie INTRASTAT, b) zmianie poszczególnych danych w pozycji lub pozycjach zgłoszenia INTRASTAT - należy wypełnić pola nr: 1-4, 5 - w przypadku dokonywania korekty przez przedstawiciela oraz pola od nr 9 do nr 21; pola nr 6-8 należy pozostawić w tym przypadku niewypełnione, c) dodaniu nowych pozycji w zgłoszeniu INTRASTAT - należy wypełnić pola nr: 1-4, 5 - w przypadku dokonywania korekty przez przedstawiciela oraz pola od 9 do 21; pola 6-8 należy pozostawić w tym przypadku niewypełnione, d) anulowaniu pozycji zgłoszenia INTRASTAT - należy wypełnić pola nr: 1-4, 5 - w przypadku dokonywania korekty przez przedstawiciela oraz pola 9 i 21; pola nr 6-8 oraz 10-20 należy w tym przypadku pozostawić niewypełnione. 11. Jeżeli deklaracja INTRASTAT służy do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT, polegającej na zmianie, anulowaniu lub dodaniu pozycji w zgłoszeniu INTRASTAT, i istnieje konieczność zadeklarowania więcej niż 4 korygowanych pozycji, należy posłużyć się dodatkowymi odpowiednimi deklaracjami INTRASTAT. W tym przypadku na dodatkowych deklaracjach służących do zadeklarowania kolejnych korygowanych pozycji należy wypełnić pola nr: 1, 2, 4, 9, zaś pola od 10 do 20 należy wypełnić lub pozostawić niewypełnione, w zależności od rodzaju dokonywanej korekty. Pola: 3, 5-8 i 21 należy w tym przypadku na dodatkowych formularzach pozostawić niewypełnione. 12. Korekcie podlegają jedynie te dane, które obiektywnie były nieprawidłowe w momencie dokonywania zgłoszenia INTRASTAT (np. zgłoszenie innego towaru niż towaru dostarczonego). Nie koryguje się zmian, jakie zostały dokonane w terminie późniejszym (np. w wyniku późniejszych zmian umów, rabatów ilościowych przyznanych na końcu roku itp.). 13. Jeżeli w miesiącu sprawozdawczym osoba zobowiązana do dokonania zgłoszenia INTRASTAT nie dokonała żadnych przywozów lub wywozów towarów, należy dokonać zgłoszenia INTRASTAT w postaci "tzw. zgłoszenia zerowego", tzn. zgłoszenia, w którym po wypełnieniu pól identyfikacji podmiotu (pola nr 1-4 i 5 - w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez przedstawiciela) należy wstawić cyfrę "0" w polu 6 (łączna wartość fakturowa w PLN), w polu 8 (łączna liczba pozycji) oraz - w przypadku osób, których wartość przywozów lub wywozów przekroczyła próg specyficzny - w polu 7 (łączna wartość statystyczna w PLN). Pozostałe pola, oprócz pola 21 (wypełniający), należy pozostawić niewypełnione. 14. Do zgłoszenia INTRASTAT nie należy dołączać dokumentów, na podstawie których deklarowane są dane (np. kopii faktur lub dokumentów wysyłkowych). 15. Zgłoszenia INTRASTAT nie dokonuje się w przypadku, gdy przedmiotem przywozu lub wywozu są towary wymienione w Aneksie "A" do Instrukcji. 16. Wartość przywozu i wywozu zrealizowanego po 1 maja 2004 r., którą osoba zobowiązana porównuje z wysokością progów statystycznych w celu określenia charakteru swojego obowiązku sprawozdawczego, określana jest następująco: a) za wartość transakcji zaliczanych do przywozu w systemie INTRASTAT, będących jednocześnie wewnątrzwspólnotowymi nabyciami w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, uznaje się kwotę będącą podstawą ich opodatkowania podatkiem VAT (tj. bez kwoty samego podatku). Jeśli do podstawy opodatkowania wliczony jest podatek akcyzowy, nie należy go uwzględniać przy wyznaczaniu wartości tych transakcji; b) za wartość transakcji zaliczanych do wywozu w systemie INTRASTAT, będących jednocześnie wewnątrzwspólnotowymi dostawami w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, uznaje się kwotę będącą podstawą ich opodatkowania podatkiem VAT (tj. bez kwoty samego podatku). Jeśli do podstawy opodatkowania wliczony jest podatek akcyzowy, nie należy go uwzględniać przy wyznaczaniu wartości tych transakcji; c) za wartość pozostałych transakcji zaliczanych do wywozu lub przywozu w systemie INTRASTAT uznaje się oszacowaną przez podmiot aktualną wartość samych towarów, która byłaby ustalona w ramach zwykłej transakcji kupna/sprzedaży. W przypadku towarów przywożonych/wywożonych po uszlachetnianiu do ich wartości fakturowej należy doliczyć wartość usługi uszlachetniania. 17. W przypadku posługiwania się niniejszą Instrukcją do sporządzania elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT należy uwzględnić również informacje i wytyczne zawarte w specyfikacji elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT w standardzie XML.
CZĘŚĆ II
Szczególne przypadki postępowania
1. Informacje dotyczące kilku przywozów lub wywozów towarów sklasyfikowanych pod jednym kodem CN, realizowanych w obrębie Wspólnoty w jednym okresie sprawozdawczym, powinny być komasowane (sumowane) w jednej pozycji, o ile dane dotyczące: kodu kraju wysyłki [w przywozie]/kodu kraju przeznaczenia [w wywozie] (pole 11), kodu warunków dostawy (pole 12), kodu rodzaju transakcji (pole 13), kodu rodzaju transportu (pole 15) oraz kodu kraju pochodzenia [tylko w przywozie] (pole 16) są identyczne, tzn. jeżeli każde z tych pojedynczych pól zawiera to samo oznaczenie kodu. 2. W przypadku przywozów lub wywozów towarów, których suma wartości jest równa lub mniejsza niż równowartość 100 euro i które zostały dokonane w ciągu jednego okresu sprawozdawczego z lub do jednego kraju członkowskiego Wspólnoty oraz jednym rodzajem środka transportu, przywozy albo wywozy te należy ująć łącznie w jednej pozycji zgłoszenia (odrębnie w przywozie i odrębnie w wywozie), wypełniając w niej pola nr: 11 (kod kraju wysyłki/kod kraju przeznaczenia), 19 (wartość fakturowa) oraz pole nr 14 (kod towaru), podając w nim następujący kod towarowy: 99 50 00 00. 3. Wywóz lub przywóz towarów w stanie rozmontowanym lub niezmontowanym dla celów transportu, objętych jedną fakturą, ale załadowanych na kilka środków transportu należy zadeklarować pod jedną pozycją towarową i wpisać ogólną (łączną) wartość towarów. Jeżeli przesyłki te zostały dokonane w przeciągu kilku okresów sprawozdawczych, zgłoszenia INTRASTAT należy dokonać tylko raz - za miesiąc sprawozdawczy, w którym dokonano odbioru lub wysyłki ostatniej partii towaru. Jeżeli w takich przypadkach transport dokonywał się przy pomocy różnych środków transportu, należy podać ten środek transportu, którym dokonano największego przywozu lub wywozu pod względem masy lub wartości przesyłki. 4. W przypadku gdy pojedyncza przesyłka zawiera różne części do pojazdów mechanicznych lub statków powietrznych, może być ujęta pod jedną pozycją towarową i zaklasyfikowana pod kodem towarowym, który odnosi się do towarów obejmujących ponad 50 % wartości przywożonych lub wywożonych części. 5. Towary wysłane lub otrzymane w celu uszlachetniania lub naprawy muszą być zgłoszone do systemu INTRASTAT z podaniem wartości powierzonego surowca. Towary wysyłane lub otrzymywane po uszlachetnianiu lub naprawie muszą być zgłoszone do systemu INTRASTAT z podaniem wartości powierzonego surowca i kosztu usługi. Naprawa środków transportu nie podlega rejestracji w systemie INTRASTAT. 6. W przypadku przywozu lub wywozu towarów przeznaczonych jako zaopatrzenie statków wodnych lub powietrznych, zakres informacyjny zgłoszenia INTRASTAT może zostać ograniczony do następujących pól: 9 (Nr pozycji), 11 (Kod kraju wysyłki/Kraju przeznaczenia), 14 (Kod towaru), 17 (Masa netto), 20 (Wartość statystyczna w PLN) wraz z zastosowaniem następujących kodów towarowych i oznaczeń: 1) w zakresie kodów towarowych: 99 30 24 00 - towary wymienione w działach od 1 do 24 Scalonej Nomenklatury (CN), 99 30 27 00 - towary wymienione w dziale 27 Scalonej Nomenklatury (CN), 99 30 99 00 - towary wymienione w pozostałych działach Scalonej Nomenklatury (CN); 2) w zakresie kodu kraju wysyłki/przeznaczenia: QR - państwo członkowskie UE, QQ - nieznane państwo. 7. Przekazywanie towarów w ramach leasingu finansowego jest traktowane w systemie INTRASTAT jako sprzedaż, w związku z czym przywóz lub wywóz takich towarów włączony jest do systemu INTRASTAT. Dla celów zgłoszeń INTRASTAT, leasing finansowy rozumiany jest jako przemieszczenie towarów do leasingobiorcy na okres dłuższy niż jeden rok z zamiarem przeniesienia na leasingobiorcę praw własności do tych towarów z chwilą wygaśnięcia umowy leasingu. Towary są traktowane jako będące w leasingu finansowym, gdy leasingobiorca przejmuje prawa, ryzyko, korzyści oraz odpowiedzialność związane z towarami będącymi przedmiotem leasingu i z ekonomicznego punktu widzenia może być uważany faktycznie za właściciela tych towarów. Płatności leasingowe są obliczane w taki sposób, aby pokrywały one całkowitą lub prawie całkowitą wartość towaru.
CZĘŚĆ III
Wypełnianie pól formularza "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ"
POLE 1 - Okres sprawozdawczy
Pole to składa się z 4 części: miesiąc sprawozdawczy, rok sprawozdawczy, nr zgłoszenia w okresie sprawozdawczym i nr wersji zgłoszenia.
PIERWSZA CZĘŚĆ POLA: MIESIĄC SPRAWOZDAWCZY Należy wpisać dwucyfrowe oznaczenie miesiąca kalendarzowego, do którego odnosi się deklaracja, w postaci dwóch cyfr arabskich, odpowiednio od 01 dla stycznia, 02 dla lutego, 03 dla marca.... 12 dla grudnia.
DRUGA CZĘŚĆ POLA: ROK SPRAWOZDAWCZY Należy wpisać dwucyfrowe oznaczenie roku kalendarzowego, do którego odnosi się deklaracja, w postaci dwóch cyfr arabskich, np. 04 - dla roku 2004, 05 - dla roku 2005.
TRZECIA CZĘŚĆ POLA: NUMER ZGŁOSZENIA W OKRESIE SPRAWOZDAWCZYM Należy podać numer zgłoszenia INTRASTAT w przywozie w okresie sprawozdawczym. Niedopuszczalne jest powtórzenie tego numeru w danym okresie sprawozdawczym. Liczb nie należy poprzedzać zerami.
CZWARTA CZĘŚĆ POLA: NUMER WERSJI ZGŁOSZENIA Jest to numer kolejny wersji zgłoszenia INTRASTAT, określonego w podpolu "Numer zgłoszenia w okresie sprawozdawczym". Każdy kolejny dokument odnoszący się do danego okresu sprawozdawczego (zgłoszenie INTRASTAT lub korekta zgłoszenia INTRASTAT) będzie tworzył kolejną wersję zgłoszenia INTRASTAT (odrębnie dla przywozu i odrębnie dla wywozu). Jeżeli jest to pierwsze (pierwotnie składane) zgłoszenie INTRASTAT w okresie sprawozdawczym, posiada ono w tym podpolu oznaczenie "1". Każdy następny dokument odnoszący się do tego zgłoszenia w okresie sprawozdawczym powinien mieć kolejny numer. Liczb nie należy poprzedzać zerami.
POLE 2 - Rodzaj deklaracji
W tym polu należy zaznaczyć znakiem "X" umieszczonym w odpowiednim kwadracie, czy formularz jest używany do dokonania zgłoszenia INTRASTAT, korekty polegającej na zamianie zgłoszenia INTRASTAT, czy do korekty zgłoszenia INTRASTAT polegającej na zmianie poszczególnych danych w pozycji zgłoszenia, dodaniu lub anulowaniu pozycji w zgłoszeniu. Korekta polegająca na zamianie zgłoszenia INTRASTAT powoduje zastąpienie w całości dotychczasowego, uprzednio złożonego zgłoszenia INTRASTAT (nawet korygowanego). Korekta zgłoszenia INTRASTAT może odnosić się tylko do aktualnej wersji tego zgłoszenia.
POLE 3 - Kod izby celnej, do której adresowana jest deklaracja INTRASTAT
Należy podać, zgodnie z wykazem stanowiącym Aneks "B" do Instrukcji, sześciocyfrowy kod izby celnej właściwej miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę osoby zobowiązanej do dokonania zgłoszenia INTRASTAT lub do jego korekty.
POLE 4 - Odbiorca
Należy podać imię i nazwisko lub nazwę oraz pełny adres osoby zobowiązanej do dokonania zgłoszenia INTRASTAT w przywozie oraz 10-cyfrowy Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP), poprzedzony kodem PL, i 14-cyfrowy statystyczny numer identyfikacyjny podmiotu zarejestrowanego w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON. Jeżeli podmiot ten posiada 9-cyfrowy numer REGON, wówczas dla pięciu ostatnich cyfr przeznaczonych dla tego numeru należy podać cyfrę "0". Jeżeli osoba zobowiązana do dokonania zgłoszenia INTRASTAT w przywozie nie posiada siedziby w Polsce, ale jest zarejestrowana w Polsce dla celów podatkowych, w tym polu należy wpisać jej pełny adres oraz numer NIP. W tym przypadku numeru REGON nie podaje się. Pole to należy wypełnić w każdym przypadku, niezależnie od faktu wypełnienia pola nr 5 - Przedstawiciel.
POLE 5 - Przedstawiciel
Należy wypełnić w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT lub korekty zgłoszenia INTRASTAT przez przedstawiciela. Należy podać imię i nazwisko lub nazwę oraz pełny adres podmiotu składającego deklarację w imieniu osoby zobowiązanej do dokonania zgłoszenia INTRASTAT oraz 10-cyfrowy Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) i 14-cyfrowy statystyczny numer identyfikacyjny podmiotu zarejestrowanego w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON tego podmiotu. Jeżeli podmiot ten posiada 9-cyfrowy numer REGON, wówczas dla pięciu ostatnich cyfr przeznaczonych dla tego numeru należy podać cyfrę "0". Jeżeli przedstawicielem jest pracownik osoby zobowiązanej, pole należy pozostawić niewypełnione.
POLE 6 - Łączna wartość fakturowa w PLN
Należy wpisać sumę wartości określonych w polu nr 19 ze wszystkich pozycji kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Pole należy wypełnić jedynie na pierwszej stronie kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Na kolejnych stronach deklaracji pole to należy pozostawić niewypełnione. W przypadku braku obrotów w okresie sprawozdawczym należy wpisać wartość "0". Jeżeli deklaracja INTRASTAT wykorzystywana jest do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT polegającej na zmianie poszczególnych danych w pozycji zgłoszenia, dodaniu lub anulowaniu pozycji w zgłoszeniu, pole należy pozostawić niewypełnione.
POLE 7 - Łączna wartość statystyczna w PLN
Pole należy wypełnić w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez osobę, której wartość dokonanych przywozów przekroczyła wartość ustaloną dla statystycznego progu specyficznego w przywozie. Należy wpisać sumę wartości określonych w polu nr 20 ze wszystkich pozycji kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Pole należy wypełnić jedynie na pierwszej stronie kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Na kolejnych stronach deklaracji pole należy pozostawić niewypełnione. W przypadku braku obrotów w okresie sprawozdawczym należy wpisać wartość "0". Jeżeli deklaracja INTRASTAT wykorzystywana jest do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT polegającej na zmianie poszczególnych danych w pozycji zgłoszenia, dodaniu lub anulowaniu pozycji w zgłoszeniu, pole należy pozostawić niewypełnione.
POLE 8 - Łączna liczba pozycji
Jeżeli deklaracja INTRASTAT służy do dokonania zgłoszenia INTRASTAT, należy wpisać łączną ilość pozycji towarowych. Łączna ilość pozycji towarowych nie może być większa od 9999. Liczb nie należy poprzedzać zerami. Łączna ilość pozycji podana w tym polu musi zgadzać się z ostatnim numerem pozycji wpisanym w polu nr 9 kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Pole należy wypełnić jedynie na pierwszej stronie kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Na kolejnych stronach zgłoszenia INTRASTAT pole należy pozostawić niewypełnione. W przypadku braku obrotów w okresie sprawozdawczym należy wpisać wartość "0". Jeżeli deklaracja INTRASTAT wykorzystywana jest do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT polegającej na zmianie poszczególnych danych w pozycji zgłoszenia, dodaniu lub anulowaniu pozycji w zgłoszeniu, pole należy pozostawić niewypełnione.
POLE 9 - Nr pozycji
Jeżeli formularz deklaracja INTRASTAT wykorzystywany jest do dokonania zgłoszenia INTRASTAT, należy wpisać kolejny numer danej pozycji towarowej. Łączna ilość pozycji towarowych w jednym zgłoszeniu INTRASTAT nie może być większa niż liczba 9999 i ostatni zadeklarowany numer pozycji musi być zgodny z łączną liczbą pozycji wpisaną w polu 8. Jeżeli deklaracja INTRASTAT wykorzystywana jest do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT polegającej na zmianie poszczególnych danych w pozycji lub pozycjach zgłoszenia lub anulowaniu pozycji w zgłoszeniu, w polu należy wpisać numer korygowanej pozycji zgłoszenia INTRASTAT. Jeżeli korekta zgłoszenia INTRASTAT ma polegać na dodaniu nowej pozycji w zgłoszeniu INTRASTAT, w polu tym należy wpisać numer dopisywanej pozycji, który powinien być następnym lub kolejnym numerem, po numerze ostatniej pozycji w korygowanym zgłoszeniu INTRASTAT. Niedopuszczalne jest wpisanie w tym polu więcej niż jednej korygowanej pozycji albo wpisanie zakresu pozycji.
POLE 10 - Opis towaru
Należy wpisać zwyczajową nazwę handlową danego towaru, w sposób umożliwiający jego identyfikację. Opis ten musi umożliwiać klasyfikację towaru według kodu Scalonej Nomenklatury (CN). Jeżeli zwyczajowa nazwa handlowa nie pozwala na jednoznaczne określenie, jakiego rodzaju jest dany towar i do której pozycji CN należy go przypisać, nazwę tę należy uzupełnić o informacje dotyczące rodzaju materiału, sposobu obróbki, celu wykorzystania lub innych kryteriów służących do kwalifikacji towaru według kodu CN.
POLE 11 - Kod kraju wysyłki
Należy wpisać, zgodnie z wykazem zamieszczonym w Aneksie "C" do Instrukcji, dwuliterowy kod kraju, w którym opuszczające go towary stały się przedmiotem wywozu do Polski, jako kraju przeznaczenia towarów. Jeżeli państwo członkowskie wysyłki nie jest znane, należy wpisać kod kraju członkowskiego zakupu lub nabycia towarów. Krajem członkowskim, w którym dokonano zakupu lub nabycia towaru, jest kraj, w którym mieści się siedziba partnera umowy (sprzedającego lub zbywcy), z którym została zawarta umowa (z wyjątkiem typowych umów o przewóz towarów), na podstawie której realizowany jest przywóz towarów do kraju.
POLE 12 - Kod warunków dostawy
Pole należy wypełnić w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez podmiot, którego suma wartości dokonanych przywozów przekroczyła wartość ustaloną dla statystycznego progu specyficznego w przywozie. Należy wpisać zgodny z umową literowy kod warunków dostaw wg INCOTERMS 2000, zgodnie z wykazem zamieszczonym w Aneksie "D" do Instrukcji. Jeżeli ze względów handlowych umowa zawarta jest na innych warunkach niż określone w INCOTERMS 2000, należy wpisać symbol INCOTERMS 2000 najbardziej zbliżony do warunków zawartych w umowach.
POLE 13 - Kod rodzaju transakcji
Należy podać kod rodzaju transakcji związanej z danym przywozem towarów, zgodnie z Aneksem "E" do Instrukcji.
POLE 14 - Kod towaru
Należy wpisać ośmiocyfrowy kod towaru opisanego w polu 10 (Opis towaru), zgodnie z kodem określonym w Scalonej Nomenklaturze (CN), stanowiącej załącznik Nr 1 do rozporządzenia Rady EWG Nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z dnia 7 września 1987 r., str. 1 i n.), ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji Nr 2344/2003 z dnia 30 grudnia 2003 r. zmieniającym Załącznik Nr 1 do rozporządzenia Rady EWG Nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 346 z dnia 31.12.2003 r., str. 38 i n.) albo - w przypadkach szczególnych - kod towarowy określony w części II ust. 2 i ust. 6 Instrukcji.
POLE 15 - Kod rodzaju transportu
Pole należy wypełnić w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez podmiot, którego suma wartości dokonanych przywozów przekroczyła wartość ustaloną dla statystycznego progu specyficznego w przywozie. Należy wpisać jednocyfrowy kod rodzaju transportu, zgodnie z wykazem zamieszczonym w Aneksie "F" do Instrukcji. Rodzaj transportu jest to aktywny rodzaj transportu, przy użyciu którego towar opuścił terytorium statystyczne kraju. W przypadku transportu kombinowanego aktywnym środkiem transportu jest ten, który porusza cały zestaw (np. "ciężarówka na statku morskim" - aktywnym środkiem transportu jest statek, w przypadku "ciągnika z naczepą" aktywnym środkiem jest ciągnik).
POLE 16 - Kod kraju pochodzenia
Należy wpisać dwuliterowy kod kraju, zgodnie z wykazem zamieszczonym w Aneksie "G" do Instrukcji, w którym towar został całkowicie uzyskany lub wyprodukowany. Towar, w produkcję którego zaangażowany jest więcej niż jeden kraj, jest uznawany za pochodzący z kraju, w którym został poddany ostatniej istotnej, ekonomicznie uzasadnionej obróbce lub przetworzeniu, które spowodowało wytworzenie nowego produktu lub stanowiło istotny etap wytwarzania w przedsiębiorstwie przystosowanym do tego celu. Jeżeli kraj pochodzenia nie jest znany, należy podać kod kraju członkowskiego Unii Europejskiej będącego krajem wysyłki towarów.
POLE 17 - Masa netto (w kg)
Należy podać masę netto towaru opisanego w polu nr 10 (opis towaru), wyrażoną w pełnych kilogramach. Przez masę netto rozumie się masę towaru bez opakowania. W przypadku gdy masa towaru wynosi mniej niż 0,50 kilograma, należy wpisać "0". Jeżeli masa wynosi 0,50 kilograma lub więcej, lecz mniej niż 1 kilogram, należy wpisać "1". Dla mas większych od 1 kilograma wartości po przecinku należy zaokrąglać według zasad matematycznych. Wypełnienie tego pola nie jest wymagane dla kodów towarowych, określonych w Aneksie "H" do Instrukcji.
POLE 18 - Ilość w uzupełniającej jednostce miary
Należy podać ilość towaru w liczbach całkowitych, wyrażoną w jednostce miary wskazanej dla danej pozycji towarowej w obowiązującej wersji Scalonej Nomenklatury (CN), jeżeli dla danego kodu towarowego przewiduje ona dodatkową jednostkę miary (w przeciwnym razie pola tego nie należy wypełniać). Wartości po przecinku należy zaokrąglać zgodnie z zasadami matematycznymi, np. w przypadku gdy ilość towaru podanego w litrach wynosi mniej niż 0,5 litra, należy wpisać "0". Jeżeli ilość towaru wynosi 0,5 litra lub więcej, należy wpisać "1".
POLE 19 - Wartość fakturowa w PLN
Należy wpisać wartość fakturową netto wszystkich transakcji objętych jedną pozycją (tj. bez uwzględnienia podatku VAT i podatku akcyzowego). W przypadku towarów przywożonych w celu uszlachetniania, należy podać wartość powierzonego surowca. Natomiast w przypadku towarów przywożonych po uszlachetnianiu, należy podać wartość powierzonego surowca i koszt usługi. Jeżeli wartość przywożonych towarów nie jest fakturowana, należy podać wartość towarów, która byłaby zafakturowana, gdyby towary podlegały dowolnej transakcji kupna/sprzedaży. Wartość fakturową podaje się w pełnych złotych polskich. Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki poniżej 50 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 50 groszy i więcej podnosi się do pełnych złotych. Jeżeli wartość na fakturze podana jest w innej walucie, kwotę faktury należy przeliczyć na walutę polską. Przeliczenie powinno nastąpić na podstawie kursu waluty ustalonego według zasad określonych dla celów podatku od towarów i usług, a w przypadku ich braku, według zasad określonych dla celów celnych.
POLE 20 - Wartość statystyczna w PLN
Pole należy wypełnić w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez podmiot, którego suma wartości dokonanych przywozów przekroczyła wartość ustaloną dla statystycznego progu specyficznego w przywozie. Wartością statystyczną w przywozie (wartość CIF) jest wartość towarów w miejscu i czasie wprowadzenia na polski obszar statystyczny. Wartość tę oblicza się: - w przypadku rodzaju transakcji 11 (kupno/sprzedaż) - na podstawie wartości towarów z faktury, - w pozostałych przypadkach - na podstawie kwoty/wartości, która byłaby zafakturowana w przypadku rodzaju transakcji 11 (kupno/sprzedaż). Wartość statystyczna uwzględnia dodatkowe koszty dotyczące tej części przewozu, która odbywa się poza polskim obszarem statystycznym. Należy więc włączyć poniesione poza polskim obszarem statystycznym: - koszty opakowania, - opłaty transportowe, - opłaty za dokowanie, - opłaty za załadunek i magazynowanie, - wszelkie koszty, zyski i wydatki, łącznie z ubezpieczeniem i prowizją, powstałe do miejsca przekroczenia granicy polskiego obszaru statystycznego (dostawy towarów na pokład statku lub samolotu). Wartość statystyczna nie obejmuje podatków i opłat należnych w przywozie, takich jak wszelkie krajowe należności przywozowe (cło, VAT, akcyza i inne opłaty o podobnym charakterze). W przypadku towarów przetwarzanych (procedury uszlachetniania) wartość statystyczna jest ustalana tak, jakby towary były w całości wytworzone w kraju przetworzenia. W przypadku towarów stanowiących nośniki informacji (np. dyskietki, taśmy komputerowe, filmy, kasety audio i wideo, CD-ROM) przywożonych w celu dostarczenia informacji, wartość statystyczna powinna opierać się na całości kosztów towarów, tzn. powinna uwzględniać nie tylko wartość nośnika, ale i przekazywanej informacji. W przypadku zwrotów towarów wartość statystyczna jest równa wartości, która została podana przy wywozie towaru. Jeżeli wartość fakturową ustalono na bazie dostawy CPT, CIP, DDU lub DDP, a miejsce przeznaczenia zlokalizowane jest na polskim obszarze statystycznym, wartość tę uważa się za wartość ustaloną na bazie CIF, o ile koszty frachtu i ubezpieczenia ponoszone na polskim obszarze statystycznym przez dostawcę zagranicznego nie zostały wyodrębnione na fakturze. Wartość statystyczną pozycji towarowej należy podać w pełnych złotych polskich (PLN), bez miejsc po przecinku. Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki poniżej 50 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 50 groszy i więcej podnosi się do pełnych złotych. Dla ustalania wartości statystycznej towarów w przywozie, przy przeliczaniu wartości wyrażonych w walutach obcych, stosuje się zasady określone dla celów podatku od towarów i usług, a w przypadku ich braku, zasady określone dla celów celnych.
POLE 21 - Wypełniający
Należy wpisać czytelnie imię, nazwisko, telefon, fax i e-mail osoby, która dokonała wypełnienia deklaracji INTRASTAT, oraz miejscowość i datę wypełnienia deklaracji. Jeżeli wypełniającym jest agent celny, obok informacji o imieniu i nazwisku, osoba ta podaje dodatkowo numer wpisu na listę agentów celnych. Osoba odpowiedzialna za wypełnienie deklaracji potwierdza zadeklarowane dane czytelnym podpisem.
CZĘŚĆ IV
Wypełnianie pól formularza "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ"
POLE 1 - Okres sprawozdawczy
Pole to składa się z 4 części: miesiąc sprawozdawczy, rok sprawozdawczy, nr zgłoszenia w okresie sprawozdawczym i nr wersji zgłoszenia.
PIERWSZA CZĘŚĆ POLA: MIESIĄC SPRAWOZDAWCZY Należy wpisać dwucyfrowe oznaczenie miesiąca kalendarzowego, do którego odnosi się deklaracja, w postaci dwóch cyfr arabskich, odpowiednio od 01 dla stycznia, 02 dla lutego, 03 dla marca....12 dla grudnia.
DRUGA CZĘŚĆ POLA: ROK SPRAWOZDAWCZY Należy wpisać dwucyfrowe oznaczenie roku kalendarzowego, do którego odnosi się deklaracja, w postaci dwóch cyfr arabskich, np. 04 - dla roku 2004, 05 - dla roku 2005.
TRZECIA CZĘŚĆ POLA: NUMER ZGŁOSZENIA W OKRESIE SPRAWOZDAWCZYM Należy podać numer zgłoszenia INTRASTAT w wywozie w okresie sprawozdawczym. Niedopuszczalne jest powtórzenie tego numeru w danym okresie sprawozdawczym. Liczb nie należy poprzedzać zerami.
CZWARTA CZĘŚĆ POLA: NUMER WERSJI ZGŁOSZENIA Jest to numer kolejny wersji zgłoszenia INTRASTAT, określonego w podpolu "Numer zgłoszenia w okresie sprawozdawczym". Każdy kolejny dokument odnoszący się do danego okresu sprawozdawczego (zgłoszenie INTRASTAT lub korekta zgłoszenia INTRASTAT) będzie tworzył kolejną wersję zgłoszenia INTRASTAT (odrębnie dla przywozu i odrębnie dla wywozu). Jeżeli jest to pierwsze (pierwotnie składane) zgłoszenie INTRASTAT w okresie sprawozdawczym, posiada ono w tym polu oznaczenie "1". Każdy następny dokument odnoszący się do tego zgłoszenia w okresie sprawozdawczym powinien mieć kolejny numer. Liczb nie należy poprzedzać zerami.
POLE 2 - Rodzaj deklaracji
W tym polu należy zaznaczyć znakiem "X" umieszczonym w odpowiednim kwadracie, czy formularz jest używany do dokonania zgłoszenia INTRASTAT, korekty polegającej na zamianie zgłoszenia INTRASTAT, czy do korekty zgłoszenia INTRASTAT polegającej na zmianie poszczególnych danych w pozycji zgłoszenia, dodaniu lub anulowaniu pozycji w zgłoszeniu. Korekta polegająca na zamianie zgłoszenia INTRASTAT powoduje zastąpienie w całości dotychczasowego, uprzednio złożonego zgłoszenia INTRASTAT. Korekta zgłoszenia INTRASTAT może odnosić się tylko do aktualnej wersji tego zgłoszenia.
POLE 3 - Kod izby celnej, do której adresowana jest deklaracja INTRASTAT
Należy podać, zgodnie z wykazem stanowiącym Aneks "B" do Instrukcji, sześciocyfrowy kod izby celnej właściwej miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę osoby zobowiązanej do dokonania zgłoszenia INTRASTAT lub do jego korekty.
POLE 4 - Nadawca
Należy podać imię i nazwisko lub nazwę oraz pełny adres osoby zobowiązanej do dokonania zgłoszenia INTRASTAT w wywozie oraz 10-cyfrowy Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP), poprzedzony kodem PL, i 14-cyfrowy statystyczny numer identyfikacyjny podmiotu zarejestrowanego w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON. Jeżeli podmiot ten posiada 9-cyfrowy numer REGON, wówczas dla pięciu ostatnich cyfr przeznaczonych dla tego numeru należy podać cyfrę "0". Jeżeli osoba zobowiązana do dokonania zgłoszenia INTRASTAT w wywozie nie posiada siedziby w Polsce, ale jest zarejestrowana w Polsce dla celów podatkowych, w tym polu należy wpisać jej pełny adres oraz numer NIP. W tym przypadku numeru REGON nie podaje się. Pole to należy wypełnić w każdym przypadku, niezależnie od faktu wypełnienia pola nr 5 - Przedstawiciel.
POLE 5 - Przedstawiciel
Należy wypełnić w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT lub korekty zgłoszenia INTRASTAT przez przedstawiciela. Należy podać imię i nazwisko lub nazwę oraz pełny adres podmiotu składającego deklarację w imieniu osoby zobowiązanej do dokonania zgłoszenia INTRASTAT oraz 10-cyfrowy Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) i 14-cyfrowy statystyczny numer identyfikacyjny podmiotu zarejestrowanego w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON tego podmiotu. Jeżeli podmiot ten posiada 9-cyfrowy numer REGON, wówczas dla pięciu ostatnich cyfr przeznaczonych dla tego numeru należy podać cyfrę "0". Jeżeli przedstawicielem jest pracownik osoby zobowiązanej, pole należy pozostawić niewypełnione.
POLE 6 - Łączna wartość faktur w PLN
Należy wpisać sumę wartości określonych w polu nr 19 ze wszystkich pozycji kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Pole należy wypełnić jedynie na pierwszej stronie kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Na kolejnych stronach deklaracji pole to należy pozostawić niewypełnione. W przypadku braku obrotów w okresie sprawozdawczym należy wpisać wartość "0". Jeżeli deklaracja INTRASTAT wykorzystywana jest do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT polegającej na zmianie poszczególnych danych w pozycji zgłoszenia, dodaniu lub anulowaniu pozycji w zgłoszeniu, pole należy pozostawić niewypełnione.
POLE 7 - Łączna wartość statystyczna w PLN
Pole należy wypełnić w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez osobę, której wartość dokonanych wywozów przekroczyła wartość ustaloną dla statystycznego progu specyficznego w wywozie. Należy wpisać sumę wartości określonych w polu nr 20 ze wszystkich pozycji kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Pole należy wypełnić jedynie na pierwszej stronie kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Na kolejnych stronach deklaracji pole należy pozostawić niewypełnione. W przypadku braku obrotów w okresie sprawozdawczym należy wpisać wartość "0". Jeżeli deklaracja INTRASTAT wykorzystywana jest do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT polegającej na zmianie poszczególnych danych w pozycji zgłoszenia, dodaniu lub anulowaniu pozycji w zgłoszeniu, pole należy pozostawić niewypełnione.
POLE 8 - Łączna liczba pozycji
Jeżeli deklaracja INTRASTAT służy do dokonania zgłoszenia INTRASTAT, należy wpisać łączną ilość pozycji towarowych. Łączna ilość pozycji towarowych nie może być większa od 9999. Liczb nie należy poprzedzać zerami. Łączna ilość pozycji podana w tym polu musi zgadzać się z ostatnim numerem pozycji wpisanym w polu nr 9 kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Pole należy wypełnić jedynie na pierwszej stronie kompletu deklaracji zgłoszenia INTRASTAT. Na kolejnych stronach zgłoszenia INTRASTAT pole należy pozostawić niewypełnione. W przypadku braku obrotów w okresie sprawozdawczym należy wpisać wartość "0". Jeżeli deklaracja INTRASTAT wykorzystywana jest do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT polegającej na zmianie poszczególnych danych w pozycji zgłoszenia, dodaniu lub anulowaniu pozycji w zgłoszeniu, pole należy pozostawić niewypełnione.
POLE 9 - Nr pozycji
Jeżeli formularz deklaracja INTRASTAT wykorzystywany jest do dokonania zgłoszenia INTRASTAT, należy wpisać kolejny numer danej pozycji towarowej. Łączna ilość pozycji towarowych w jednym zgłoszeniu INTRASTAT nie może być większa niż liczba 9999 i ostatni zadeklarowany numer pozycji musi być zgodny z łączną liczbą pozycji wpisaną w polu 8. Jeżeli deklaracja INTRASTAT wykorzystywana jest do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT polegającej na zmianie poszczególnych danych w pozycji lub pozycjach zgłoszenia lub anulowaniu pozycji w zgłoszeniu, w polu należy wpisać numer korygowanej pozycji zgłoszenia INTRASTAT. Jeżeli korekta zgłoszenia INTRASTAT ma polegać na dodaniu nowej pozycji w zgłoszeniu INTRASTAT, w polu tym należy wpisać numer dopisywanej pozycji, który powinien być następnym lub kolejnym numerem, po numerze ostatniej pozycji w korygowanym zgłoszeniu INTRASTAT. Niedopuszczalne jest wpisanie w tym polu więcej niż jednej korygowanej pozycji albo wpisanie zakresu pozycji.
POLE 10 - Opis towaru
Należy wpisać zwyczajową nazwę handlową danego towaru, w sposób umożliwiający jego identyfikację. Opis ten musi umożliwiać klasyfikację towaru według kodu Scalonej Nomenklatury (CN). Jeżeli zwyczajowa nazwa handlowa nie pozwala na jednoznaczne określenie, jakiego rodzaju jest dany towar i do której pozycji CN należy go przypisać, nazwę tę należy uzupełnić o informacje dotyczące rodzaju materiału, sposobu obróbki, celu wykorzystania lub innych kryteriów służących do kwalifikacji towaru według kodu CN.
POLE 11 - Kod kraju przeznaczenia
Należy wpisać, zgodnie z wykazem zamieszczonym w Aneksie "C" do Instrukcji, dwuliterowy kod kraju, w którym towary wywożone z Polski zostaną dopuszczone do konsumpcji, zużyte, poddane obróbce lub przetworzeniu. Jeśli kraj przeznaczenia nie jest znany, uważa się, że krajem przeznaczenia jest ostatni znany w momencie wywozu kraj członkowski, na którego terytorium zostały towary fizycznie wprowadzone.
POLE 12 - Kod warunków dostawy
Pole należy wypełnić w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez podmiot, którego suma wartości dokonanych wywozów przekroczyła wartość ustaloną dla statystycznego progu specyficznego w wywozie. Należy wpisać zgodny z umową literowy kod warunków dostaw wg INCOTERMS 2000, zgodnie z wykazem zamieszczonym w Aneksie "D" do Instrukcji. Jeżeli ze względów handlowych umowa zawarta jest na innych warunkach niż określone w INCOTERMS 2000, należy wpisać symbol INCOTERMS 2000 najbardziej zbliżony do warunków zawartych w umowach.
POLE 13 - Kod rodzaju transakcji
Należy podać kod rodzaju transakcji związanej z danym wywozem towarów, zgodnie z Aneksem "E" do Instrukcji.
POLE 14 - Kod towaru
Należy wpisać ośmiocyfrowy kod towaru opisanego w polu nr 10 (Opis towaru), zgodnie z kodem określonym w Scalonej Nomenklaturze CN, stanowiącej załącznik Nr 1 do rozporządzenia Rady EWG Nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z dnia 7 września 1987 r., str. 1 i n.), ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji Nr 2344/2003 z dnia 30 grudnia 2003 r. zmieniającym Załącznik Nr 1 do rozporządzenia Rady EWG Nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 346 z dnia 31.12.2003 r., str. 38 i n.) albo - w przypadkach szczególnych - kod towarowy określony w części II ust. 2 i ust. 6 Instrukcji.
POLE 15 - Kod rodzaju transportu
Pole należy wypełnić w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez podmiot, którego suma wartości dokonanych wywozów przekroczyła wartość ustaloną dla statystycznego progu specyficznego w wywozie. Należy wpisać jednocyfrowy kod rodzaju transportu, zgodnie z wykazem zamieszczonym w Aneksie "F" do Instrukcji. Rodzaj transportu jest to aktywny rodzaj transportu, przy użyciu którego towar opuścił terytorium statystyczne kraju. W przypadku transportu kombinowanego aktywnym środkiem transportu jest ten, który porusza cały zestaw (np. "ciężarówka na statku morskim" - aktywnym środkiem transportu jest statek, w przypadku "ciągnika z naczepą" aktywnym środkiem jest ciągnik).
POLE 16 - Kod kraju pochodzenia
Pole należy pozostawić niewypełnione.
POLE 17 - Masa netto (w kg)
Należy podać masę netto towaru opisanego w polu nr 10 (opis towaru), wyrażoną w pełnych kilogramach. Przez masę netto rozumie się masę towaru bez opakowania. W przypadku gdy masa towaru wynosi mniej niż 0,50 kilograma, należy wpisać "0". Jeżeli masa wynosi 0,50 kilograma lub więcej, lecz mniej niż 1 kilogram, należy wpisać "1". Dla mas większych od 1 kilograma wartości po przecinku należy zaokrąglać według zasad matematycznych. Wypełnienie tego pola nie jest wymagane dla kodów towarowych określonych w Aneksie "H" do Instrukcji.
POLE 18 - Ilość w uzupełniającej jednostce miary
Należy podać ilość towaru w liczbach całkowitych, wyrażoną w jednostce miary wskazanej dla danej pozycji towarowej w obowiązującej wersji Scalonej Nomenklatury (CN), jeżeli dla danego kodu towarowego przewiduje ona dodatkową jednostkę miary (w przeciwnym razie pola tego nie należy wypełniać). Wartości po przecinku należy zaokrąglać zgodnie z zasadami matematycznymi, np. w przypadku gdy ilość towaru podanego w litrach wynosi mniej niż 0,5 litra, należy wpisać "0". Jeżeli ilość towaru wynosi 0,5 litra lub więcej, należy wpisać "1".
POLE 19 - Wartość fakturowa w PLN
Należy wpisać wartość fakturową netto wszystkich transakcji objętych jedną pozycją (tj. bez uwzględnienia podatku VAT i podatku akcyzowego). W przypadku towarów wysłanych w celu uszlachetniania, należy podać wartość powierzonego surowca. Natomiast w przypadku towarów wysłanych po uszlachetnianiu, należy podać wartość powierzonego surowca i koszt usługi. Jeżeli wartość przywożonych towarów nie jest fakturowana, należy podać wartość towarów, która byłaby zafakturowana, gdyby towary podlegały dowolnej transakcji kupna/sprzedaży. Wartość fakturową podaje się w pełnych złotych polskich. Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki poniżej 50 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 50 groszy i więcej podnosi się do pełnych złotych. Jeżeli wartość na fakturze podana jest w innej walucie, kwotę faktury należy przeliczyć na walutę polską. Przeliczenie powinno nastąpić na podstawie kursu waluty ustalonego według zasad określonych dla celów podatku od towarów i usług, a w przypadku ich braku, według zasad określonych dla celów celnych.
POLE 20 - Wartość statystyczna w PLN
Pole należy wypełnić w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez podmiot, którego suma wartości dokonanych wywozów przekroczyła wartość ustaloną dla statystycznego progu specyficznego w wywozie. Wartością statystyczną w wywozie (wartość FOB) jest wartość towarów w miejscu i czasie, w którym towary opuszczają polski obszar statystyczny. Wartość tę oblicza się: - w przypadku rodzaju transakcji 11 (kupno/sprzedaż) - na podstawie wartości towarów z faktury, - w pozostałych przypadkach - na podstawie kwoty/wartości, która byłaby zafakturowana w przypadku rodzaju transakcji 11 (kupno/sprzedaż). Wartość statystyczna uwzględnia dodatkowe koszty dotyczące tej części przewozu, która odbywa się na polskim obszarze statystycznym. Należy więc włączyć: - koszty opakowania, - krajowe opłaty transportowe, - opłaty za dokowanie, - opłaty za załadunek i magazynowanie, - wszelkie koszty, zyski i wydatki, łącznie z ubezpieczeniem i prowizją, powstałe do miejsca przekroczenia granicy polskiego obszaru statystycznego (dostawy towarów na pokład statku lub samolotu). Wartość statystyczna nie obejmuje podatków i opłat należnych w wywozie, takich jak wszelkie krajowe należności wywozowe (cło, VAT, akcyza i inne opłaty o podobnym charakterze). W przypadku towarów przetwarzanych (procedury uszlachetniania) wartość statystyczna jest ustalana tak, jakby towary były w całości wytworzone w kraju. W przypadku towarów stanowiących nośniki informacji (np. dyskietki, taśmy komputerowe, filmy, kasety audio i wideo, CD-ROM) wysyłanych w celu dostarczenia informacji, wartość statystyczna powinna opierać się na całości kosztów towarów, tzn. powinna uwzględniać nie tylko wartość nośnika, ale i przekazywanej informacji. W przypadku zwrotów towarów wartość statystyczna jest równa wartości, która została podana przy przywozie towaru. Przypadki ustalenia wartości fakturowej na bazie warunków dostaw: EXW, FCA i FAS z podaną miejscowością polską uważa się za równoważne z zastosowaniem warunków FOB. Wartość statystyczną pozycji towarowej należy podać w pełnych złotych polskich (PLN), bez miejsc po przecinku. Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki poniżej 50 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 50 groszy i więcej podnosi się do pełnych złotych. Dla ustalania wartości statystycznej towarów w wywozie, przy przeliczaniu wartości wyrażonych w walutach obcych, stosuje się zasady określone dla celów podatku od towarów i usług, a w przypadku ich braku, zasady określone dla celów celnych.
POLE 21 - Wypełniający
Należy wpisać czytelnie imię, nazwisko, telefon, fax i e-mail osoby, która dokonała wypełnienia deklaracji INTRASTAT, oraz miejscowość i datę wypełnienia deklaracji. Jeżeli wypełniającym jest agent celny, obok informacji o imieniu i nazwisku, osoba ta podaje dodatkowo numer wpisu na listę agentów celnych. Osoba odpowiedzialna za wypełnienie deklaracji potwierdza zadeklarowane dane czytelnym podpisem.
Aneks "A" do Instrukcji wypełniania formularza-deklaracja INTRASTAT oraz dokonywania zgłoszeń INTRASTAT
Wykaz towarów, których przywóz lub wywóz nie jest objęty obowiązkiem sprawozdawczości w ramach systemu INTRASTAT
1. środki płatnicze będące prawnymi środkami płatniczymi oraz papiery wartościowe; 2. złoto monetarne; 3. pomoc dla obszarów klęsk żywiołowych; 4. z uwagi na dyplomatyczną lub podobną naturę swojego przeznaczenia: a. towary objęte immunitetem dyplomatycznym, konsularnym lub podobnym, b. prezenty dla głowy państwa lub dla członków rządu bądź parlamentu, c. przedmioty znajdujące się w obrocie w ramach wzajemnej pomocy między komórkami administracji; 5. pod warunkiem wymiany o charakterze tymczasowym: a. towary przeznaczone na targi i wystawy, b. scenografie teatralne, c. karuzele i inne elementy wesołych miasteczek, d. sprzęt specjalistyczny w rozumieniu Konwencji Międzynarodowej z 8 czerwca 1968 r., e. filmy kinowe, f. aparaty i sprzęt do celów eksperymentalnych, g. zwierzęta na pokazy, do hodowli, wyścigów, h. próbki handlowe, i. środki transportu, kontenery i urządzenia związane z transportem, j. towary do naprawy środków transportu, kontenerów i sprzętu związanego z transportem oraz części wymienione podczas napraw, k. opakowania, l. towary wynajęte, m. instalacje i urządzenia do robót w inżynierii lądowej i wodnej, n. towary przeznaczone do celów badawczych, analiz lub testów; 6. pod warunkiem, że nie stanowią przedmiotu transakcji handlowej: a. odznaczenia, wyróżnienia i nagrody honorowe, odznaki pamiątkowe i medale, b. sprzęt turystyczny, zapasy i inne przedmioty, w tym sprzęt sportowy przeznaczony do użytku osobistego lub konsumpcji, który towarzyszy, poprzedza lub jest przesyłany za podróżującym, c. stroje ślubne, przedmioty przewożone w ramach przeprowadzki lub elementy spadku, d. trumny, urny pogrzebowe, dekoracje do pogrzebu i przedmioty służące do konserwacji grobów i pomników nagrobnych, e. drukowane materiały reklamowe, instrukcje obsługi, cenniki i inne materiały reklamowe, f. towary, które stały się bezużyteczne lub które nie mogą być wykorzystane do celów przemysłowych, g. balast, h. znaczki pocztowe, i. produkty farmaceutyczne używane na międzynarodowych imprezach sportowych; 7. produkty wykorzystywane jako część nadzwyczajnych ogólnych środków ochrony osób lub środowiska naturalnego; 8. towary będące przedmiotem niekomercyjnej wymiany pomiędzy osobami zamieszkałymi w strefie przylegającej do państw członkowskich (ruch przygraniczny); 9. produkty otrzymane przez producentów rolnych na nieruchomościach położonych poza, ale przylegających do terytorium statystycznego, w ramach którego prowadzą podstawową działalność; 10. towary opuszczające dane terytorium statystyczne, ale które mają na nie powrócić po przejściu przez terytorium obce - bezpośrednio lub z zatrzymaniem wynikającym ze specyfiki transportu; 11. towary wysyłane do krajowych sił zbrojnych stacjonujących poza terytorium statystycznym oraz towary otrzymywane od innego państwa członkowskiego, które były przewożone poza terytorium statystycznym przez krajowe siły zbrojne, a także towary nabyte lub zbyte na terytorium statystycznym państwa członkowskiego przez siły zbrojne innego państwa członkowskiego, które tam stacjonują; 12. towary wykorzystywane jako nośniki informacji, takie jak dyskietki, taśmy komputerowe, filmy, pamięci, taśmy audio i wideo, CD-ROM-y, przekazywane w celu dostarczenia informacji, o ile zostały przygotowane dla konkretnego klienta lub jeśli nie są przedmiotem transakcji handlowej, a także towary stanowiące uzupełnienie poprzedniej dostawy - np. aktualizacje - oraz takie, za które odbiorca nie otrzymuje faktury; 13. wyrzutnie satelitów: a. w ramach wysyłki lub dostawy przy wynoszeniu w kosmos, b. w momencie wynoszenia w kosmos.
Aneks "B" do Instrukcji wypełniania formularza-deklaracja INTRASTAT oraz dokonywania zgłoszeń INTRASTAT
Wykaz kodów izb celnych, do których mogą być adresowane deklaracje INTRASTAT
Nazwa izby celnej | Kod identyfikacyjny |
Izba Celna w Białej Podlaskiej | 300000 |
Izba Celna w Białymstoku | 310000 |
Izba Celna w Gdyni | 320000 |
Izba Celna w Katowicach | 330000 |
Izba Celna w Krakowie | 350000 |
Izba Celna w Łodzi | 360000 |
Izba Celna w Olsztynie | 370000 |
Izba Celna w Poznaniu | 390000 |
Izba Celna w Przemyślu | 400000 |
Izba Celna w Rzepinie | 410000 |
Izba Celna w Szczecinie | 420000 |
Izba Celna w Toruniu | 430000 |
Izba Celna w Warszawie | 440000 |
Izba Celna we Wrocławiu | 450000 |
Aneks "C" do Instrukcji wypełniania formularza-deklaracja INTRASTAT oraz dokonywania zgłoszeń INTRASTAT
Wykaz i kody państw członkowskich Unii Europejskiej
Kod | Nazwa |
AT | Austria |
BE | Belgia |
CY | Cypr |
CZ | Republika Czeska |
DK | Dania |
EE | Estonia |
FI | Finlandia |
FR | Francja |
GR | Grecja |
ES | Hiszpania |
IE | Irlandia |
LT | Litwa |
LU | Luksemburg |
LV | Łotwa |
MT | Malta |
NL | Niderlandy |
DE | Niemcy |
PL | Polska |
PT | Portugalia |
SK | Słowacja |
SI | Słowenia |
SE | Szwecja |
HU | Węgry |
GB | Wielka Brytania |
IT | Włochy |
Aneks "D" do Instrukcji wypełniania formularza-deklaracja INTRASTAT oraz dokonywania zgłoszeń INTRASTAT
Symbole warunków dostaw według INCOTERMS 2000
Kod Incoterms | Znaczenie Incoterms 2000 |
EXW | | z zakładu... (oznaczone miejsce) |
FCA | | franco przewoźnik... (oznaczone miejsce) |
FAS | | franco wzdłuż burty statku... (oznaczony port załadunku) |
FOB | | franco statek... (oznaczony port załadunku) |
CFR | | koszt i fracht... (oznaczony port przeznaczenia) |
CIF | | koszt, ubezpieczenie i fracht... (oznaczony port przeznaczenia) |
CPT | | przewoźne opłacone do... (oznaczone miejsce przeznaczenia) |
CIP | | przewoźne i ubezpieczenie opłacone do... (oznaczone miejsce przeznaczenia) |
DAF | | dostarczone na granicę... (oznaczone miejsce) |
DES | | dostarczone statek... (oznaczony port przeznaczenia) |
DEQ | | dostarczone nabrzeże... (oznaczony port przeznaczenia) |
DDU | | dostarczone (cło nieopłacone)... (oznaczone miejsce przeznaczenia) |
DDP | | dostarczone (cło opłacone)... (oznaczone miejsce przeznaczenia) |
Aneks "E" do Instrukcji wypełniania formularza-deklaracja INTRASTAT oraz dokonywania zgłoszeń INTRASTAT
Kody rodzajów transakcji
| Kolumna A | Kod transakcji | | Kolumna B |
1. | Transakcje z przeniesieniem | 11 | 1. | Kupno/ sprzedaż za zapłatą (2) |
| prawa własności (rzeczywistym lub zamierzonym) w zamian za płatność lub inne | 12 | 2. | Dostawy z zamiarem sprzedaży po akceptacji, obejrzeniu lub wypróbowaniu oraz transakcje komisowe |
| świadczenie (finansowe, w naturze lub inne), z | 13 | 3. | Transakcje powodujące zapłatę w naturze (w tym handel barterowy) |
| wyjątkiem transakcji wymienionych pod kodami 2, 7, 8, z uwzględnieniem uwag (1), (2) i (3) | 15 | 5. | Leasing finansowy (3) |
2. | Zwroty towarów | 21 | 1. | Zwrot towarów. |
| zarejestrowanych uprzednio | 22 | 2. | Rekompensata za zwrócone towary |
| pod kodem 1 (4), dostawy rekompensacyjne nieodpłatne (4) | 23 | 3. | Rekompensata za towary, które nie podlegają zwrotowi (np. w ramach gwarancji) |
3. | Dostawy bezpłatne, nie na czas oznaczony, z przeniesieniem prawa własności. | 31 | 1. | Dostawy towarów w ramach programów pomocy (całkowicie lub częściowo prowadzonych bądź finansowanych przez Wspólnotę Europejską) |
| | 32 | 2. | Inne dostawy towarów w ramach pomocy rządowej |
| | 33 | 3. | Inne dostawy towarów w ramach pomocy (od osób fizycznych lub organizacji pozarządowych) |
| | 34 | 4. | Inne transakcje dotyczące dostaw bezpłatnych |
4. | Dostawy towarów w celu uszlachetniania w ramach kontraktu (5) lub naprawy (6), z wyjątkiem transakcji | 41 | 1. | Dostawa towarów w celu uszlachetnienia lub przetwarzania w ramach umowy (kontraktu) |
| wymienionych pod kodem 7 | 42 | 2. | Dostawy towarów w celu naprawy i konserwacji za zapłatą |
| | 43 | 3. | Dostawy towarów w celu naprawy i konserwacji bez zapłaty |
5. | Dostawy towarów po uszlachetnieniu w ramach kontraktu (5) lub po naprawie (6), z | 51 | 1. | Dostawa towarów po uszlachetnieniu lub przetworzeniu w ramach umowy (kontraktu) |
| wyjątkiem transakcji wymienionych pod kodem 7 | 52 | 2. | Dostawy towarów po naprawie lub konserwacji za zapłatą |
| | 53 | 3. | Dostawa towarów po naprawie lub konserwacji bez zapłaty |
6.* | Transakcje niepowodujące | 61 | 1. | Dzierżawa, pożyczka, leasing operacyjny |
| przeniesienia prawa własności, np. dzierżawa, pożyczka, leasing operacyjny (7) oraz inne czasowe użytkowanie (8), z wyjątkiem uszlachetniania lub przetwarzania w ramach umowy (kontraktu) (dostawy lub zwrot towarów) | 62 | 2. | Inne czasowe użytkowanie |
7. | Wysyłki towarów w ramach wspólnych programów obronnych lub innych międzyrządowych programów produkcyjnych (np. Airbus) | 70 | | |
8. | Dostawy materiałów budowlanych, wyposażenia i sprzętu w ramach realizacji umowy budowlanej lub inżynieryjnej, stanowiącej część umowy generalnej (9). | 80 | | |
9. | Inne rodzaje transakcji | 90 | | |
Uwagi: (1) Ujmowana jest tu większość przywozów i wywozów, tj. transakcji, w przypadku których: - następuje przeniesienie prawa własności pomiędzy osobami zamieszkałymi na stałe na danym terytorium (rezydentami) a osobami niezamieszkałymi na stałe na danym terytorium (nierezydentami) oraz - następuje lub nastąpi zapłata lub inne świadczenie (zapłata w naturze). Dotyczy to również dostaw towarów przesyłanych pomiędzy powiązanymi ze sobą przedsiębiorstwami oraz towarów przesyłanych z/do centrów dystrybucyjnych, nawet jeśli nie towarzyszy temu natychmiastowa zapłata. (2) Zawiera dostawy części zamiennych lub towarów rekompensacyjnych w formie odpłatnej. (3) Leasing finansowy: płatności leasingowe są obliczane w taki sposób, aby pokrywały one całkowitą lub prawie całkowitą wartość towaru. Korzyści i ryzyka wynikające z prawa własności towarów przechodzą na leasingobiorcę. Po zakończeniu umowy leasingobiorca staje się prawowitym właścicielem towaru. (4) Wysyłki zwrotne i dostawy rekompensacyjne towarów, które uprzednio zarejestrowano pod kodami od 3 do 9 kolumny A, należy rejestrować pod tymi samymi kodami. (5) Pod kodami 4 i 5 kolumny A ujmowany jest obrót uszlachetniający lub naprawa towarów. (6) Naprawa towaru stanowi przywrócenie jego pierwotnej funkcji. Może z nią być związana pewna przebudowa lub ulepszenie. (7) Leasing operacyjny: wszystkie transakcje leasingowe, które nie są leasingiem finansowym. (8) Kod ten obejmuje towary wywożone/przywożone z zamiarem ich późniejszego ponownego przywiezienia/wywiezienia, gdzie działaniom tym nie towarzyszy przeniesienie prawa własności. (9) Pod kodem 8 kolumny A należy ujmować jedynie takie transakcje, w przypadku których faktura nie jest wystawiana na poszczególne dostawy, lecz jedna faktura obejmuje łączną wartość prac. Jeżeli tak nie jest, należy transakcje te ująć pod kodem 1.
* Ten rodzaj transakcji nie jest objęty systemem INTRASTAT.
Aneks "F" do Instrukcji wypełniania formularza-deklaracja INTRASTAT oraz dokonywania zgłoszeń INTRASTAT
Kody rodzajów transportu
Kod | Oznaczenie |
1 | Transport morski |
2 | Transport kolejowy |
3 | Transport drogowy |
4 | Transport lotniczy |
5 | Przesyłki pocztowe |
7 | Stałe instalacje przesyłowe (np. gazociągi, wodociągi, ropociągi, koleje linowe itp.) |
8 | Żegluga śródlądowa |
9 | Własny napęd (towarem jest np. statek czy samolot poruszający się o własnym napędzie) |
Aneks "G" do Instrukcji wypełniania formularza - deklaracja INTRASTAT oraz dokonywania zgłoszeń INTRASTAT.
Wykaz kodów krajów
KOD NAZWA AF Afganistan AL Albania DZ Algieria AD Andora AO Angola AI Anguilla AQ Antarktyda AG Antigua i Barbuda AN Antyle Niderlandzkie SA Arabia Saudyjska AR Argentyna AM Armenia AW Aruba AU Australia AT Austria AZ Azerbejdżan BS Bahamy BH Bahrajn BD Bangladesz BB Barbados BE Belgia BZ Belize BJ Benin BM Bermudy BT Bhutan BY Białoruś BO Boliwia BA Bośnia i Hercegowina BW Botswana BR Brazylia BN Brunei Darussalam IO Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego BG Bułgaria QQ Bunkier i zaopatrzenie statków, nieznane państwo armatora QR Bunkier i zaopatrzenie statków, państwo członkowskie UE BF Burkina Faso BI Burundi QV Kraje i terytoria nieokreślone w ramach handlu wewnątrzwspólnotowego QW Kraje i terytoria nieokreślone w ramach handlu z krajami trzecimi (spoza Unii Europejskiej) XC Ceuta HR Chorwacja CL Chile CN Chiny CY Cypr TD Czad DK Dania DM Dominika DO Dominikana DJ Dżibuti EG Egipt EC Ekwador ER Erytrea EE Estonia ET Etiopia FK Falklandy FJ Fidżi Republika PH Filipiny FI Finlandia FR Francja TF Franc. Teryt. Płd. GA Gabon GM Gambia GH Ghana GI Gibraltar GR Grecja GD Grenada GL Grenlandia GE Gruzja GU Guam GY Gujana GF Gujana Francuska GP Gwadelupa GT Gwatemala GN Gwinea GW Gwinea-Bissau GQ Gwinea Równikowa HT Haiti HM Heard i McDonald Wyspy ES Hiszpania HN Honduras HK Hongkong IN India ID Indonezja IQ Irak IR Iran IE Irlandia IS Islandia IL Izrael JM Jamajka JP Japonia YE Jemen JO Jordania KY Kajmany KH Kambodża CM Kamerun CA Kanada QA Katar KZ Kazachstan KE Kenia KG Kirgistan KI Kiribati CO Kolumbia KM Komory CG Kongo CD Kongo (d. Zair) KP Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna CR Kostaryka CU Kuba KW Kuwejt LA Laos LS Lesotho LB Liban LR Liberia LY Libia LI Liechtenstein LT Litwa LU Luksemburg LV Łotwa MK Macedonia MG Madagaskar YT Majotta MO Makau MW Malawi MV Malediwy MY Malezja ML Mali MT Malta MA Maroko MQ Martynika MR Mauretania MU Mauritius MP Mariany Północne MX Meksyk XL Melilla FM Mikronezja UM Minor (Powiernicze Wyspy Pacyfiku Stanów Zjednoczonych) MD Mołdowa MC Monako MN Mongolia MS Montserrat MZ Mozambik MM Myanmar (Burma) NA Namibia NR Nauru NP Nepal NL Niderlandy DE Niemcy NE Niger NG Nigeria NI Nikaragua NU Niue NF Norfolk NO Norwegia NC Nowa Kaledonia NZ Nowa Zelandia OM Oman PS Okupowane Terytorium Palestyny PK Pakistan PW Palau PA Panama PG Papua Nowa Gwinea PY Paragwaj PE Peru PN Pitcairn PF Polinezja Franc. PL Polska GS Południowa Georgia i Południowe Wyspy Sandwich PT Portugalia PR Portoryko CZ Republika Czeska KR Republika Korei ZA Rep. Połud. Afryki CF Rep. Środkowoafrykańska RE Reunion RU Rosja RO Rumunia RW Ruanda EH Sahara Zachodnia KN St.Kitts i Nevis LC St.Lucia PM St.Pierre i Miquelon VC St. Vincent i Grenadyny SV Salwador AS Samoa Amerykańskie WS Samoa SM San Marino SN Senegal CS Serbia i Czarnogóra SC Seszele SL Sierra Leone SG Singapur SK Słowacja SI Słowenia SO Somalia LK Sri Lanka US Stany Zjednoczone Ameryki SD Sudan SR Surinam SZ Suazi SJ Svalbard i Jan Meyen SY Syria SE Szwecja CH Szwajcaria SH Święta Helena TJ Tadżykistan TH Tajlandia TW Tajwan TZ Tanzania TG Togo TK Tokelau TO Tonga TT Trynidad i Tobago TN Tunezja TR Turcja TM Turkmenistan TC Turks i Caicos TV Tuvalu UG Uganda UA Ukraina UY Urugwaj UZ Uzbekistan VU Vanuatu WF Wallis i Futuna VA Watykan VE Wenezuela HU Węgry GB Wielka Brytania VN Wietnam IT Włochy TL Wschodni Timor CI Wybrzeże Kości Słoniowej BV Wyspa Bouveta CX Wyspa Bożego Narodzenia CK Wyspy Cooka VI Wyspy Dziewicze-USA VG Wyspy Dziewicze - W.B CC Wyspy Kokosowe MH Wyspy Marshalla FO Wyspy Owcze ST Wyspy Św. Tomasza i Książęca ZM Zambia CV Zielony Przylądek ZW Zimbabwe AE Zjednoczone Emiraty Arabskie
Aneks "H" do Instrukcji wypełniania formularza - deklaracja INTRASTAT oraz dokonywania zgłoszeń INTRASTAT. Lista kodów towarów wg Scalonej Nomenklatury CN, dla których w systemie INTRASTAT nie podaje się masy netto
01051111 01051119 01051191 01051199 01051200 01051920 01051990 04070011 22021000 22029010 22029091 22029095 22029099 22030001 22030009 22030010 22041011 22041019 22041091 22041099 22042110 22042111 22042112 22042113 22042117 22042118 22042119 22042122 22042124 22042126 22042127 22042128 22042132 22042134 22042136 22042137 22042138 22042142 22042143 22042144 22042146 22042147 22042148 22042162 22042166 22042167 22042168 22042169 22042171 22042174 22042176 22042177 22042178 22042179 22042180 22042181 22042182 22042183 22042184 22042187 22042188 22042189 22042191 22042192 22042193 22042194 22042195 22042196 22042197 22042198 22042199 22042910 22042912 22042913 22042917 22042918 22042942 22042943 22042944 22042946 22042947 22042948 22042958 22042962 22042964 22042965 22042971 22042972 22042975 22042981 22042982 22042983 22042984 22042987 22042988 22042989 22042991 22042992 22042993 22042994 22042995 22042996 22042997 22042998 22042999 22051010 22051090 22059010 22059090 22060010 22060031 22060039 22060051 22060059 22060081 22071000 22072000 22090099 27160000 37025100 37025300 37025410 37025490 57011010 57011091 57011093 57011099 57019010 57019090 57022000 57023100 57023200 57023910 57023990 57024100 57024200 57024910 57024990 57025100 57025200 57025900 57029100 57029200 57029900 57031000 57032011 57032019 57032091 57032099 57033011 57033019 57033051 57033059 57033091 57033099 57039000 57041000 57049000 57050010 57050030 57050090 61011010 61011090 61012010 61012090 61013010 61013090 61019010 61019090 61021010 61021090 61022010 61022090 61023010 61023090 61029010 61029090 61031100 61031200 61031900 61032100 61032200 61032300 61032900 61033100 61033200 61033300 61033900 61034110 61034190 61034210 61034290 61034310 61034390 61034910 61034991 61034999 61041100 61041200 61041300 61041900 61042100 61042200 61042300 61042900 61043100 61043200 61043300 61043900 61044100 61044200 61044300 61044400 61044900 61045100 61045200 61045300 61045900 61046110 61046190 61046210 61046290 61046310 61046390 61046910 61046991 61046999 61051000 61052010 61052090 61059010 61059090 61061000 61062000 61069010 61069030 61069050 61069090 61071100 61071200 61071900 61072100 61072200 61072900 61079110 61079190 61079200 61079900 61081100 61081900 61082100 61082200 61082900 61083110 61083190 61083211 61083219 61083290 61083900 61089110 61089190 61089200 61089910 61089990 61091000 61099010 61099030 61099090 61101110 61101130 61101190 61101210 61101290 61101910 61101990 61102010 61102091 61102099 61103010 61103091 61103099 61109010 61109090 61121100 61121200 61121900 61123110 61123190 61123910 61123990 61124110 61124190 61124910 61124990 61151100 61151200 61151900 62102000 62103000 62111100 62111200 62112000 62113231 62113241 62113242 62113331 62113341 62113342 62114231 62114241 62114242 62114331 62114341 62114342 62121010 62121090 62122000 62123000 64011010 64011090 64019100 64019210 64019290 64019900 64021210 64021290 64021900 64022000 64023000 64029100 64029910 64029931 64029939 64029950 64029991 64029993 64029996 64029998 64031200 64031900 64032000 64033000 64034000 64035111 64035115 64035119 64035191 64035195 64035199 64035911 64035931 64035935 64035939 64035950 64035991 64035995 64035999 64039111 64039113 64039116 64039118 64039191 64039193 64039196 64039198 64039911 64039931 64039933 64039936 64039938 64039950 64039991 64039993 64039996 64039998 64041100 64041910 64041990 64042010 64042090 64051000 64052010 64052091 64052099 64059010 64059090 71011000 71012100 71012200 71039100 71039900 71041000 71042000 71049000 71051000 71059000 71061000 71069110 71069190 71069220 71069280 71081100 71081200 71081310 71081380 71082000 71101100 71101910 71101980 71102100 71102900 71103100 71103900 71104100 71104900 71161000 71162011 71162019 71162090 85041010 85041091 85041099 85042100 85042210 85042290 85042300 85043110 85043131 85043139 85043190 85043210 85043230 85043290 85043310 85043390 85043400 85044010 85044020 85044050 85044093 85045010 85182190 85182290 85182920 85182980 85391010 85391090 85392130 85392192 85392198 85392210 85392930 85392992 85392998 85393110 85393190 85393210 85393250 85393290 85393900 85394100 85394910 85394930 85401111 85401113 85401115 85401119 85401191 85401199 85401200 85402010 85402080 85404000 85405000 85407100 85407200 85407900 85408100 85408900 85422101 85422105 85422111 85422113 85422115 85422117 85422120 85422125 85422131 85422133 85422135 85422137 85422139 85422145 85422150 85422169 85422171 85422173 85422181 85422183 85422185 85422199 85422910 85422920 85422990 89039110 89039192 89039199 89039210 89039291 89039299 89039910 89039991 89039999 90013000 90014020 90014041 90014049 90014080 90015020 90015041 90015049 90015080 90031100 90031910 90031930 90031990 90065310 90065390 92021010 92021090 92029030 92029080 92041000 92042000 92051000 92079010
ZAŁĄCZNIK Nr 4
WYKAZ TOWARÓW, KTÓRYCH PRZYWÓZ NA POLSKI OBSZAR CELNY ZALICZANY JEST DO OBLICZENIA W PLN WARTOŚCI DOKONANYCH PRZYWOZÓW W 2003 R. I W OKRESIE OD 01.01.2004 R. DO 30.04.2004 R.
1) towary objęte procedurą dopuszczenia do obrotu, w tym towary powracające; 2) towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń; 3) towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych; 4) towary objęte procedurą przetwarzania pod kontrolą.
ZAŁĄCZNIK Nr 5
WYKAZ TOWARÓW, KTÓRYCH WYWÓZ Z POLSKIEGO OBSZARU CELNEGO ZALICZANY JEST DO OBLICZENIA W PLN WARTOŚCI DOKONANYCH WYWOZÓW W 2003 R. I W OKRESIE OD 01.01.2004 R. DO 30.04.2004 R.
1) towary objęte procedurą wywozu; 2) towary objęte procedurą uszlachetniania biernego; 3) towary stanowiące produkty kompensacyjne powstałe w procesie uszlachetniania czynnego, którym zostało nadane przeznaczenie celne powrotnego wywozu; 4) towary stanowiące produkty kompensacyjne wytworzone z towarów ekwiwalentnych przed przywozem towarów przeznaczonych do uszlachetniania czynnego, objęte procedurą wywozu.
Pozycje
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048, 1049, 1050, 1051, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1064, 1065, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094, 1095, 1096, 1097, 1098, 1099, 1100, 1101, 1102, 1103, 1104, 1105, 1106, 1107, 1108, 1109, 1110, 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1119, 1120, 1121, 1122, 1123, 1124, 1125, 1126, 1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132, 1133, 1134, 1135, 1136, 1137, 1138, 1139, 1140, 1141, 1142, 1143, 1144, 1145, 1146, 1147, 1148, 1149, 1150, 1151, 1152, 1153, 1154, 1155, 1156, 1157, 1158, 1159, 1160, 1161, 1162, 1163, 1164, 1165, 1166, 1167, 1168, 1169, 1170, 1171, 1172, 1173, 1174, 1175, 1176, 1177, 1178, 1179, 1180, 1181, 1182, 1183, 1184, 1185, 1186, 1187, 1188, 1189, 1190, 1191, 1192, 1193, 1194, 1195, 1196, 1197, 1198, 1199, 1200, 1201, 1202, 1203, 1204, 1205, 1206, 1207, 1208, 1209, 1210, 1211, 1212, 1213, 1214, 1215, 1216, 1217, 1218, 1219, 1220, 1221, 1222, 1223, 1224, 1225, 1226, 1227, 1228, 1229, 1230, 1231, 1232, 1233, 1234, 1235, 1236, 1237, 1238, 1239, 1240, 1241, 1242, 1243, 1244, 1245, 1246, 1247, 1248, 1249, 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262, 1263, 1264, 1265, 1266, 1267, 1268, 1269, 1270, 1271, 1272, 1273, 1274, 1275, 1276, 1277, 1278, 1279, 1280, 1281, 1282, 1283, 1284, 1285, 1286, 1287, 1288, 1289, 1290, 1291, 1292, 1293, 1294, 1295, 1296, 1297, 1298, 1299, 1300, 1301, 1302, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307, 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1313, 1314, 1315, 1316, 1317, 1318, 1319, 1320, 1321, 1322, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1329, 1330, 1331, 1332, 1333, 1334, 1335, 1336, 1337, 1338, 1339, 1340, 1341, 1342, 1343, 1344, 1345, 1346, 1347, 1348, 1349, 1350, 1351, 1352, 1353, 1354, 1355, 1356, 1357, 1358, 1359, 1360, 1361, 1362, 1363, 1364, 1365, 1366, 1367, 1368, 1369, 1370, 1371, 1372, 1373, 1374, 1375, 1376, 1377, 1378, 1379, 1380, 1381, 1382, 1383, 1384, 1385, 1386, 1387, 1388, 1389, 1390, 1391, 1392, 1393, 1394, 1395, 1396, 1397, 1398, 1399, 1400, 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1406, 1407, 1408, 1409, 1410, 1411, 1412, 1413, 1414, 1415, 1416, 1417, 1418, 1419, 1420, 1421, 1422, 1423, 1424, 1425, 1426, 1427, 1428, 1429, 1430, 1431, 1432, 1433, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439, 1440, 1441, 1442, 1443, 1444, 1445, 1446, 1447, 1448, 1449, 1450, 1451, 1452, 1453, 1454, 1455, 1456, 1457, 1458, 1459, 1460, 1461, 1462, 1463, 1464, 1465, 1466, 1467, 1468, 1469, 1470, 1471, 1472, 1473, 1474, 1475, 1476, 1477, 1478, 1479, 1480, 1481, 1482, 1483, 1484, 1485, 1486, 1487, 1488, 1489, 1490, 1491, 1492, 1493, 1494, 1495, 1496, 1497, 1498, 1499, 1500, 1501, 1502, 1503, 1504, 1505, 1506, 1507, 1508, 1509, 1510, 1511, 1512, 1513, 1514, 1515, 1516, 1517, 1518, 1519, 1520, 1521, 1522, 1523, 1524, 1525, 1526, 1527, 1528, 1529, 1530, 1531, 1532, 1533, 1534, 1535, 1536, 1537, 1538, 1539, 1540, 1541, 1542, 1543, 1544, 1545, 1546, 1547, 1548, 1549, 1550, 1551, 1552, 1553, 1554, 1555, 1556, 1557, 1558, 1559, 1560, 1561, 1562, 1563, 1564, 1565, 1566, 1567, 1568, 1569, 1570, 1571, 1572, 1573, 1574, 1575, 1576, 1577, 1578, 1579, 1580, 1581, 1582, 1583, 1584, 1585, 1586, 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593, 1594, 1595, 1596, 1597, 1598, 1599, 1600, 1601, 1602, 1603, 1604, 1605, 1606, 1607, 1608, 1609, 1610, 1611, 1612, 1613, 1614, 1615, 1616, 1617, 1618, 1619, 1620, 1621, 1622, 1623, 1624, 1625, 1626, 1627, 1628, 1629, 1630, 1631, 1632, 1633, 1634, 1635, 1636, 1637, 1638, 1639, 1640, 1641, 1642, 1643, 1644, 1645, 1646, 1647, 1648, 1649, 1650, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1663, 1664, 1665, 1666, 1667, 1668, 1669, 1670, 1671, 1672, 1673, 1674, 1675, 1676, 1677, 1678, 1679, 1680, 1681, 1682, 1683, 1684, 1685, 1686, 1687, 1688, 1689, 1690, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1700, 1701, 1702, 1703, 1704, 1705, 1706, 1707, 1708, 1709, 1710, 1711, 1712, 1713, 1714, 1715, 1716, 1717, 1718, 1719, 1720, 1721, 1722, 1723, 1724, 1725, 1726, 1727, 1728, 1729, 1730, 1731, 1732, 1733, 1734, 1735, 1736, 1737, 1738, 1739, 1740, 1741, 1742, 1743, 1744, 1745, 1746, 1747, 1748, 1749, 1750, 1751, 1752, 1753, 1754, 1755, 1756, 1757, 1758, 1759, 1760, 1761, 1762, 1763, 1764, 1765, 1766, 1767, 1768, 1769, 1770, 1771, 1772, 1773, 1774, 1775, 1776, 1777, 1778, 1779, 1780, 1781, 1782, 1783, 1784, 1785, 1786, 1787, 1788, 1789, 1790, 1791, 1792, 1793, 1794, 1795, 1796, 1797, 1798, 1799, 1800, 1801, 1802, 1803, 1804, 1805, 1806, 1807, 1808, 1809, 1810, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1828, 1829, 1830, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1846, 1847, 1848, 1849, 1850, 1851, 1852, 1853, 1854, 1855, 1856, 1857, 1858, 1859, 1860, 1861, 1862, 1863, 1864, 1865, 1866, 1867, 1868, 1869, 1870, 1871, 1872, 1873, 1874, 1875, 1876, 1877, 1878, 1879, 1880, 1881, 1882, 1883, 1884, 1885, 1886, 1887, 1888, 1889, 1890, 1891, 1892, 1893, 1894, 1895, 1896, 1897, 1898, 1899, 1900, 1901, 1902, 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912, 1913, 1914, 1915, 1916, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950, 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026, 2027, 2028, 2029, 2030, 2031, 2032, 2033, 2034, 2035, 2036, 2037, 2038, 2039, 2040, 2041, 2042, 2043, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2049, 2050, 2051, 2052, 2053, 2054, 2055, 2056, 2057, 2058, 2059, 2060, 2061, 2062, 2063, 2064, 2065, 2066, 2067, 2068, 2069, 2070, 2071, 2072, 2073, 2074, 2075, 2076, 2077, 2078, 2079, 2080, 2081, 2082, 2083, 2084, 2085, 2086, 2087, 2088, 2089, 2090, 2091, 2092, 2093, 2094, 2095, 2096, 2097, 2098, 2099, 2100, 2101, 2102, 2103, 2104, 2105, 2106, 2107, 2108, 2109, 2110, 2111, 2112, 2113, 2114, 2115, 2116, 2117, 2118, 2119, 2120, 2121, 2122, 2123, 2124, 2125, 2126, 2127, 2128, 2129, 2130, 2131, 2132, 2133, 2134, 2135, 2136, 2137, 2138, 2139, 2140, 2141, 2142, 2143, 2144, 2145, 2146, 2147, 2148, 2149, 2150, 2151, 2152, 2153, 2154, 2155, 2156, 2157, 2158, 2159, 2160, 2161, 2162, 2163, 2164, 2165, 2166, 2167, 2168, 2169, 2170, 2171, 2172, 2173, 2174, 2175, 2176, 2177, 2178, 2179, 2180, 2181, 2182, 2183, 2184, 2185, 2186, 2187, 2188, 2189, 2190, 2191, 2192, 2193, 2194, 2195, 2196, 2197, 2198, 2199, 2200, 2201, 2202, 2203, 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209, 2210, 2211, 2212, 2213, 2214, 2215, 2216, 2217, 2218, 2219, 2220, 2221, 2222, 2223, 2224, 2225, 2226, 2227, 2228, 2229, 2230, 2231, 2232, 2233, 2234, 2235, 2236, 2237, 2238, 2239, 2240, 2241, 2242, 2243, 2244, 2245, 2246, 2247, 2248, 2249, 2250, 2251, 2252, 2253, 2254, 2255, 2256, 2257, 2258, 2259, 2260, 2261, 2262, 2263, 2264, 2265, 2266, 2267, 2268, 2269, 2270, 2271, 2272, 2273, 2274, 2275, 2276, 2277, 2278, 2279, 2280, 2281, 2282, 2283, 2284, 2285, 2286, 2287, 2288, 2289, 2290, 2291, 2292, 2293, 2294, 2295, 2296, 2297, 2298, 2299, 2300, 2301, 2302, 2303, 2304, 2305, 2306, 2307, 2308, 2309, 2310, 2311, 2312, 2313, 2314, 2315, 2316, 2317, 2318, 2319, 2320, 2321, 2322, 2323, 2324, 2325, 2326, 2327, 2328, 2329, 2330, 2331, 2332, 2333, 2334, 2335, 2336, 2337, 2338, 2339, 2340, 2341, 2342, 2343, 2344, 2345, 2346, 2347, 2348, 2349, 2350, 2351, 2352, 2353, 2354, 2355, 2356, 2357, 2358, 2359, 2360, 2361, 2362, 2363, 2364, 2365, 2366, 2367, 2368, 2369, 2370, 2371, 2372, 2373, 2374, 2375, 2376, 2377, 2378, 2379, 2380, 2381, 2382, 2383, 2384, 2385, 2386, 2387, 2388, 2389, 2390, 2391, 2392, 2393, 2394, 2395, 2396, 2397, 2398, 2399, 2400, 2401, 2402, 2403, 2404, 2405, 2406, 2407, 2408, 2409, 2410, 2411, 2412, 2413, 2414, 2415, 2416, 2417, 2418, 2419, 2420, 2421, 2422, 2423, 2424, 2425, 2426, 2427, 2428, 2429, 2430, 2431, 2432, 2433, 2434, 2435, 2436, 2437, 2438, 2439, 2440, 2441, 2442, 2443, 2444, 2445, 2446, 2447, 2448, 2449, 2450, 2451, 2452, 2453, 2454, 2455, 2456, 2457, 2458, 2459, 2460, 2461, 2462, 2463, 2464, 2465, 2466, 2467, 2468, 2469, 2470, 2471, 2472, 2473, 2474, 2475, 2476, 2477, 2478, 2479, 2480, 2481, 2482, 2483, 2484, 2485, 2486, 2487, 2488, 2489, 2490, 2491, 2492, 2493, 2494, 2495, 2496, 2497, 2498, 2499, 2500, 2501, 2502, 2503, 2504, 2505, 2506, 2507, 2508, 2509, 2510, 2511, 2512, 2513, 2514, 2515, 2516, 2517, 2518, 2519, 2520, 2521, 2522, 2523, 2524, 2525, 2526, 2527, 2528, 2529, 2530, 2531, 2532, 2533, 2534, 2535, 2536, 2537, 2538, 2539, 2540, 2541, 2542, 2543, 2544, 2545, 2546, 2547, 2548, 2549, 2550, 2551, 2552, 2553, 2554, 2555, 2556, 2557, 2558, 2559, 2560, 2561, 2562, 2563, 2564, 2565, 2566, 2567, 2568, 2569, 2570, 2571, 2572, 2573, 2574, 2575, 2576, 2577, 2578, 2579, 2580, 2581, 2582, 2583, 2584, 2585, 2586, 2587, 2588, 2589, 2590, 2591, 2592, 2593, 2594, 2595, 2596, 2597, 2598, 2599, 2600, 2601, 2602, 2603, 2604, 2605, 2606, 2607, 2608, 2609, 2610, 2611, 2612, 2613, 2614, 2615, 2616, 2617, 2618, 2619, 2620, 2621, 2622, 2623, 2624, 2625, 2626, 2627, 2628, 2629, 2630, 2631, 2632, 2633, 2634, 2635, 2636, 2637, 2638, 2639, 2640, 2641, 2642, 2643, 2644, 2645, 2646, 2647, 2648, 2649, 2650, 2651, 2652, 2653, 2654, 2655, 2656, 2657, 2658, 2659, 2660, 2661, 2662, 2663, 2664, 2665, 2666, 2667, 2668, 2669, 2670, 2671, 2672, 2673, 2674, 2675, 2676, 2677, 2678, 2679, 2680, 2681, 2682, 2683, 2684, 2685, 2686, 2687, 2688, 2689, 2690, 2691, 2692, 2693, 2694, 2695, 2696, 2697, 2698, 2699, 2700, 2701, 2702, 2703, 2704, 2705, 2706, 2707, 2708, 2709, 2710, 2711, 2712, 2713, 2714, 2715, 2716, 2717, 2718, 2719, 2720, 2721, 2722, 2723, 2724, 2725, 2726, 2727, 2728, 2729, 2730, 2731, 2732, 2733, 2734, 2735, 2736, 2737, 2738, 2739, 2740, 2741, 2742, 2743, 2744, 2745, 2746, 2747, 2748, 2749, 2750, 2751, 2752, 2753, 2754, 2755, 2756, 2757, 2758, 2759, 2760, 2761, 2762, 2763, 2764, 2765, 2766, 2767, 2768, 2769, 2770, 2771, 2772, 2773, 2774, 2775, 2776, 2777, 2778, 2779, 2780, 2781, 2782, 2783, 2784, 2785, 2786, 2787, 2788, 2789, 2790, 2791, 2792, 2793, 2794, 2795, 2796, 2797, 2798, 2799, 2800, 2801, 2802, 2803, 2804, 2805, 2806, 2807, 2808, 2809, 2810, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2821, 2822, 2823, 2824, 2825, 2826, 2827, 2828, 2829, 2830, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2837, 2838, 2839, 2840, 2841, 2842, 2843, 2844, 2845, 2846, 2847, 2848, 2849, 2850, 2851, 2852, 2853, 2854, 2855, 2856, 2857, 2858, 2859, 2860, 2861, 2862, 2863, 2864, 2865, 2866, 2867, 2868, 2869, 2870, 2871, 2872, 2873, 2874, 2875, 2876, 2877, 2878, 2879, 2880, 2881, 2882, 2883, 2884, 2885, 2886, 2887, 2888, 2889
|